صفحه اصلی / بیوگرافی / بیوگرافی اسدالله یکتا؛ زندگی شخصی و هنری اسدالله یکتا و عکس های او و همسرش

بیوگرافی اسدالله یکتا؛ زندگی شخصی و هنری اسدالله یکتا و عکس های او و همسرش

اسدالله یکتا

بیوگرافی اسدالله یکتا

اسدالله یکتا بازیگر متولد ۲۳ آذر سال ۱۳۲۶ در شهر تهران است. اینبایگر که به دلیل قد کوتاهش مطرحشده است و در بیشتر از ۶۳ فیلم و سریال ایرانی ایفای نقش کرده است.

اسدالله یکتا

تقدیر از او در جشن منتقدان

او در نخستین دوره جشن منتقدان در سال ۱۳۸۵ مورد تقدیر قرار گرفت که به دلیل بیماری نتوانست در این مراسم حاضر شود. او در سال ۱۳۸۹ در جشن بچه های دیروز با تجلیل از هنرمندان حوزه کودک و نوجوان، از وی تقدیر به عمل آمد و تندیس قدردانی توسط داود رشیدی به این بازیگر اهدا شد.

اسدالله یکتا

نخستین تجربه بازیگری او

نخستین تجربه بازی او در سن ۱۴ سالگی اش بود که در فیلم لاله بازی کرد. او ا دهه ۴۰ بایگری را شروع کرد و بایگری با سابقه محسوب می شود. نخستین دستمزدش که مبلغ پانصد تومان بود را برای پدر و مادرش لباس خرید.

اسدالله یکتا

ازدواج و همسر اسدالله یکتا

او در سال ۱۳۵۷ ازدواج کرد. او از طریق یکی از دوستانش با همسرش آشنا شد و همسرش وضعیت ظاهری و بازیگر بودنش را پذیرفت و حاصل ازدواج آنها دو دختر و چهار پسر است.

اسدالله یکتا

کم کاری و انتقاد اسدالله یکتا

اسدالله یکتا در گفتگویی که با رونامه قانون در سال ۱۳۹۵ داشت از کم کاری اش گفت و از مسئولان انتقاد کرد. در این مصاحبه گفت :

«من احتیاج به ترحم و کمک مالی ندارم و به هیچ صورت در جریان کمپینی که برای حمایت مالی از من تشکیل شد، نبودم. / من توقع دارم که کسی در خانه‌ام را بزند و بگوید چرا کم‌کار شده‌ای و به صراحت می‌گویم که از ۹۹ درصد مسوولان دلگیرم. / قطعاً وزیر ارشاد می‌داند که اسدالله یکتایی در سینما هست. / فردی برای خرید یک نقش، حدود ۲۲ میلیون تومان به ایرج قادری داده بود. / باندبازی‌ها و رابطه‌ها چون ماری گلوی سینمای ایران را می‌فشرد. / هیچ وقت کمک مالی آقای فردین را نپذیرفتم. / هنوز هم عکس تقویم روی دیوار خانه‌ام، تصویر آقای فردین است تا روزها را به یاد او سر کنم. / حاضرم در خیابان‌های کشورم دست‌فروشی کنم اما کشورم را ترک نکنم. / گرجی با مظلومیت و در انزوا جان سپرد. / پوری بنایی یک خانم بود، خانم به معنای واقعی. یک زن عفیف و هنرمند. / آن‌هایی که امروز صدایم را نشنیدند، فردا زیر تابوتم را نگیرند و حرف آخرم را با صدای بلند می‌زنم که ای آقایان ای مسوولان اسدالله یکتا کار می‌خواهد، فقط کار.»

او در میدان هفت تیر تهران سیگار فروشی می کرد. او می گوید تا زمانی که محمدعلی فردین زنده بود ا او حمایت مالی می کرد.

او از بیماری دیابت رنج می برد و در این مورد می گوید : مدلم دلشوره دارم و نگران آینده هستم و حال و روز خوشی ندارم.

سید رضا اورنگ در یک مقاله در سایت آریا نوشت :

«اسدالله یکتا مدت‌هاست در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد، اکنون که بختک بیماری به جانش افتاده. حال و روزش به مراتب بدتر است. آقایان مسوول و هنرمند، خانم‌های اهل هنر، چرا به دیدار اسدالله یکتا نرفته و نمی‌روید؟ مگر او هنرپیشه نیست؟ چرا دست یاری به سویش دراز نمی‌کنید؟ چرا حالی از اوضاع بی‌حالش نمی‌پرسید؟ خدا را خوش نمی‌آید این همه بین بازیگران و دیگر هنرمندان تبعیض روا دارید!»

اسدالله یکتا

بازی در سریال شرایط خاص

اسدالله یکتا در سریال شرایط خاص به کارگردانی وحید امیرخانی و تهیه‌کنندگی سید مرتضی فاطمیاست که با نام اولیه «کلاف های رنگی» کلید خورد.این سریال محصول سال ۱۳۹۷ است. اسدالله یکتا در این سریال در کنار کامبیز دیرباز، پروانه معصومی، بهرام افشاری و شهره سلطانی ایفای نقش می کند.

اسدالله یکتا

 


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

بیوگرافی پروانه معصومی؛ عکس های پروانه معصومی قبل از انقلاب !!

بیوگرافی پروانه معصومی پروانه معصومی متولدسال ۱۳۲۳ در خانواده ای مذهبی در شهر تهران متولد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *