در جشنواره تئاتر لرستان چه گذشت؟

در موضوع فرهنگ، نوعی ولنگاری و بی اهتمامی در دستگاههای فرهنگی به چشم می خورد و در تئاتر"تمام دختران سرزمین من لیلی نام دارند" این طور به مخاطب القا می‌گردد که رزمندگان در جبهه به دنبال ارضای قوه شهوت بودند و بوالهوسی آنان به قدری فزونی می گیرد که دست به شوخی های جنسی و رفتارهای غیر اخلاقی می زنند.

کد خبر: ۴۵۲۶
تاریخ انتشار: شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۲

به گزارش بازتاب گهر؛ فرهنگ،مجموعه رفتارهایی است که منجر به تربیت و رفتار اجتماعی در جامعه شده و در درون خود نظرگاه های مختلفی را پرورش داده و سرشاخه های متعددی را درگیر می سازد.

معنای ولنگار از بی بند و باری می آید و بی قید بودن اتفاقات و رخدادها و مسیر بی قاعده ای که در فرهنگ هر دیار چه به لحاظ نوع دیدگاه جمعی جامعه و چه به لحاظ نحوه سیاست گذاری های اجرایی در حوزه فرهنگ و هنر می شود را در برمی گیرد.

خانواده ای در ایام فراغت به داخل سالن نمایشی می رود که تئاتری هنجار شکن به لحاظ اخلاقی در حال نمایش است و این هنجار شکنی ها علاوه بر خانواده به طور مشخص روی دیدگاه عمومی مردمان جامعه اثرگذار خواهد بود.

از این رو ولنگاری موجود در فرهنگ و هنر ادامه ای از تعابیر پیشین رهبری با عناوین شبیخون فرهنگی، ناتوی فرهنگی و تهاجم فرهنگی بوده که به دلیل عدم کنترل و نظارت کافی توسط مسئولان فرهنگی حالا تبدیل به هیولایی ولنگار در مرز بیماری فرهنگی جامعه شده است و به نوعی در پی تزریق اندیشه هایی نا بارور از اخلاق انسانی و نگره اسلامی بوده و در پی ارائه نشانه هایی مکتوب و مصور از القای جهانی بی دین، دعوت به ارتباطات ناهنجار و ترویج و اشاعه منکرات اخلاقی است.

مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با فرماندهان سپاه پاسداران تاکید کردند که خطر نفوذ فرهنگی خیلی مهمتر و جدی تر و نگران کننده تر از تهدیدات اقتصادی و نظامی است.

این روز ها نمایش تئاتر "تمام دختران سرزمین من لیلی نام دارند" حاشیه های بسیاری را به همراه داشته است. جدا از رفتار و حرکات مستهجن و تحریک آمیز؛ آنچه بیش از همه موجب نگرانی و ناراحتی می شود؛ توهین به ارزش ها و قداست شهدای جنگ تحمیلی است که به راحتی همراه با خنده مردم صورت می پذیرد!

این نمایش که با مجوز رسمی وزارت ارشاد لرستان به بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استانی راه یافته بود در اولین روز جشنواره در سالن شهید آوینی اجرا شد و متاسفانه نادیده گی و عدم اهتمام لازم مسئولان فرهنگی در هدایت جریان و دقت در انتخاب آثار راه یافته به جشنواره استانی باعث رونمایی از اثری شد که مضمون آن القاگر این است که رزمندگان در جبهه به دنبال ارضای قوه شهوت خود هستند و کاراکترهای این نمایش با حرکاتی زننده سعی در تحریک مخاطبان خود می کنند.

می شود گفت مدیران ارشاد لرستان هیچ حساسیتی نسبت به راه یابی آثار فاخر و تأثیر گذار در راستای معرفی فرهنگ و ارزش های دفاع مقدس و از خود گذشتگی های شهدا نداشته اند چرا که هر کسی با دیدن قسمتی از اجرای این نمایش به عمق فاجعه و بی توجهی به فرهنگ اسلامی و زیر پا گذاشتن همه ی ارزش های دفاع مقدس و شهدا در این تئاتر پی می برد.

اگر بخواهیم تامل خود را به عملکرد مسئولان حوزه های تئاتر و اداره ارشاد لرستان معطوف کنیم، به موارد ناهنجار دیگری هم خواهیم رسید که وجود نمایش هنجارشکن "تمام دختران سرزمین من لیلی نام دارند" برای تقدس زدایی از تمام داشته های معنوی دفاع مقدس کلید خورده بود و این در حالی است که جناب مدیرکل ارشاد در اظهار نظری تعجب برانگیز عنوان داشت که سعی بر تبلور ارزش ها در حوزه تئاتر داشته و در اختتامیه جشنواره اعتراض منتقدان به این نمایش را بی اساس خواند و منتقدین را انسان های بیکار خواند.

نمایش "تمام دختران سرزمین من لیلی نام دارند" سراسر توهین و جسارت بی سابقه به ساحت مقدس شهدا و رزمندگان بود که با تحمل دوری از خانواده جان خود را فدای این مرز و بوم کردند تا ما امروز آزادانه زندگی کنیم،دردناک ترین مسئله ای که می شود به آن اشاره کرد اجرای این نمایش در هفته ای مزین به نام شهدا و دفاع مقدس است.

نمایش مذکور با کسب چندین عنوان به کار خود پایان داد و با توجه به تعداد جوایز کسب شده می توان گفت یک اثر برگزیده و فاخر از دید مسئولین برگزار کننده بوده است وگرنه بیشترین جایزه را به خود اختصاص نمی داد.

نمایش "تمام دختران سرزمین من لیلی نام دارند"  با کسب چهار عنوان بازیگری در بخش مردان،یک عنوان بازیگر خردسال،کارگردانی دوم و موسیقی از برترین کار های این دوره از جشنواره به حساب آمد که با توجه به دفاع تمام قد مسئولین برگزار کننده از این نمایش،جای هیچگونه تعجبی ندارد!

و در پایان

همانطور که رهبر انقلاب فرمودند: متاسفانه گاهی از فردی که ذره ای گرایش به مفاهیم اسلام و انقلاب اسلامی و حفظ ارزش ها نشان نداده است، تجلیل میشود اما از هنرمندی که همه عمر و سرمایه هنری خود را در راه اسلام و انقلاب گذرانده است، تجلیل و توجه نمی شود و این گوشه ای از ولنگاری های موجود در حوزه فرهنگ و هنر است که بسیار می توان از آن نوشت.

 

و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۶
0
2
حضرات اصلاح طلب و بهایی ها ووو در این یکی دو سال از مردم لرستان ضربه های بدی خوردن که این نشون میده که لرستان و عکس العمل های مردم مذهبی لرستان مث یه استخون توی گلوشون گیر کرده.پس کجا بهتر از لرستان برا باز کردن غده کینه ی چرکی امثال آقازاده هایی که با بهاییت میپرن؟؟!!! خوشبحالتون مردم لرستان.به خودتون افتخار کنید.ماهم به مردمانی اینچنینی که در کشورم هستن افتخار میکنم.سربازی همیشه استوار و ستبر سینه باشید برای رهبری عزیزمون. با اینکه لرستان شخصیتهایی همچون "داماد لرستان" یا "شیخ ساده لوح" داشته و داره ،با این حال داره کم کم از مردم لرستان خوشم میاد.پ معلومه اون دوتا اصلا رگ و ریششون به خاک لرستان نبوده.خوشم اومد از غیرتتون.

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: