رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان و پرسنل سپاه پاسداران

این چند کشور البته نمی‌خواهند انحصارشان در زمینه انرژی هسته ای شکسته شود؛ اما به خاطر این موضوع غوغا راه نمی اندازند؛ بنابراین، غوغا و جنجال آفرینی آمریکا، غرب و جریان های وابسته و دلبسته به آنها را در بحث هسته ای باید در چهارچوب چالش عمیق نظام سلطه و انقلاب اسلامی درک و تحلیل کرد.

کد خبر: ۴۱۹
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۴

حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در دیدار فرماندهان، پیشکسوتان و پرسنل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کارنامه درخشان سپاه را نشان دهنده عمق هویت، شخصیت و تجربیات موفق یک ملت خواندند و در تبیین مفهوم پاسداری عمومی از انقلاب اسلامی تأکید کردند: پیام اصلی و جذاب انقلاب اسلامی، خودداری از ظلم و مظلوم واقع نشدن است و همه مسائل از جمله رفتار‌ها و گفتارهای سلطه گران باید در چهارچوب چالش اساسی نظام سلطه با این پیام، تحلیل و تفسیر شود.

رهبر انقلاب اسلامی با تبریک عید سعید میلاد مبارک عالِم آل محمد حضرت علی بن موسی الرضا ـ علیه السلام ـ خاطرنشان کردند: مقامات معنوی ائمه هدی (ع)، فرا‌تر از درک عقلانی و توصیف زبانی است اما زندگی این بزرگواران، درسی عملی و جاودانه است.

ایشان با اشاره به عمر ۵۵ ساله امام هشتم و امامت حدوداً بیست ساله آن امام همام افزودند: حضرت علی بن موسی الرضا ـ علیه السلام ـ در همین مدت نسبتا کوتاه و در دوران اختناق شدید هارون با نگاهی بلند مدت، به گونه‌ای حقیقت اسلام، تفکر ولایت و مکتب اهل بیت پیامبر را به گونه‌ای گسترش و عمق بخشیدند که دستگاه خونخوار دیکتاتور وقت از مواجهه با آن عاجز ماند و مجبور شد بر خلاف نقشه‌های اولیه خود آن امام بزرگوار را به شهادت برساند.

رهبر انقلاب روند شهادت و تدفین امام هشتم در مشهد مقدس را یک تدبیر و مهندسی الهی خواندند و افزودند: باید با‌‌ همان انگیزه و نگاه امام رئوف، به کارهای بلند مدت نگریست و برنامه ریزی کرد.

ایشان در بخش دیگری از سخنانشان با تجلیل از کارنامه حقیقتاً درخشان سپاه پاسداران خاطرنشان کردند: سپاه از عمق ایمان و اعتقاد، وارد میدان مجاهدت و مقاومت شد و به موازات تربیت با هوش‌ترین و قوی‌ترین فرماندهان و استراتژیست‌های نظامی، در عرصه‌های غیر نظامی نیز با تدبیر‌ترین و بهترین مدیران را تربیت کرد و در اختیار دستگاه های حاکمیتی قرار داد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، «انقلابی زیستن و انقلابی ماندن» و «ثبات قدم» را از جلوه‌های زیبای سپاه پاسداران خواندند و خاطرنشان کردند: این تشکیلات قوی بنیه، هیچ‌ گاه به بهانه‌هایی چون بروز تغییرات در جهان و ضرورت تغییر در داخل، از راه اصلی و صحیح منحرف نشد.

رهبر انقلاب با اشاره به بهانه جویی برخی برای توجیه وادادگی و پشیمانی افزودند: اینکه دنیا تغییر کرده است نمی‌تواند بهانه‌ای برای تغییر آرمان‌ها و اهداف شود و راه درست پیموده شده را تغییر دهد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: سپاه برای حفاظت از انقلاب، حتماً باید از تحولات و جریان های عرصه‌های گوناگون شناخت کافی و کامل داشته باشد.

رهبر انقلاب در همین زمینه به یک خَلط مبحث جاری در مباحث سیاسی اشاره کردند و افزودند: ضرورتی ندارد سپاه در عرصه سیاسی فعالیت کند اما پاسداری از انقلاب نیازمند شناخت دقیق واقعیت هاست بنابراین نمی‌شود مجموعه‌ای که بازوی نگهبان انقلاب است درباره جریانهای گوناگون انحرافی، غیر انحرافی وابسته و یا دیگر جریان های سیاسی، چشمی بسته و نابینا داشته باشد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه در تبیین مفهوم دقیق پاسداری از انقلاب به بحث مهم چالش اصلی و اساسی انقلاب پرداختند.

ایشان با تأکید بر این که نباید چالش اصلی را به چالش‌های خطی، رویارویی‌های جناحی و تقابل‌های فردیِ این و آن تقلیل داد خاطر نشان کردند: چالش اصلی، مقابله نظام سلطه با پیام شوق آفرین انقلاب اسلامی یعنی خودداری از ظلم و مظلوم واقع نشدن است.

رهبر انقلاب با اشاره به نظم جدیدی که انقلاب اسلامی به بشریت ارائه می‌کند خاطر نشان کردند: نظام سلطه دنیا را به دو بخش ظالم و مظلوم تقسیم کرده اما انقلاب اسلامی منطق ظلم ستیزی و پرهیز از ظلم را همراه آورده و این منطق باعث شد پیام انقلاب در مرزهای ایران محصور نماند و مورد استقبال ملت‌ها قرار گیرد.

ایشان دولت های جبّار، حکومت های وابستهٔ به نظام سلطه و شبکه‌های غارتگر بین المللی را از جمله مخالفان پیام انقلاب ملت ایران برشمردند و افزودند: نظام سلطه و وابستگان آن، سه سیاست اصلی «جنگ افروزی، فقر آفرینی و فساد انگیزی» را دنبال می‌کنند و اسلام با همه این سیاست‌ها مخالف است و این مخالفت، مبنای چالش اساسی با انقلاب است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه همه تحرکات و توطئه‌های دشمنان در ۳۴ سال اخیر را باید در چهارچوب این چالش اساسی تحلیل کرد، افزودند: موضوع هسته‌ای نیز باید با این نگاه ارزیابی شود.

ایشان خاطرنشان کردند: ما نه به خاطر آمریکا و غیر آمریکا بلکه به علت اعتقاداتمان سلاح هسته‌ای را قبول نداریم و وقتی می‌گوییم هیچ کس نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد قطعا خودمان نیز دنبال آن نیستیم اما هدف حقیقی مخالفان ایران در این زمینه، چیز دیگری است.

رهبر انقلاب افزودند: این چند کشور البته نمی‌خواهند انحصارشان در زمینه انرژی هسته‌ای شکسته شود اما به خاطر این موضوع غوغا راه نمی‌اندازند؛ بنابراین، غوغا و جنجال آفرینی آمریکا، غرب و جریان های وابسته و دلبسته به آن‌ها را در بحث هسته‌ای باید در چهارچوب چالش عمیق نظام سلطه و انقلاب اسلامی درک و تحلیل کرد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در تبیین عمق خصومت مستکبران با انقلاب اسلامی تأکید کردند: عظمت امام خمینی (ره) به گونه‌ای بود که دشمنان نیز برای ایشان احترام قائل بودند اما در عمق نگاه دشمنان، هیچ کس مبغوض‌تر از آن آفتاب فروزان نبود چرا که امام راحل با بصیرت کامل، اهداف خصمانه آن‌ها را درک می‌کرد و همچون سدی مستحکم، قاطعانه در مقابل آن‌ها می‌ایستاد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: امروز هم همین طور است و هر کس به پیام اصلی انقلاب پایبند‌تر باشد و توطئه‌ها و رفتارهای دشمنان را در چهارچوب چالش نظام سلطه با انقلاب اسلامی تحلیل کند، در چشم مستکبران بیش از دیگران مورد خشم و غضب قرار دارد.

ایشان با اشاره به پیچیدگی‌های دنیای دیپلماسی افزودند: عرصه دیپلماسی، عرصه لبخند و درخواست مذاکره و مذاکره است؛ اما همه این رفتار‌ها باید در چهارچوب چالش اصلی فهم و درک شود.

رهبر انقلاب ضمن موافقت با حرکت‌های درست و منطقی در سیاست های خارجی و داخلی افزودند: با مسأله‌ای که سال های پیش نرمش قهرمانانه خواندم موافقم، چرا که این حرکت در مواقعی بسیار خوب و لازم است اما با پایبندی به یک شرط اصلی.

ایشان درک ماهیت طرف مقابل و فهم درست هدفگذاری او را، شرط اصلی استفاده از تاکتیک نرمش قهرمانانه اعلام کردند و افزودند: یک کُشتی گیر فنی نیز برخی مواقع به دلیل فنی نرمش نشان می‌دهد؛ اما فراموش نمی‌کند که حریفش کیست و هدف اصلی او چیست؟

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان با تأیید سخنان فرمانده کل سپاه پاسداران درباره وظایف این نهاد افزودند: این وظایف را با تکیه بر درک صحیح از موضوعی که پاسداری آن را به عهده دارید و با ثبات قدم دنبال کنید.

ایشان با توصیه مؤکد به سپاهیان پاسدار، برای تکیه بر معنویات افزودند: البته تکیه بر معنویات هیچ منافاتی با پرداختن به اصول مادی کار و تنظیم درست آن ندارد.

بخش پایانی سخنان رهبر انقلاب تأکید بر آینده درخشان انقلاب اسلامی بود.

ایشان برای تبیین این موضوع که آینده درخشان انقلاب یک واقعیت است، نه یک دلخوش کنک دو استدلال مطرح کردند که نخستین آن استدلالِ تجربه بود.

رهبر انقلاب با اشاره به تفاوت حیرت انگیز موقعیت کنونی کشور در عرصه‌های علمی، نظامی، مدیریتی و اقتصادی و دیگر عرصه‌ها، با اوضاع کشور در اوایل پیروزی انقلاب افزودند: همه این پیشرفت‌ها در کوران فشار و توطئه‌های دشمنان به دست آمده و این تجربه گرانبها نشان می‌دهد که هیچ مانعی نمی‌تواند ملتی مؤمن، منسجم و مصمم که راه خود را می‌شناسد متوقف کند.

رهبر انقلاب در همین زمینه افزودند: خساراتی که دنیای اسلام در حوادث اخیر منطقه متحمل شد، ناشی از آن بود که برخی راه را بلد نبودند و نمی‌دانستند، البته اوضاع این گونه نمی‌ماند و بیداری بی‌سابقه اسلامی کار خود را خواهد کرد.

ایشان دومین استدلال خود را برای اثبات آینده روشن انقلاب اسلامی بر پایه منطق و محاسبه علمی استوار کردند.

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: ملت ایران با منطق و محاسبه علمی به پیش می‌رود اما دشمن به علت ساخت متناقض درونی حتی اگر بر زبان نیاورد در حال عقب نشینی و ضعف است و در این رویارویی، طبعاً آینده از آن کسی است که با حساب و کتاب پیش می‌رود.

تأکید بر استحکام ساخت درونی نظام، استمرار پیشرفت علمی، رشد تولید داخلی و تکیه بر استعداد داخلی آخرین نکات سخنرانی رهبر انقلاب در این دیدار بود.

ایشان تأکید کردند، آینده درخشان انقلاب حتمی است اما تحقق دیر یا زود آن بستگی به عملکرد ملت و مسئولان دارد اگر متحد، مستحکم و مصمم باشیم، این آینده زود‌تر محقق می‌شود و اگر دچار تنبلی، خودخواهی و مشکلات دیگر شویم دیر‌تر به سراغمان می‌آید.

در آغاز این دیدار، حجت الاسلام و المسلمین سعیدی، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران در گزارشی مهم‌ترین محورهای عملکرد حوزهٔ نمایندگی ولی فقیه در سپاه را بیان کرد.

سردار سرلشکر جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در گزارشی با تبیین دستاوردهای ارزشمند سپاه در عرصه‌های نظامی و فرهنگی تأکید کرد: امروز سپاه پاسداران با بهره‌مندی از تجارب انقلاب اسلامی می تواند قدرتمندانه از همه چالش های فراروی انقلاب گذر کرده و با نگاه به آرمان های انقلاب اسلامی عزتمندانه مسیر پیشرفت را بپیماید.

سردار جعفری تعهد انقلابی سپاه در دفاع همه جانبه از آرمان های نظام، امام و شهیدان را مورد اشاره قرار داد و گفت: سپاه پاسداران با قدرت بازدارندگی و همه جانبه، قدرت تهاجمی خود را در همه ابعاد در معرض نوسازی و آمادگی‌های بیشتر قرار داده است.

نویسنده : ---

مطالب مرتبط:
برچسب ها: --- 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: