مدتها بود که از جواد گلپایگانی یا همان بازیگر نقش "آتقی" سریال "آینه عبرت" خبری نبود.

کد خبر: ۱۵۷۵
تاریخ انتشار: سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۵
 این بی خبری باعث شد که برخی از مهاجرت این بازیگر و تهیه کننده دهه شصت و هفتاد به خارج کشور سخن گویند اما واقعیت مانند همیشه تلختر از آن چیزی است که شایعه میشود. به گزارش صبا جواد گلپایگانی نه تنها مهاجرت نکرده که در ایران ساکن است اما نه به عنوان شهروندی آزاد که به عنوان یک زندانی که به دلیل عدم توانایی پرداخت خسارت شخصی که در نتیجه یک تصادف اتومبیل از او شاکی است سالهاست در زندان به سر میبرد. گلپایگانی در گفتگویی که با پوریا ذوالفقاری در مجله "فیلم" انجام شده درباره این زندگی طولانی به عنوان یک زندانی و البته بی مهریهای نهادهای سینمایی نسبت به خودش صحبت کرده است.
 
 
 
برای "آینه عبرت" یک ریال هم نگرفت
جواد گلپایگانی درباره شکل گیری تیپ آشنای "آتقی" میگوید:«من در "باغ بلور" در نقش یک معتاد بازی کرده بودم. سال 67 محمود دینی از طرف اداره مبارزه با مواد مخدر به سراغم آمد تا برای سه روز سرصحنه بروم و نقش معتاد را بازی کنم اما آن سه روز شد دو سال. اما جالب است که برای بازی در "آینه عبرت" حتی یک ریال هم دستمزد نگرفتم.» وی ادامه میدهد:«حتی ماشین و خانه خودم را در اختیار پروژه گذاشتم. تقریبا فیلمنامه هم نداشتیم و خیلی از دیالوگهای "آتقی" را خودم میگفتم.»
 
مشکلات فیلمهای عبدی دامنش را گرفت
این بازیگر و تهیه کننده درباره آغاز بدبیاریهایش میگوید:«تهیه کنندگی "آقای شانس" ضرر مالی بدی برایم داشت و به همین دلیل فعالیتم در سینما عملا متوقف شد. من خانه ام را فروختم و "آقای شانس" را ساختم ولی ضربه ای خوردم که قابل جبران نبود. سر تولید این فیلم مستاجر شدم و تا الان مستاجرم. » وی درباره دلایل مشکلات "آقای شانس" میگوید:«دوره ای بود که فیلمهای اکبر عبدی با مشکل روبرو بود و همه فیلمهایی که او بازی میکرد اگر هم اکران می شدند اکرانهای پردردسری داشتند. "آقای شانس" هم قربانی آن شرایط شد.»
 
 
یک تصادف در خیابان سهروردی و وکالت به یک آشنا طومار زندگیش را در هم پیچید
اما اتفاق بدتر زندگی گلپایگانی در جای دیگری رقم میخورد. وی میگوید:«فروردین 80 مقابل حرم امام در اتوبان قم در حال رانندگی بودم. یک عابر پیاده میخواست از خیابان رد شود. تصادف بدی شد. چند اتومبیل به هم خوردند و آخرینش متعلق به من بود. اتومبیل من هم به جلو پرت شد و عابر را زیر گرفتم و متاسفانه کشته شد. اتومبیل بیمه نداشت و من چند روز زندانی شدم که با وثیقه آمدم بیرون و دنبال رفع پیامدهای این اتفاق بودم که چند روز بعد در خیابان سهروردی با خانمی تصادف کردم که البته این دومی منجر به فوت نشد ولی شرایط اقتصادی من کاملا به هم ریخت. باید از آن خانم رضایت میگرفتم اما از ایشان خبری نشد.» به گزارش صبا گلپایگانی که ضربه بعدی را از یک آشنا خورده ادامه میدهد:«میدانستم عازم زندان هستم. برای اداره اموالم به یکی از بستگانم وکالت دادم و خودم آماده پیامدهای ماجرا شدم. بستگان مقتول تصادف اول رضایت دادند اما تصادف دوم و گرفتاری در زندان باعث شد کلی بدهی بالا آورم. فرزندان آن خویشاوند که به او وکالت دادم الان صاحب پست و مقام شده اند و من که به او وکالت تام داده بودم از نظر حقوقی امکان اداره اموالم را ندارم. دائم بدهی پشت بدهی آمد و من هم گرفتار زندان بودم.»
 
رهبری دستور رسیدگی به پرونده اش را داد اما...
گلپایگانی درباره کمک رهبری برای حل مشکلش میگوید:«مقام معظم رهبری از همان زمان پخش "آینه عبرت" به من لطف داشتند و چند بار خدمتشان رسیدیم و آن لطف حتی زمان زندانی شدن هم شامل حالم شد و ایشان دستور رسیدگی به پرونده بنده را دادند اما در دادستانی تهران اتفاقات عجیبی افتاده و پرونده من پیش نمیرود. ما یک قرارداد در تهران بسته ایم و بعد رسیدگی پرونده من به دادسرایی در قم احاله میشود. من که نمیتوانم از زندان بیرون بیایم چگونه میتوانم هر بار به قم بروم و ببینم پرونده در چه مرحله ای است؟» این بازیگر قدیمی درباره اینکه چرا وکیل نمیگیرد تا کارهایش پیگیری شود اظهار میدارد:«وکیل دارم اما وضع مالیم آشفته است. هاشمی شاهرودی حکم دادند که من شرایط اعسار دارم و لاریجانی هم دستور رسیدگی دادند و هر بار منتظرم که این دستورها منجر به اتفاقی شود اما در دادستانی اتفاقی رخ نمیدهد.»
 
در زندان اوین دو بار سکته کرده/بیمه خانه سینماش هم درست نشده
بازیگر آثاری چون "نقطه ضعف" و "باغ بلور" درباره شرایط جسمی اش می گوید:«در مدت زندانی بودن دو بار سکته کردم؛ یک بار قلبی و یک بار مغزی. دست راستم بی حس شده و حس میکنم آخرین اخطارها را از زندگی گرفته ام. وضعیت مالی ام هم روشن است. واقعا ندارم. از کجا بیاورم؟ منوچهر نوذری هم در زندان با من هم بند بود اما به دلیل شرایط جسمی اش دوره زندانش را کم کردند اما من با این وضعیت هنوز باید به زندان بروم.» به گزارش صبا وی درباره محرومیت از بیمه های حداقلی هنرمندان و هنرمندانی که به کمک او آمده اند میگوید:«حتی امکان عمل جراحی ندارم چون بیمه ام در خانه سینما درست نشده. کارت عضویت انجمن بازیگران را هم دارم. در مدت زندانی بودنم داوود رشیدی، فریبرز عرب نیا، سعید کنگرانی، حسین فرحبخش به دیدنم آمده اند.»
 
فقط با 70 میلیون مشکلش حل میشود
گلپایگانی درباره اینکه کلاف سردرگم زندانی شدنش با جور شدن چه مبلغی باز میشود میگوید:«با 70 میلیون تومان مشکل حل میشود. البته در این چهارده سال بخاطر این رقم زندان نبودم چون کمتر از این بود و در طی این مدت مرتب زیاد شد و به اینجا رسید.» به گزارش صبا تهیه کننده "شیلات" به نقل اتفاق جالبی از دیدار با شاکی اصلی پرونده اش هم پرداخته و میگوید:«سال گذشته با خانواده رفتیم برای ریاست جمهوری رای دهیم. خانمی که مسئول مهر زدن به شناسنامه ام بود شناسنامه مرا دید و گذاشت کنار. گفتم چرا؟ گفت من همان کسی هستم که 14 سال پیش در سهروردی به من زدی. گفتم خانم کجایی من برای رضایت گرفتن کلی دنبال شما بودم. الان ایشان در وزارت کشور مشغول به کار است. گفت باید 12 میلیون به من بدهی تا رضایت دهم. در این شرایط 12 میلیون از کجا بیاورم؟»
 
در زندان 5 مستند ساخت
این بازیگر درباره روزگارش در زندان اظهار میدارد:«زندانیها "آتقی" صدایم میزنند. در زندان تاکنون 5 مستند ساخته ام که برای تعدادی از همین فیلمها در زندان اوین جایزه گرفته ام. دلم میخواهد بیرون بیایم و کار کنم. عمرم سوخت. استودیو و دفتر و بنگاه و خانه ام رفت. 14 سال تاوان دادم. بس نیست؟»

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: آتقی آینه عبرت اوین 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 10
ساده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۷
0
1
شما فكر مي كنيد راسته يا ستاد ديه كه ربطي به دولت نداره اگه مشكل اين بود تا الان مردمي حل شده بود تازه گنده تر همين ماه رمضان ازاد شد
خلیل
|
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
0
0
مقصر بخت بد خودشه .انقدر توی نقش اتقی فرو رفت که ادامه زندگیشو هم باید در نقش اتقی بگذراند.صدا وسیما میتونه اطلاع رسانی کنه .اگر هر ایرانی هزار تومان کمک کنه مشکلش حل میشه به خاطر رضای خدا
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
0
0
سلام منو وصل کنید بهش
حماد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۹
0
1
بیچاره اتقی که وزارت ارشادکمکش نکرده.اخه ۷۰میلون واسه یه وزارتخونه پولیه.....مردم به دادش برسن
|
UNITED STATES
|
۰۷:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۷
0
2
یه مسئول به داد این هنرمند محبوب برسه آخه خدا رو خوش میاد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۵
0
1
بدبخت آتقی
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۵
0
1
بدبخت آتقی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۳:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۵
2
0
بدبخت آتقی از افقانی ها و فلسطینی ها هم کمتره.... وا.............ی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۳:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۵
2
0
به انواع و اقسام آدم در کره زمین کمک می کنیم ولی از خود غافلیم
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۳:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۵
1
0
واقعا که...

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: