ارمغان پسابرجام

مدیر عامل شرکت دانیال آرگ زاگرس گفت: تولید و اشتغال کشور در مسیر و سراشیبی بسیار تند قرار گرفته و هر لحظه به خط پایان نزدیک می‌شود، نگران ورشکستگی شرکت خود نیستم،نگران بیکار شدن کارگران و بدبینی مردم به نظام هستم.

کد خبر: ۳۸۰۵
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۸

 

اخبار دورود

 به گزارش بازتاب گهر؛ محمد مهرابی مدیر عامل شرکت مهندسی دانیال آرگ زاگرس در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی بازتاب گهر افزود: قريب به 20 سال از بهترين دوران عمر و جواني خويش را وقف خدمت به مردم كرده ام و هم اكنون هم به عنوان مدير يك مجتمع صنعتي و معدني با 75 نفر نيرو (مستقيم و غيرمستقيم) به عنوان يك كارآفرين نمونه در راستاي اجراي صحيح و استاندارد پروژه‌هاي عمراني ملي و منطقه‌اي مشغول خدمت به جامعه هستم كه متأسفانه اين مجمتع بزرگ صنعتي و معدني به علت مشكلات پيش آمده در كشور به زودي به خيل ساير واحدهاي توليدي ورشكسته خواهد پيوست و نيروهاي آن به بيكاران جامعه اضافه خواهند شد.

 این جهادگر جهاد سازندگي با گلایه از وعده های صد روزه دولت افزود: يكي از واقعيت‌هاي بسيار تلخ و نگران‌كننده و گلايه‌آميز اين است كه مدت‌هاي مديدي است كه دولت،‌ مجلس و برخي از مسئولين به جز حرف چيز ديگري تحويل جامعه نمي‌دهند و مدتهاست كه كارآفرينان و مديران حوزه صنعت و معدن و ساير بخش‌ها امروز را به اميد فردا و فردا را به اميد فرداهای دیگرسپري مي‌كنند و چشم اميد به دولت تدبير و اميد دوخته‌اند تا شايد دست زمين خوردگان را بگيرند و آنها را بلند كنند اما متأسفانه نه تنها تاكنون هيچ اقدامي اساسي صورت نگرفته است.

اخبار دورود

 این کارآفرین اقتصادی اظهار داشت: ‌توليد و اشتغال كشور در گرداب طوفانی سخت گرفتار آمده و وقتي كه در عمل مجموع اقدامات دولت و مجلس را مشاهده مي‌نمائيم تا اين لحظه هنوز حتي يكي از واحدهايي كه دچار مشكل گرديده‌اند را نتوانسته‌ايم احياء نمائيم و متأسفانه ظاهراً برآيند مجموعه رفتارها و اقدامات دولت حكايت از يك بي‌ثباتي و سردرگمي و عدم اخذ يك تصميم قاطعانه و شجاعانه دارد و تداوم اين روند به صورت پنهان و آشكار هر چه بيشتر ريشه صنعت، اشتغال و توليد ما را به شدت مورد تهديد قرار داده به گونه‌اي كه زماني فرا برسد كه حجم مشكلات آنقدر انبوه گردد و گذشت زمان آنچنان واحدهاي توليدي را تخريب و از رده خارج نمايد كه تحت هيچ شرايطي قادر به احياي آ‌نها نباشيم.

 این فعال اقتصادی با انتقاد از عدم توجه مسئولین به گوشزدهای مقام معظم رهبری در خصوص توجه به اقتصاد مقاومتی و جایگاه صنعت، اشتغال و تولید داخلی در کشور عنوان کرد: گذشت زمان و عدم توجه مسئولين به جايگاه صنعت، ‌توليد و اشتغال در زندگي مردم باعث شد كه كوچكترين رمقي براي صنعت باقي نماند و آخرين نفس‌هاي صنعت هم گرفته شود؛ اما عليرغم همه اين بي‌توجهي‌ها مقام معظم رهبری در اين مدت تنها كسي بودند كه خطر را احساس كردند و بارها و بارها در جلسات با مسئولين دولتي، ‌نمايندگان مجلس، نخبگان، مردم و در ديدارهاي عمومي ‌مسايل و مشكلات كلان اقتصادي را بيان فرمودند و بارها يادآوري نمودند و حتي فرياد كشيدند که براي رهايي و عبور از اين مشكلات بهترين راهكار در قالب اقتصاد مقاومتي است.

مدیر عامل شرکت مهندسی دانیال آرگ زاگرس با تأکید بر اینکه متأسفانه دولت آنگونه كه انتظار مي‌رفت در این مسئله ورود پيدا نكرد؛ بیان داشت: حضرت آقا سال 1395 را به لحاظ تشخيص بسيار درست، جهت جلوگيري از آسيب بيشتر وتعطيلي بيش از حد و اندازه واحدهاي صنعتي و بيكار شدن نيروهاي آ‌نها سال اقدام و عمل نام گذاری فرمودند.

اخبار دورود  مهرابی با تاکید بر عدم اجرای صحیح طرح یارانه ها در بخش صنعت اضافه کرد: همانطوري كه استحضار داريد بعد از اجراي طرح يارانه‌ها در دولت قبل صنعت،‌ توليد و اشتغال كشور در سراشيبي و ريل سقوط قرار گرفت و متأسفانه در حين اجراي اين طرح عده كثيري از مسئولين كشور و دستگاههاي نظارتي با كف زدن براي رئيس جمهور و دولت وقت گوش فلك را كر كردند بطوريكه صداي هر انتقادي در نطفه خفه شد و البته در این دولت تنها چيزي كه به جايي نمي‌رسد فرياد است.

 این فعال اقتصادی با بیان اینکه طرح اجرا و سهم صنعت،‌ توليد و اشتغال در اين طرح ناديده گرفته شد؛ تصریح کرد: اينجا درست همان جايي بود كه نابودي صنعت و اشتغال كشور كليد خورد.

 اخبار دورود این کارآفرین اقتصادی خاطرنشان کرد: عدم توجه همه مسئولين به اين اتفاق نامبارك و تداوم اين بي‌اهميتي باعث شد كه در درازمدت به صورت نهفته و پنهان بنيان و اساس صنعت،‌ توليد و اشتغال كشور با چالش و مشكلات عديده و فراواني مواجه شود و آ‌ستانه تحمل صنايع همانند يك سد بزرگ كه در اثر عدم تحمل فشار بيش از اندازه راهي جز شكستن در پيش ندارد به پايان رسيده و با يك سيل بزرگ مواجه و اين سيل خانمان‌‌ برانداز صنايع كشور را يكي پس از ديگري از پاي در آورد به طوري كه هم اكنون شاهد ورشكستگي و تعطيلي صنايع يكي پس از ديگري هستيم.

 وی با اشاره به مشكلات و گرفتاريهاي عديده مردم جامعه و بويژه بخش صنعت از زمان اجراي طرح يارانه‌ها افزود: همانطوري كه بازار شعار و تهمت‌هاي ناروا در آن ادوار رونق گرفت، مگر با پرداخت يارانه مي‌توانيم به رفع محروميت از چهره جامعه دست پيدا كنيم، چرا بعد از گذشت بيش از 35 سال هنوز هم بايد شعارهاي انقلاب را زمزمه كنيم، ‌جناب آقاي رئيس جمهور آيا بناست نسل اندر نسل شاهد شعار باشيم يا شاهد تحقق شعارها و اهداف انقلاب.

 مدیر عامل شرکت مهندسی دانیال آرگ زاگرس با طرح این پرسش که دعواهاي سياسي بين گروههاي فعال در جامعه، متهم كردن يكديگر و عبور از اخلاقيات براي شكست رقيب با هر ابزار و هر قيمتي به خاطر چيست؛ گفت: آیا این مسائل براي بدست آوردن قدرت براي خدمت به مردم است يا مسائل ديگر؟

 اخبار دورود مهرابی افزود: امروز براي خدمت به اين ملت و اين كشور يك لحظه درنگ جايز نيست، اگرچه ميدانيم دعواهاي سياسي گروههاي فعال در جامعه فرصتي را براي فكر كردن به اين دردها و رنج‌ها باقي نمي‌گذارد!

 این فعال اقتصادی با اشاره به عربده های افراد سودجو و فرصت طلب برای رسیدن به قدرت تاکید کرد: آيا ناله‌هاي ناشي از دردهاي بيشمار را مي‌شنويد به گمانم نمي‌شنويد چرا كه عربده‌ها و فريادهاي مستانه دعواهاي سياسي برخي از تشنه‌گان قدرت آنقدر گسترده است كه صداي هر ناله‌اي را در نطفه خفه مي‌نمايد.

 این کارآفرین اقتصادی خطاب به پایتخت نشینان گفت: يك سئوال از شما دارم و آن اين است كه شما در پايتخت ايران چگونه مي‌تواني شب با آرامش بخوابي در حالي كه در همسايگي خويش عده كثيري از سوز سرما و گرما و عده‌اي از بي‌خانماني و عده‌اي از درد و رنج و مشكلات فراوان ديگر هرگز خواب به چشمانشان مستولي نمي‌شود؟

 وی اظهار کرد: اينجا آدمهاي زيادي را سراغ داریم كه بخاطر درك و ديدن اين دردها آرامش و آسايش خويش را از دست داده‌اند، آنجا که شما هستید را نميدانم!

 این کارآفرین نمونه کشور با اشاره به قدرت نرم و کم توجهی مسئولین به این مهم افزود: امروز قدرت نظامي و سخت دشمن براي ما تهديد نيست،‌ امروز قدرت نرم دشمن و كم توجهي مسئولين و دعواهاي سياسي داخل و ضعف مديريت و فرار از واقعيت‌هاي موجود و كتمان حقيقت و واقعيت‌هاي جامعه براي درمان آنها و دادن شعارهاي خوب و زدن حرفهاي زيبا و عمل نكردن به آنها و ايجاد يأس و نااميدي در جامعه تهديد است. تهديدي كه يك واقعيت است و اگر فكري عاجل براي مهار عوامل ايجادكننده آن نكنيد دامنه آن روز بروز گسترش پيدا مي‌كند.

 اخبار دورود مدیر عامل شرکت مهندسی دانیال آرگ زاگرس خطاب به رییس جمهور اذعان کرد: امروز شما در مقابل قطره به قطره خون شهدا مسئول هستيد، شما در مقابل اين ملت بزرگ مسئول هستيد. اجازه ندهيد كه فرصت‌ها يكي پس از ديگري از دست بروند،‌ اجازه ندهيد كه مديران ضعيف با توجيه عملكرد خويش از زير مسئوليت شانه خالي كنند. در اين كشور هيچ مسئله‌اي بدون راه‌‍ حل نمي‌باشد.

 مهرابی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بخش عمده و قابل توجهي از اشتغال كشور در واحدهاي كوچك و متوسط مي‌باشد كه اكثراً هم در مناطق محروم و دورافتاده هستند كه اگر چنانچه به كمك آنها نشتابيد با همه ارادتي كه به حضرتعالي دارم صادقانه و به صراحت خدمت شما عرض مي‌نمايم كه بايد در سوگ از دست دادن مابقي صنعت، ‌توليد و اشتغال كشور به عزا نشست و زانوي غم در بغل گرفت، قطعا کمکهای بلاعوض به بخشی از واحدهای صنعتی کارآمد با اثرگذاری بیشتر باعث جلوگیری از تعطیلی و ورشکستگی آنها خواهد شد .

 وی در پایان با ارائه چند پيشنهاد براي كمك به واحدهاي صنعتي كه در حال تعطيل شدن هستند گفت: برای جلوگیری از تعطیلی کارخانجات و صنایع 7 پیشنهاد دارم که خدمت شما رییس جمهور محترم عرض می نمایم:

 1- اعلام سريع و فوري به همه دستگاههاي خدمات ‌دهنده مثل آب، برق، گاز و… جهت جلوگيري از قطع و معافيت و بخشودگي. 2- اعلام سريع و فوري به همه دستگاهها و ادارات ماليات گيرنده مثل امور مالياتي (ماليات- ارزش افزوده)- منابع طبيعي (معافيت 3 درصد حقوق دولتي) سازمان صنايع و معادن و تجارت (معافيت حقوق دولتي معادن) صندوق بيمه سرمايه‌گذاري معادن (معافيت و بخشودگي تسهيلات يا حداقل سود آن) سازمان تأمين اجتماعي، كمك به معافيت بدهي‌هاي معوق. 3- پرداخت تسهيلات ارزان قيمت و بلندمدت با وثيقه و پروانه بهره‌برداري كارخانه. 4- تشكيل كميته بحران در استان‌ها به رياست استانداران و عضويت همه مديران عامل بانك‌ها و مديران دستگاههاي اجرايي و نماينده‌گان مديران بخش خصوصي. 5- جلوگيري از صدور مجوز براي واحدهاي مشابه ولو اينكه در بخشي ظرفيت خالي وجود داشته باشد.  6- فعال كردن پروژه‌هاي عمراني ملي و منطقه‌اي براي حمايت از واحدهاي صنعتي و توليدي و فعال كردن انبوه‌سازان بخش مسكن با مشاركت بانك‌ها و بخش خصوصي به تناسب جمعيت در كل كشور (از روستاهاي كوچك تا شهرهاي بزرگ)

7- شناسنامه‌دار كردن كليه پروژه عمراني زيرنظر سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور بطوريكه مدت زمان اجراي پروژه (تاريخ شروع و خاتمه) طول عمر مفيد پروژه- مشخص كردن نوع مصالح كاربردي با توجه به وضعيت آب و هوايي منطقه‌، و استانداردسازي، ايجاد مسئوليت سنگين براي كليه مجريان طرح اعم از كارفرما، ‌مشاور، پيمانكار، و ‌ناظرين براي اجراي صحيح پروژه‌ها و تبديل اعتبارات پروژه‌هاي عمراني به كار مفيد.

 

 

گزارش*ابراهیم پولادوندی

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: