راه‌آهن لرستان در هشت سال جنگ تحمیلی نقش تاثیرگزاری در پیروزی انقلاب اسلامی داشته است.

کد خبر: ۱۸۷۰
تاریخ انتشار: دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۱۴

به گزارش بازتاب گهر و به نقل از فارس، همواره می‌توان از راه آهن به عنوان یکی از زیرساخت‌های اساسی یک کشور در بخش حمل و نقل یاد کرد، زیرساختی که در کشور ما علاوه بر قدمت زیاد توانسته است، همواره در مواقع سخت یاری دهنده باشد.

خطوط ریلی با توجه به پتانسیل بالای که در بخش حمل مسافر و بار دارد، می‌تواند در مواقع حساسی مثل حوادث غیر مترقبه و جنگ‌ها نقش ایفا کند و این در شرایطی است که امنیت و توان جابجایی بالا و کاهش هزینه‌ها در مقایسه با بسیاری از وسائط نقلیه دیگر گواهی بر این ادعا است.

با ورق زدن کارنامه دفاعی ایران در 8 سال جنگ تحمیلی جایگاه راه آهن بسیار حائز اهمیت و پر رنگ است و به همین منظور نگاهی به عملکرد راه آهن ناحیه لرستان در دوران دفاع مقدس و یاری بخشی به رزمندگان می‌کنیم.

به طور کلی در سراسر دنیا راه آهن در جنگ نقش اصلی و غیر قابل انکاری در بخش حمل و نقل ادوات، تجهیزات و نفرات نظامی بر عهده دارد، به نحوی که به واسطه معیارهایی مثل توان بالای حجم کالا و مسافر، هزینه تمام شده کمتر، ریسک کمتر یک پتانسیل در بخش حمل و نقل به حساب می‌آید و بهره‌مندی از این پتانسیل می‌تواند کمک شایانی به هرکدام از طرفین جنگ داشته باشد.

راه آهن

*راه آهن ناحیه لرستان گلوگاه محور ریلی جنوب

راه آهن در کشور ما نیز در دوران هشت سال جنگ تحمیلی رژیم منحوس و منحل شده، بعث عراق علیه ملت ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی نقش انکارناپذیری در بخش پشتیبانی جبهه‌های نبرد حق علیه باطل ایفا کرد و از این قاعده مستثنی نیست.

راه‌آهن ناحیه لرستان که همواره از آن با عنوان گلوگاه محور جنوب یاد می‌شود، به واسطه قرار گرفتن در نقطه استراتژیک و با عبور از نقاط کوهستانی و صعب‌العبور یکی از حلقه‌های مهم زنجیره بزرگ راه آهن به حساب می‌آید.

به واسطه نقش برجسته‌ای که راه آهن در تدارکات و پشتیبانی جنگ با حمل و نقل ادوات و تجهیزات و همچنین در بخش انتقال رزمندگان به مناطق جنگی و اسرای عراقی به اردوگاه‌ها داشت، دشمن به اهمیت آن پی‌برده و همواره به دنبال آسیب رساندن به این مجموعه بود.

*راه آهن لرستان آماج حملات ارتش بعث عراق

انتقال مجروحان به بیمارستان‌ها در نقاط امن یکی دیگر از اقدامات راه آهن بود که با طراحی و ایجاد واگن‌های بیمارستانی صورت می‌گرفت.

با توجه به نقش کلیدی راه آهن در روند جنگ داشت، ارتش بعث بارها اقدام به حملات موشکی و هوایی به ناوگان ریلی ایران کرد و در این راستا راه آهن متحمل خسارات فراوانی شد، به نحوی که عمده این خسارات در حملات هوایی به دو ناحیه لرستان به مرکزیت اندیمشک (مرکز ناحیه زاگرس فعلی) و ایستگاه تشکیلاتی شهرستان دورود و ناحیه جنوب به مرکزیت اهواز و ایستگاه خرمشهر صورت گرفت.

* نقش کلیدی ناوگان ریلی در پشتیبانی از جبهه‌های جنگ

مدیر کل راه آهن ناحیه لرستان در گفت و گو با خبرنگار فارس در خصوص نقش راه آهن در هشت سال دفاع مقدس گفت: با توجه به پتانسیل مجموعه راه آهن و خطوط ریلی کشور راه آهن نقشی کلیدی و اثرگذار را در بخش پشتیبانی ایفا کرد.

بیژن علیزاده ادامه داد: راه آهن در بخش انتقال نیروهای نظامی و مجروحان و همچنین ادوات نظامی بسیار تأثیرگذار بود.

وی با اشاره به حملات هوایی رژیم بعث عراق به مجموعه راه آهن گفت: در این حملات خسارات زیادی متوجه مجموعه راه آهن شد که به عنوان مثال می‌توان به حمله هواپیماهای عراقی به ایستگاه اندیمشک اشاره کنیم.

پل تله زنگ

* ارتش عراق با حملات سنگین به دنبال قطع پشتیبانی ریلی از جنوب بود

علیزاده تصریح کرد: در بمباران این ایستگاه 54 فروند هواپیما در یک روز به طور مداوم در مدت 45 دقیقه ایستگاه را مورد حمله قرار دادند که عده‌ای از هموطنان عزیز ما که برخی از آنان کارکنان راه آهن بودند، به شهادت رسیدند.

وی اضافه کرد: همچنین پل تله زنگ که در آن زمان در ناحیه لرستان قرار داشت، با دو فروند هواپیمای عراقی مورد هدف قرار گرفت و تخریب شد و در پی‌تخریب این پل ارتباط ریلی شمال جنوب کشور مسدود شد.

مدیر کل راه آهن ناحیه لرستان بیان داشت: پس از این حادثه کارکنان زحمت‌کش و پرتلاش در کنار مسئولان راه‌آهن از همان ابتدای حادثه جهت برقراری مجدد ارتباط با ایجاد ایستگاه فرعی و موقت در ضلع شمالی پل و احداث پل عابر فرعی که کمتر از یک هفته طول کشید، برای انتقال مسافران و رزمندگان به آن سوی پل اقدام کردند.

وی تأکید کرد: در زمان تعمیر پل کار انتقال رزمندگان و مسافران به این صورت انجام می‌شد که رزمندگان و مسافرانی که به سمت جنوب عازم بودند، در ایستگاه موقت پیاده شده و با عبور از پل موقت و توسط قطارهایی که طبق برنامه زمانی مشخص در ایستگاه بعدی وارد شده بودند، به مسیر خود ادامه می‌دادند.

*تعمیر پل منحصر به فرد تله زنگ، بازگشایی محور جنوب را همراه داشت

علیزاده با اشاره نحوه تعمیر پل تله زنگ یادآور شد: با طراحی و عملیات ساخت یک شاسی که بر روی قسمت تخریب شده، پل قرار می‌گرفت، جهت برقراری ارتباط پیوسته تلاش‌ها از سر گرفته شد، اما موانعی در روند کار وجود داشت که عملیات بازسازی را با کندی مواجه می‌کرد، از جمله این موانعی را به وجود آورده بود، می‌توان به عوامل محیطی و موقعیت کوهستانی و صعب‌العبور منطقه و شرایط خاص پل که دارای دو قوس بود و دو پایه اصلی فاصله زیادی از هم داشتند، اشاره کرد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این مشکلات شرایط جوی در فصل بارندگی موجب طغیان رودخانه دز که یکی از بزرگترین رودهای ایران است، شد و روند اجرایی را با کندی مواجه می‌کرد، همچنین گشت زنی هواپیماهای عراقی نیز برای جلوگیری از بازسازی پل باعث شد، تا عملیات بازسازی را شبانه اجرا شود و با تعمیر دوباره پل منحصر به فرد تله زنگ، محور ریلی جنوب دوباره بازگشایی شد.

* وجود 247 شهید و یک هزار 250 جانباز دفاع مقدس در خانواده راه آهن

مدیر کل راه آهن لرستان با اشاره به حضور کارکنان مجموعه راه آهن در جبهه‌های جنگ متذکر شد: علاوه بر اقدامات پشتیبانی و حمل و نقلی مجموعه راه آهن با اعزام کارکنان داوطلب خود به جبهه‌ها در صحنه نبرد، حضوری موثر داشت و در این بین یک هزار و 250 از افراد اعزام شده، به جبهه جانباز و 247 نفر به درجه شهادت نائل آمدند.

وی با بیان اینکه روند توسعه و دوران شکوفایی صنعت راه آهن پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 آغاز شد، گفت: در شرایطی که راه آهن مسئولیت حضور دائم در عرصه تدارک و حمل و نقل نظامی را در دوره هشت ساله دفاع مقدس بر عهده داشت، در مناطق غیر جنگی نیز امر توسعه و بهبود شبکه راه آهن در حال انجام بود.

علیزاده خاطرنشان کرد: بعد از پایان جنگ تحمیلی و آغاز امکانات کشور در راه سازندگی توسعه راه آهن هم شتاب بیشتری گرفت و با احداث خطوط جدید و نوسازی ناوگان مسافری و باری در راستای توسعه و پیشرفت کشور گام برداشته است.

به گزارش فارس از دورود بدون شک جایگاه ناوگان ریلی لرستان در روزگاران سخت کشور به طور کامل مشهود است و این موضوع وظیفه مسئولان برای توجه ویژه به این پتانسیل بزرگ که می‌تواند رونق بخش منطقه باشد، را سخت‌تر می‍‌‌کند.

---------------------------

گزارش از: توحید وانشانی

---------------------------

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: