در میزگرد با حضور اساتید دانشگاه مطرح شد؛
با حضور 3 نفر از اساتید دانشگاه تحصیل در دانشگاه، شرایط پیرامون و تاثیرات آن بر زندگی افراد بررسی شد.
کد خبر: ۴۰۴۷
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۱
کلاس اجتماعی وابسته به مدرک تحصیلی شده است/ اشباع شدن بازار کار رشته های مهندسی و حسابداری
 
به گزارش بازتاب گهر؛ به نقل از چشم نیوز، تمایل به ورود به دانشگاه طی سالهای اخیر در بین جوانان و حتی میانسالان افزایش یافته است، این مساله طوری است که حتی بسیاری از افرادی که شاغل و یاخانه دار هم هستند تمایل به سوی تحصیلات دانشگاهی دارند.

 

اگرچه عوامل متعددی دراین رابطه دخیل هستند اما شاید عمده ترین دلیل آن را بتوان ورود آسان به دانشگاه دانست چرا که با ورود انواع مختلف دانشگاه ها و برداشته شدن کنکور در بسیاری از دانشگاه دیگر دانشگاه رفتن رویایی برای جوان نیست.

 

در همین رابطه میزگردی را با چند از اساتید دانشگاه و با موضوع «باید و نبایدهای دانشگاه» انجام داده ایم.

 

به نظر شما چرا تمایل به رفتن دانشگاه زیاد است؟

 

پیمان شفیعی استاد علوم کشاورزی: تمایل به رفتن به دانشگاه طی سالهای اخیر افزایش یافته است. برخی از افراد برای مدرک دانشگاهی، ارج و قرب بسیاری قائلند. البته عده معدودی هستند که با وجود اعتقاد راسخ داشتن به تحصیل در دانشگاه، الزاما مدرک را نشان دهنده سواد و علم نمی دانند؛ ولی طبیعتا مدرک تحصیلی، می تواند در درجه بندی به ما کمک کند.

 

یک دلیل دیگر رفتن به دانشگاه به نظر من کلاس اجتماعی است که متاسفانه اخیرا باب شده است و موجب شده که فردی که دارای تحصیلات دانشگاهی نیست به نوعی با کلاس اجتماعی پایین تر نگریسته شود؛ حال می خواهد این فرد از لحاظ معلومات در سطح بالایی باشد یا نه. در واقع صرف داشتن مدرک دانشگاهی شاید یکی از دلایلی باشد که رغبت جوانان را به ادامه تحصیل افزایش داده است.

 

همچنین تعامل با محیط خارج از خانه و افزایش مراودات و تاثیر آن بر روابط عمومی و شخصیت افراد شاید یکی دیگر از دلایلی باشد که یک جوان را به سمت تحصیلات دانشگاهی سوق می دهد.

 

سمیه سارویی استاد روانشناسی: به نظر من یکی از دلایلی که تمایل به تحصیلات دانشگاهی در بین جوانان افزایش داده است مساله مدرک گرایی است. این یک واقعیت است که دیگرنداشتن تحصیلات تکمیلی در عموم رایج نیست و اغلب جوانان دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.

 

این مساله حتی به زنان خانه دار نیز سرایت کرده است و چنانچه شاهدیم خیلی از زنان خانه دار با وجود داشتن دو یا چند فرزند به تحصیلات دانشگاهی روی می آورند که شاید یکی از دلایل آن سهولت ورود به دانشگاه است. در سالهای گذشته ورود به دانشگاه دشوار بود بنابراین هم تعداد دانشجوها کمتر بود و همچنین افراد کمتری با سن بالا تمایل به دانشگاه رفتن داشتند.

 

دیگر دلیل یافتن شغل مورد علاقه است. دانش آموزان به دانشگاه می روند تا با تحصیلات بالاتر بتوانند به شغل های بهتری هم دست یابند و این یک مساله صحیح است چرا که اغلب افرادی جذب بازار کار در رشته های خاص می شوند که تحصیلات مرتبط با شغل را داشته باشند.

 

شیما شکری استاد ادبیات انگلیسی: افزایش تعداد دانشجویان طی سالهای اخیر نشان از تمایل و رغبت زیاد دانش آموزان به تحصیلات دانشگاهی دارد و به نظر من عمده ترین دلیل آن هم یافتن شغل است.

 

با افزایش جمعیت و به تبع افزایش بیکاری که اکنون شاهد آن هستیم طبیعتا افرادی شانس بیشتری برای تصدی شغل دارند که تحصیلات دانشگاهی بالاتری داشته باشند و این امر نیز لزوما با رفتن به دانشگاه صورت می گیرد البته هستند عده ای هم که تنها به خاطر کسب مدرک و کلاس اجتماعی وارد دانشگاه می شوند.

 

تناسب بازار کار با تعداد پذیرش دانشجویان به نظر شما چگونه است؟

 

شفیعی: سوال خوبی است به نظر من نیاز بازار کار به هیچ وجه با تعداد پذیرش دانشجویان سازگار نیست. در واقع اغلب افرادی که وارد دانشگاه می شوند توقع این را دارند که بعد از اتمام تحصیلات جذب یک شغل دولتی و به قول معروف پشت میزی شوند و این هرگز با واقعیت منطبق نیست.

 

متاسفانه با ازدیاد دانشگاه های شهریه بگیر و مدرک بده، تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی هم افزایش زیادی پیدا کرده است و همین امر موجب شده که در برخی از رشته ها نظیر حسابداری، کشاورزی، ادبیات و اکثر رشته های مهندسی با اشباع در بازارکار مواجه شویم.

 

در واقع می توان گفت که بازار کار ما با تعداد پذیرش دانشجویان تناسب ندارد که این با روند جذب دانشجو طی سال های اخیر و با ورود دانشگاه های پولی به صورت غیراصولی صورت گرفته است.

 

سارویی: من هم بر این عقیده ام که تناسب بازار کار با تعداد پذیرش دانشجویان اصلا وجود ندارد. دانشگاه ها باید متناسب با نیاز بازار کار پذیرش انجام دهند نه صرف اینکه رشته ای پرطرفدار است یا تحصیل در فلان رشته کلاس اجتماعی دارد و یا اینکه به دلیل اینکه شهریه در این رشته بیشتر از سایرین است (در دانشگاه های پولی) جذب دانشجو صورت گیرد چرا که در آینده ای نه چندان دور و بعد از فراغت از تحصیل با مشکل بیکاری جوانان مواجه می شویم چیزی که اکنون شاهد آن هستیم.

 

 

شکری: به نظر من هم دانشگاه های ما متناسب با بازار کار پذیرش دانشجو ندارند و همین باعث شده که اکنون شاهد باشیم خیلی از فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند.

 

شاید یکی از عمده ترین دلایل هم همین باشد که در رشته هایی که بازار کار خیلی نیازمند آنها نیست روند جذب صورت می گیرد و به صورت بی رویه دانشجو پذیرش می شود.

 

تاثیر دانشگاه بر رفتار و شخصیت یک فرد را چگونه ارزیابی می کنید؟

 

شفیعی: دانشگاه تاثیرات زیادی بر روی رفتار و شخصیت یک فرد دارد. ورود به دانشگاه خصوصا برای دانش آموزانی که بلافاصله بعد از مدرسه وارد دانشگاه می شوند ورود به یک دنیای جدید است که اگر در مسیر صحیح هدایت شود موجب رشد و بالندگی یک جوان خواهد شد.

 

وقتی یک جوان در دانشگاه در ارتباط با همسالان و گاه افراد با سن بیشتر قرار می گیرد ناخودآگاه بر روی شخصیت وی تاثیر می گذارد و چه بهتر آن است که این ارتباط و تاثیر در جنبه مثبت آن باشد. خیلی از اوقات این تاثیرات مثبت بوده و موجب رشد شخصیت یک فرد شده و متاسفانه گاها هم شاهد این بودیم که یک جوان با ورود به دانشگاه نه تنها تاثیر مثبت را ندیده بلکه دچار آسیب های اجتماعی و اعتیاد و... هم شده است.

 

سارویی: دانشگاه می تواند تاثیرات زیادی بر روی رفتار و شخصیت یک فرد بگذارد، تعاملات اجتماعی در دانشگاه بیشتر از محیط مدرسه است. افراد با آداب و رسوم های مختلف، شخصیت های متفاوت و دیدگاه های مختلف در دانشگاه وجود دارد که با تعامل فرد با آنان ممکن است این اخلاق به او هم سرایت کند.

 

افزایش معلومات، تعامل با دانشجویان و اساتید از دیگر تاثیرات دانشگاه است که موجبات شکل گیری شخصیت یک جوان را فراهم می کند. تمایل به یک رفتار اجتماعی خاص، مسایل فرهنگی، مذهب و ... از دیگر تاثیرات دانشگاه بر فرد است و چنانچه این تعاملات در مسیر مثبت باشد تاثیرات مثبتی را هم شاهد خواهیم بود علی الخصوص تعامل با اساتید در شخصیت یک جوان می تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

 

شکری: دانشگاه یک محیط بزرگ تر از مدرسه، با قوانین و ضوابطی است که با محدودیت مدرسه نیست. یک فرد می تواند در دانشگاه با افراد مختلف و با فرهنگ های مختلف تعامل برقرار کند. همچنین ارتباط و تعامل با جنس مخالف در دانشگاه وجود دارد. همه اینها از آثار اجتماعی دانشگاه است که می تواند شخصیت یک فرد را تحت الشعاع قرار دهد. این تاثیر بر روحیه و رفتار یک جوان هم می تواند مثبت باشد و هم منفی.

 

آیا ورود به دانشگاه از ضرویات زندگی یک جوان است؟

 

شفیعی: ورود به دانشگاه و تحصیلات دانشگاهی تاثیرات مثبتی بر فرد از شخصیت اجتماعی گرفته تا افزایش معلومات و آمادگی برای تصدی مشاغل می گذارد.

 

همچنین نمی توان گفت که اگر یک جوان تحصیلات دانشگاهی نداشته باشد لزوما زندگی خوبی نخواهد داشت کما اینکه شاهد هستیم افراد زیادی که تحصیلات دانشگاهی ندارند اما بسیار زندگی موفقی دارند و در بازار کار و جامعه نقش آفرینی می کنند و در مقابل افرادی که دارای بالاترین تحصیلات دانشگاهی هستند اما مفید فایده نیستند.

 

سارویی: دانشگاه یک پل به سوی ورود به جامعه است و اگر بتواند یک جوان از این فرصت به نحو شایسته استفاده کند بسیار خوب است اما اینکه آیا ورود به دانشگاه از ضروریات زندگی فرد است پاسخ روشنی ندارد چرا که گاهی برای یک جوان ضروری است که تحصیلات دانشگاهی داشته باشد تا هم بتواند در جامعه مفید باشد و هم اینکه به واسطه تحصیلات از شعور و اخلاق اجتماعی بالایی هم برخوردار شود. چه بسا اگر دانشگاه نرود از هر دوی این موارد محروم شود.

 

در مقابل هم باید گفت لزوما تحصیلات دانشگاهی نشان دهنده موفقیت یک فرد نیست و ضروری نیست که همه دانش آموزان دانشجو شوند و با همان تحصیلات متوسطه می توانند بسیار خوب زندگی کنند.

 

شکری: تحصیلات دانشگاهی هم می تواند ضروری باشد هم نه. مثلا برای فردی که در آرزوی پزشک شدن است تحصیلات دانشگاهی ضروری است اما یک صنعتگر می تواند بدون تحصیلات دانشگاهی و با فراگیرفتن مهارتهای لازم به این حرفه مشغول شود.

 

همچنین نمی توان گفت که حتما نباید تحصیلات دانشگاهی داشت چرا که گاهی اگر یک جوان به دانشگاه نرود آینده اش اجتماعی اش به مخاطره بیفتند و شخصیت لازم را به دست نیاورد. در کل می توان گفت متناسب با شخص، خانواده، جامعه و موقعیت اجتماعی یک جوان ورود به دانشگاه ضرورت یا عدم ضرورت پیدا می کند.

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۵
0
3
خدالعنت کنه باعث وبانیش رو اگه قراره پشت میزی واس ما نباشه پس چرا اونی که پدرش جانبازه و اسیر بوده باید با مدرک زیر دیپلم پست ریاست بگیره ولی من .....؟؟؟؟ خدا ریشه شون رو بسوزونه انشاللللللله

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: