به قلم مارال بافنده؛
کد خبر: ۳۸۳۷
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۱

انیشتین

نظریه نسبیت خاص برای توصیف جهان فیزیکی اطراف ما توسط آلبرت انیشتین مطرح شد. در آن زمان مکانیک نیوتن برای حرکت اجسام به کار می رفت. با این حال آزمایش های مکرر نشان داد که در ابعاد بسیار بزرگ نظیر حرکت سیارات، حرکت اشیا توسط مکانیک نیوتنی از دقت کافی برخوردار نیست.  یکی از هدایای نظریات انیشتین بر جهان علم، توسعه مدل های بسیار دقیق ریاضی بود.

وی ابتدا نظریه نسبیت خاص را مطرح کرد که جاذبه را در برنداشت، سپس جاذبه را در نظریه نسبیت عام به کار برد.

  نزدیکترین ستاره به کره زمین به جز خورشید، آلفا (قنطروس آلفا) است که 4 سال نوری با ما فاصه دارد. یک جفت دوقلو را در نظر بگیرید که در یک زمان متولد میشوند، یکی از دوقلوها در زمین باقی می ماند و دیگری بلافاصله پس از تولد توسط موشکی به طرف آلفا با  8/0  سرعت نور پرتاب می شود و بلافاصله پس از رسیدن به آلفا با همان سرعت به طرف زمین برمی گردد. نظریه نسبیت خاص ادعا می کند  دوقلویی که در کره زمین مانده است در این لحظه 10 ساله شده است در حالی که دوقلویی که به آلفا رفته و بازگشته است بچه ای 6 ساله می باشد. این پدیده را پدیده دوقلوها می نامند که  به وضوح پدیده رشد را در دوقلوها بیان می کند، اینکه یکی 10 ساله و دیگری 6 ساله میماند. پدیده مشابه می تواند برای هر دو نفر رخ دهد که یکی در زمین می ماند و دیگری به ستاره های دور سفر می کند و برمی گردد. این اعداد بر حسب آنکه کجا و  و با چه سرعتی سفر می کند متفاوت است.

  به عنوان مثال این پدیده برای فضانوردی که به کره ماه سفر می کند و برمی گردد به صورت کسری از زمان جوانتر از فردی که در زمین می ماند قابل محاسبه است. 

  در اکتبر 1971 چهار ساعت اتمی دوبار در یک فضاپیمای جت آویخته شدند. تفاوت اندکی بین زمان های ثبت شده این ساعت ها و ساعت هایی که در زمین قرار داشتند،  ملاحظه شد. این اختلاف با نظریه نسبیت کاملا تطابق داشت. البته در آتیه ای نزدیک امکان ثبت این تفاوت برای مسافرت به آلفا امکان پذیر نیست، زیرا انرژی لازم برای سفری با چنین سرعت برای موجودی زمینی امکان پذیر نیست. امکان تحقق این امر فقط از دیدگاه جامعه شناسی محتمل است. به عبارت نظری،  فردی می تواند به سفری برود و در چنان سنی برگردد که بتواند با نوه خود همکلاس شود، هنگامی که از سفر برمیگردد. 

*مارال بافنده

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
Dr.M.H.A
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۹
0
0
سلام مطالب شما خیلی خوب و جامع بود. باتشکر

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: