گزارشی از کابوسی به نام قرص برنج؛

عضو انجمن روان شناسان ایران گفت: در چهارماهه نخست امسال 239 نفر با قرص برنج خودکشی کرده‌اند که از این تعداد 13نفر لرستانی بوده‌اند.

کد خبر: ۴۳۲۹
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۵

مرگ سفید در کمین جوانان لرستانی/خودکشی 13لرستانی در چهارماه نخست امسال

به گزارش بازتاب گهر؛ به نقل از خبرافلاک،یکی از مسائل پیچده و ناراحت کننده فعلی که توجه بسیاری از محققین، جامعه ­شناسان، روانشناسان و متخصصین امر را به خود معطوف داشته موضوع خودکشی در بین  افراد است.

 

خودکشی به معنای نابودکردن و از بین بردن خود، پدیده ای است که سالیان دراز از روابط سنتی تا روابط پیچیده شهرهای امروزی، گریبان بشر را گرفته است و در فراز و نشیب تحولات اجتماعی قلب و روح خانواده ها و اجتماع را آزارده است.

 

اصطلاح خودکشی( (suicide اولین بار ظاهرا در نیمه اول قرن 17 به کار رفته است. در اواخر قرن 19 مطالعه نوین خودکشی را امیل دورکیم در جامعه شناسی و زیگموند فرید در روان شناسی شروع کرده اند.

 

آمار خودکشی در لرستان000

خودکشی جوانان و نوجوانان با آثار منفی روانی و اجتماعی، یکی از مسائل اجتماعی مهم دراستان لرستان است؛ زیرا جامعه­ی لرستان از نظر ساختار جمعیتی، استانی با جمعیت جوان و نوجوان است.

 

در یک دهه اخیر آمار ها حاکی از افزایش خودکشی در استان لرستان است تاجایی که ازنظر خودکشی جزء پنج استان اول کشور است  وهمچنین طی این سال ها خودکشی با قرص برنج در لرستان به خاطر در دسترس بودن، ارزان بودن و سریع عمل کردن آن افزایش‌یافته است.

 

عظیم دارایی فاضلی،دکترای روان‌شناسی و عضو انجمن روان شناسان ایران در گفت‌وگو با خبرافلاک  در رابطه با خودکشی با قرص برنج گفت: قرص برنج یا آلومینیوم فسفید یکی از روش‌های خطرناک خودکشی است که از آن به‌عنوان مرگ سفید یاد می‌شود.

 

وی با اشاره دردناک بودن این قرص، افزود: این قرض عطش زیادی را برای افرادی که استفاده می‌کنند به وجود می‌آورد  و تا زمانی که فرد زنده است هوشیاری کامل دارد.

 

عضو انجمن روان شناسان ایران اظهار داشت: در چهارماهه نخست امسال 239 نفر با قرص برنج خودکشی کرده‌اند که از این تعداد 13نفر لرستانی بوده‌اند.

 

دارایی فاضلی بیان کرد: افرادی که این قرص را مصرف می‌کنند کمتر از 24 ساعت جان خود را از دست می‌دهند چون پادزهر ندارد و حتی بو کردن آن نیز مرگ‌آور است.

 

وی تصریح کرد: افرادی که دچار افسردگی شدید و یا احساس پوچی می‌کنند بیشتر به سمت این قرص گرایش پیدا می‌کنند چراکه این نوع هزینه و درد کمتری دارد.

 

این روان‌شناس لرستانی گفت: باوجود خطرناک بودن آن این قرص به‌راحتی در عطاری‌ها و حتی داروخانه‌ها در دسترس است.

 

عکس،عظیم دارایی فاضلی

دارایی فاضلی عنوان کرد: فردی که دچار شکست  و یا اضطراب فوق‌العاده  شده است در یک‌لحظه تصمیم به خودکشی با قرص برنج می‌کند اما در همان لحظه اول پشیمان می‌شود که فایده‌ای ندارد.

 

 وی  با اشاره به آمار بالای خودکشی در لرستان،اظهار داشت: مشکلات روحی و روانی،اقتصادی، بیکاری و شکست‌های عاطفی  ازجمله عوامل خودکشی در لرستان است  و اگر مردم به روان شناسان اعتماد کنند  و مثل پزشک خانواده  در کنار افراد باشد یک جوانان یا نوجوان که تصمیم به خودکشی دارد اگر قبل از آن با مشاور در ارتباط باشد می‌تواند کمک دهنده باشد.

 

عضو انجمن روان شناسان ایران گفت: متأسفانه مشکلات اقتصادی، عاطفی و تنش‌های خانوادگی جوانان و نوجوانان ما را  به سمت  خودکشی با قرص برنج می‌برد گر بتوانیم  آگاه‌سازی کنیم که این قرص برنجی که مصرف می‌شود بسیار خطرناک و برابر با مرگ است و درواقع زهری که پادزهر ندارد.

 

دارایی فاضلی بیان کرد: فرد مصرف‌کننده قرص برنج هیچ علائمی ندارد، حرف می‌زند ،هوشیاری کامل دارد فقط سوزشی در بدن احساس می‌کند و این نیست که فلج کند و همان لحظه هم پشیمان می‌شود و  التماس می‌کند که زنده بماند.

 

وی عنوان کرد: در زمان حاضر بهترین راهکار این است که نسبت به تهدیدات بروزی که برای جوانان و نوجوانان وجود دارد  از مواد مخدر صنعتی تا خودکشی‌های جدید آگاه‌سازی کنیم و یاد بگیریم در زمان حال زندگی کنیم و این خیلی می‌تواند کمک دهنده باشد.

 

دارایی فاضلی گفت: افراد به داشته‌های خود  تکیه کنند چراکه مقایسه کردن اعتمادبه‌نفس را پایین می‌آورد و همین امر زمینه‌های افسردگی را فراهم می‌کند.

 

امین روشن پور کارشناس ارشد جامعه شناسی در گفت وگو با خبرافلاک به راهکارهای پیشگیری از خودکشی اشاره کرد و گفت:اشاعه فرهنگ مشاوره دربین افراد جامعه و خانواده ها از طریق رسانه های جمعی و بروشورهای تبلیغاتی وایجاد مراکز مشاوره و رفع مشکل در حد وسیع و در دسترس برای رجوع افرادی که دارای مشکلاتی همچون اختلاف های خانوادگی، مشکلات روحی و روانی و رفع اعتیاد هستند می تواند تاثیرگذار باشد.

 

وی افزود: تشکیل بانک اطلاعاتی در مورد نابهنجاریهای روانشناختی در مدارس و سازمان های مرتبط، شناسایی افراد مستعد خودکشی و مداخله و فراهم سازی حمایت برای این افراد،آموزش مهارت هاي زندگي و نحوه ي مقابله با مشكلات به نوجوانان و جوانان، و بالابردن سطح اشتغال در جامعه و کاهش بیکاری از دیگر راهکارهای پیشنهادی است.

 

این جامعه شناس لرستانی اظهار داشت: آموزش اعتقادی و پرورشی باورهای مذهبی در افراد برای استحکام مبانی ایمانی در آنها و تاکید بر گسترش فرهنگ دیالوگ و گفت و گو در بین خانواده ها برای حل مشکلات آنها از طریق رسانه ها نیز موثر است.

 

روشن پور بیان کرد: تقویت و ساماندهی تلفن های 123 بهزیستی و مرکز مداخله در بحرانهای اجتماعی به عنوان اورژانس اجتماعی ، تلفن148 مرکز مشاوره حضوری بهزیستی و فعال کردن دیگر مراکز مشاوره ای سازمان ها، نهادها و ارگانهای دولتی از طریق اطلاع رسانی دقیق و به موقع،درنظر گرفتن نیازهای روحی و جسمی جوانان در مراحل رشد وآگاهی دادن به خانواده ها برای آشنایی بیشتر آنها با نقش ها و کارکردهای خانوادگی متقابل و سالم مورد توجه قرار گیرد.

 

به نظر می رسد با توجه به اثرات مرگبار این قرص و افزایش آمار مسمویت و کشندگی آن در این زمینه باید اقدامات پیشگیرانه جدی از سوی مسولین انجام شود.پلیس و وزارت بهداشت نیز باید از فروش این قرص در عطاری ها جلوگیری کرده و با خاطیان برخورد  جدی کنند.

 

در همین رابطه بخوانید:

گزارشی از کابوسی به نام" قرص برنج"+آمار خودکشی در 10سال اخیر؛

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: