متخصص داروسازی بالینی عنوان کرد؛
دیابت از شایع ترین بیماری های متابولیکی است، علامت مشخص این بیماری میزان بالای قند خون است و انواع اصلی دیابت دو نوع اند، دیابت نوع ۱ و ۲ و مشکل اصلی در دیابت کمبود انسولین و مقاومت به اثر انسولین در بدن است.
کد خبر: ۴۵۰۳
تاریخ انتشار: جمعه ۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۹

درمان های دارویی بیماری خاموش دیابت/ افزایش ۲۲ درصدی ابتلا به دیابت با بی تحرکی

به گزارش بازتاب گهر؛ به نقل از آرمان زنان، متخصص داروسازی بالینی و عضوهیات علمی دانشکده داروسازی دانشکده علوم پزشکی اصفهان در این زمینه بیان کرد: دیابت از شایع ترین بیماری های متابولیکی است و علامت مشخص این بیماری میزان بالای قند خون است.

رسول سلطانی افزود: انواع اصلی دیابت دو نوع اند، دیابت نوع ۱ و ۲ و مشکل اصلی در دیابت کمبود انسولین و مقاومت به اثر انسولین در بدن است؛ دیابت نوع ۱ ناشی از فقدان انسولین در بدن بوده و به خاطر تخریب سلول های ترشح کننده انسولین در پانکراس یا لوزالمعده است و دیابت نوع ۲ شایع تر است.

وی ادامه داد: در همه جوامع دیابت ناشی از کمبود نسبی انسولین و مقاومت به اثر انسولین در بدن است، همه فراورده های انسولین در بازار وجود دارد و بر حسب شرایط استفاده می شود، برای دیابت نوع ۲ هم داروهای زیادی وجود دارد که بعضی داروها به صورت خوراکی مصرف می شوند و بعضی از داروها هم تزریق می شوند.

متخصص داروسازی بالینی تصریح کرد: در دیابت نوع ۲ مشکل بزرگی وجود دارد اینکه بیمار در ابتدای امر مبتلا به این بیماری شده و علائم زیادی را ایجاد نمی کند، شخص دارای قند خون بالایی است و از بیماری خود اطلاعی هم ندارد.

وی اضافه کرد: بیش از نیمی از مبتلایان به دیابت نوع ۲ از بیماری خودشان آگاهی ندارند، در بسیاری از موارد شخص آزمایش غربالگری یا آزمایشی برای بیماری دیگری قبل از جراحی انجام می دهد و از ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ اطلاع پیدا کرده و درمان را شروع می کند.

سلطانی یادآوری کرد: گاهی اوقات پیش می آید که بیمار با عوارض دیابت همانند زخم مراجعه می کند، لذا راهکارهایی که ارایه می شود این است که شخص برخوردار از اصلاح الگوی زندگی بوده و با داشتن فعالیت و رعایت رژیم غذایی به زندگی روزمره خود ادامه دهد.

وی تاکید کرد: باید اشخاص و به ویژه اشخاصی که دارای اضافه وزن هستند یا دارای سابقه خانوادگی دیابت اند به صورت منظم و دوره ای، سالانه یکبار تست قند خون انجام دهند و میزان قند خون شان را چک کنند به ویژه انجام این امر برای افراد بالای ۴۰ سال اهمیت فوق العاده ای دارد.

* علایم دیابت

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد علایم دیابت اظهار کرد: علایم در دو نوع دیابت مشترک است و شامل پرنوشی، پرادراری، مصرف زیاد آب، خستگی زیاد غیرطبیعی و کاهش وزن به علت مصرف قند شخص در رژیم غذایی است و به دنبال دفع بیش از حد آب بدن خشکی دهان بروز می کند.

وی ادامه داد: در دیابت نوع ۱ زمانی که این اختلال به اوج می رسد، شخص با دیدن علایم متوجه بیماری می شود و در دیابت نوع ۲ هم ممکن است سالها شخص دارای بیماری دیابت باشد که از این امر اطلاعی ندارد.

سلطانی بیان کرد: مصرف داروها باید با بررسی ها و انجام آزمایش ها توسط پزشک متخصص غدد تجویز شود، توصیه های غذایی زیادی برای این افراد وجود دارد که مهم ترین آنها پرهیز از مصرف فراورده هایی مثل کنسروها و کمپوت میوه ها است و توصیه می شود این بیماران به اندازه کافی میوه استفاده کنند.

وی تاکید کرد: بیماران دیابتی باید به مقدار کافی بین وعده های غذایی یا همراه با وعده غذایی میوه و سبزیجات استفاده کنند و این امر موجب کنترل قند می شود، این افراد از مصرف فست فودها خودداری کنند، چرا که فست فودها با داشتن نمک زیاد فشار خون افراد را تحت تاثیر قرار می دهند و مصرف آن ها توصیه نمی شود.

* عوارض شایع داروهای دیابتی

عضو هیات علمی دانشکده داروسازی عنوان کرد: مصرف متفورمین در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ با کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی و همه موارد مرگ و میر همراه است، نه تنها متفورمین به عنوان قدیمی ترین داروی دیابت بلکه به عنوان اولین انتخاب برای درمان دیابت از درجه اول اعتبار برخوردار است.

وی ادامه داد: محققین دریافتند که بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ که از داروی خوراکی متفورمین استفاده می کنند دارای کمترین خطر مرگ و میر و خطر بیماری های قلبی و عروقی در مقایسه با بیمارانی هستند که از انسولین به عنوان درمان دارویی استفاده می کنند.

سلطانی بیان کرد: خطر مرگ و میر در بیمارانی که از قرص متفورمین استفاده می کنند در مقایسه با سایر بیمارانی که از انواع دیگر قرص های پایین آورنده خوراکی قند استفاده می کنند کمتر است.

وی با بیان اینکه بهتر است قبل از مصرف دارو، بیماران وزن خود را کاهش دهند، تاکید کرد: اولین بار درسال ۱۹۲۰ متفورمین به عنوان داروی پایین آورنده ی قند خون به بازار عرضه گردید تقریباً یک قرن بعد هنوز هم به عنوان اولین خط درمان دیابت نوع ۲ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

متخصص داروسازی بالینی ابراز کرد: داروی متفورمین را اکثر بیماران دیابتی استفاده می کنند، عارضه این دارو گوارشی است و به بسیاری از افراد توصیه می شود که این دارو را با معده پر استفاده کنند.

وی تصریح کرد: افرادی که متفورمین مصرف می کنند زمانی که دچار مشکل تنفسی می شوند باید درد عضلانی لاکتیک خونشان چک شود و در صورت افزایش مصرف متفورمین قطع می شود.

سلطانی در خصوص دارویی مثل پیوگلیتازون که بسیاری از بیماران استفاده می کنند، گفت: مهم ترین نکته این است که اگر این اشخاص دچار ورم اندام ها شدند باید در این حالت به پزشک مراجعه کنند تا اقدامی صورت بگیرد.

وی خاطر نشان کرد: در مورد داروی تزریقی دیابت نوع ۲ که به تازگی در بازار عرضه می شود ویکتوزا نام دارد وعارضه آن التهاب پانکراس است، بیمارانی که این دارو را استفاده می کنند دچار درد شکم شدید شده و باید به پزشک معالج مراجعه کنند و همین امر یکی از عوارض نادر این دارو بوده و اهمیت دارد.

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: