شبکه تازه تاسیس اچ دی کیفیت کارتون رابین هود را افزایش داده و این کارتون با صحنه های دیده نشده ای پخش می شود که نشان از سانسور این انیمیشن در گذشته بوده و حالا بعد از گذشته سه دهه بخش های سانسور شده دیگر مهم نیستند

کد خبر: ۱۴۸۴
تاریخ انتشار: شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۶

به گزارش بازتاب گهر به نقل از فارس تقریبا همه کسانی که دوره کودکی خود را در دهه 60 سپری کرده‌اند، کارتون «رابین هود» را به خاطر دارند.

 

این کارتون که علاقه‌مندان بسیاری هم داشت، در مناسبت‌هایی نظیر تعطیلات نوروز و اعیاد به روی آنتن می‌رفت و از جمله برنامه های پرمخاطب بود. حالا شبکه تازه تاسیس اچ دی کیفیت این انیمیشن را ارتقاء داده و آن را به روی آنتن می برد. اما از نکات حائز اهمیت در پخش دوباره این کارتون، افزودن بخش هایی است که پیش از این حذف شده بودند.

 

در نسخه ای جدیدی که این روزها از شبکه اچ دی روانه آنتن می شود، ماجرای رابین هود را یک خروس گیتار به دست روایت می کند که در بخش های دیگر هم حضور او به چشم می خورد. در نسخه قبلی این خروس فقط در لحظه های پایانی و زمان انتقال سکه ها از اتاق خواب پرنس جان به زندان به چشم می خورد.

 

یکی دیگر از موارد ممیزی رابطه عاشقانه میان رابین هود و ماریا بود. در نسخه قبلی هیچ وقت مخاطب به درستی متوجه این رابطه نمی شد و همه چیز بر اساس حدس و گمان پیش می رفت!

 

اما در نسخه جدید می بینیم که ماریا با بچه خرگوش ها خبر عشق به رابین هود از دوران کودکی می دهد و درختی را نشان می دهد که این دو عاشق حروف اول اسمشان را در میان قلبی حک کرده اند.

 

در آخر فیلم هم برای اولین بار مخاطبان می توانند مراسم ازدواج این دو را که در کلیسا برگزار شده، ببینند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 همچنین از نکات قابل توجه دیگر این است که در نسخه قبلی هیچ وقت سخن از پادشاه قبلی به میان نمی آمد و رابین هود به مانند منجی تصویر میشد که اهالی دهکده را از دست ظلم پرنس جان رها می کند. اما در نسخه جدید سخن از پادشاهی به میان می آید که برای نبرد با دشمنانش به دوردست ها سفر کرده و پرنس جان با زیرکی جای او را گرفته، در پایان فیلم برای اولین بار تصویر این پادشاه را که یک شیر است می بینیم، او برای حضور در مراسم ازدواج رابین هود و ماریا به کلیسا آمده و بسیار شاد است.

 

نکته حائز اهمیت در این ماجرا نگاه مدیران تلویزیون به آثاری است که برای پخش در نظر می گیرند و این نشان می دهد که خطوط قرمز کاملا فرضی بوده و جایگاه آنها را مدیران صداوسیما مشخص می کنند. شاید بعد از گذشت سه دهه از پخش کارتون رابین هود، مدیران به این نتیجه رسیده اند که ازدواج رابین هود و ماریا خیلی هم بد نبوده و یا با دست یابی این سازمان به روتوسکوپی و طراحی لباس برای زنان فیلم هایی که پخش می کنند، آنها را به مرحله ای رسانده که پیش خود فکر کنند ماجرای ازدواج رابین هود در مقابل چیزهایی که ما امروز به روی آنتن می بریم، خیلی هم بد نیست.

 

یک نکته دیگر هم باقی می ماند و آن این است که شاید از همان ابتدا هم ماجرای این ازدواج سانسوری نبوده و سانسورچی محترم وقت! بنا بر تشخیص خود این بخش ها را حذف کرده است.

 

اگر مورد آخر صحیح باشد، می توان به این نتیجه رسید که بخش عمده ای از تولیدات صدواسیما که خوراک فرهنگی کشور محسوب می شوند، بدون توجه به تاثیرات کوتاه مدت و بلند مدت بر افکار و جامعه ما و تنها برحسب سلیقه و به منظور پر کردن آنتن به مخاطبان ارائه می شوند. آن هم این روزها که تعداد شبکه ها بسیار شده و حجم آثاری که روانه آنتن می کنند، بسیار بیشتر.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: