با بهره‌برداری از سد مروک دورود، 3 هزار و 500 هکتار از اراضی دیم دورود کشت آبی می‌شود.

کد خبر: ۱۶۳۸
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۸

به گزارش بازتاب گهر به نقل از  فارس ، سد مروک از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی به ارتفاع 67 متر، عرض تاج 12 متر و طول تاج 451 متر است که قابلیت تنظیم 60 میلیون مترمکعب آب را دارد.

تامین آب توسعه گردشگری و صنعت، زراعی دشت سیلاخور دورود، کنترل سیلاب، توسعه آبزی‌پروری و شیلات از جمله اهداف احداث سد مروک است.

براساس این گزارش ساخت بدنه سد مروک در استان لرستان از سال 1382 و ساخت شبکه آبیاری و زهکشی آن از سال 84 آغاز شده است.

پروژه سد خاکی مروک دورود یکی از طرح‌های مهم استان لرستان است که به واسطه پیشرفت فیزیکی 95 درصدی می‌تواند در سال جاری به بهره‌برداری برسد.

از این‌رو برای رسیدن به این مهم طی 6 ماه نخست امسال شاهد بازدیدهای مکرر مدیران ارشد استان از جمله هوشنگ بازوند استاندار لرستان، مجید کیانپور معاون اسبق عمرانی استاندار لرستان، ماشاءالله نعمتی فرماندار شهرستان دورود و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی از این پروژه بوده‌ایم.

سد مخزنی و خاکی مروک دورود با هدف تامین آب کشاورزی 5 هزار و 350 هکتار از اراضی قابل توسعه شهرستان دورود احداث شده و تا کنون بیش از 95 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

حجم مخزنی این پروژه 120 میلیون مترمکعب و قابلیت تنظیم سالیانه 50 میلون مترمکعب را دارد.

با توجه اهمیت تکمیل این پروژه، عملیات اجرایی آن به طور شبانه‌روزی در حال انجام است و برای تکمیل پروژه به 40 ملیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است.

سد مروک

فرماندار شهرستان دورود در این خصوص به خبرنگار فارس در دورود گفت: پروژه سد مخزنی مروک یکی از پروژه‌های بسیار مهم و مطرح در استان لرستان است.

ماشاءالله نعمتی با اشاره به سفر هیئت دولت به استان لرستان یادآور شد: در این سفر استاندار لرستان به رئیس جمهور قول داده‌ که این پروژه در سال 93 تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

سد مروک

وی با اشاره به سفر استاندار لرستان به شهرستان دورود برای بازدید از عملیات اجرایی شبانه تکمیل سد مروک در ساعت سه بامداد، گفت: بازوند چندین مرتبه برای بازدید از این پروژه به شهرستان دورود سفر کرده‌ و حتی یکی از این بازدیدها در ساعت سه بامداد انجام شده است.

فرماندار شهرستان خاطرنشان کرد: ما هم به استاندار قول داده‌ایم تا روند اجرایی سد را رصد کنیم و تاکید وی هم بر همین بود که به طور هفتگی و مستمر از این پروژه بازدید شود.

وی اضافه کرد: بر این اساس روز گذشته هم به طور سرزده به محل سد رفتیم که پروژه روند قابل قبولی دارد و طی چند روز گذشته پیشرفت فیزیکی خوبی را به دنبال داشته است و بنا بر اظهارات مدیر پروژه و مجری طرح تا کنون بیش از 97 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

سد مروک

نعمتی با بیان اینکه فعالیت تکمیل پروژه به صورت دو شیفت انجام می‌شود، متذکر شد: امیدواریم آب منطقه‌ای و مجریان این پروژه به تعهد خود عمل کنند و تا پایان سال جاری شاهد تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه باشیم.

 

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: اراضی ذیم دورود لرستان 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: