به بهانه دهمین نمایشگاه بزرگ کتاب در لرستان؛

دهمین نمایشگاه بزرگ کتاب لرستان از تاریخ 11 تا 16 مهر ماه در مصلی الغدیر خرم آباد برگزار می گردد. به همین مناسبت به "روایتی از علاقه مقام معظم رهبری به کتاب و ادبیات" تحت عنوان "عاشق کتاب، هادی مطالعه" می پردازد که در "ویژه نامه نمایشگاه کتاب تهران" به چاپ رسیده است.

کد خبر: ۴۵۴۱
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۴

"رهبری" عاشق کتاب،  هادی مطالعه

به گزارش بازتاب گهر؛ به نقل از سفیر افلاک هیچ بیانی نمی تواند، "تاریخ" را مثل داستان و قصه بیان کند. وقتی درباره تاریخ با زبان غیر هنری حرف می زنیم،  مثل این است که از فاصله ده هزار پایی زمین، از شهری عکس بر می داریم. طبیعتا ابعاد شهر و خیابان های اصلی شهر هم پیداست، اما در آنجا آدم ها چه کار می کنند? خوبند? بدند? فقیرند? غنی اند? راحت اند? خوابند? دعوا می کنند? می رقصند? اصلا هیچ چیز معلوم نیست، تاریخ از آن بالا از ده هزار پایی شهری را عکس برداری می کند و به ما نشان می دهد، یک وقت هست شما وارد شهر می شوید، البته همه کوچه های شهر را نمی توانید ببینید، اما دو سه کوچه از شهر یا خیابان را می روید، با افرادش حرف می زنید و از خانه ها عکس بر می دارید، از اتاق ها، از اسباب بازی بچه‌ها، از بوسیدن یک فرزند توسط مادرش...

 

همه این ها را ترسیم می کند و در یک عکس، جلوی ما می گذارید، البته یک کوچه است، خیابان است، همه شهر نیست، اما می شود آن را تعمیم داد... این زبان هنر از تاریخ است.« من و کتاب ص 64 و 65»

 

این فراز از بیانات رهبر معظم انقلاب نشان دهنده عمق نگاه عالی ترین مقام نظام جمهوری اسلامی ایران به دنیای ادبیات و کتاب است، نگاهی که از سال های نوجوانی شکل گرفته, از همان زمان که کتاب های پدر بزرگوارشان دریچه ای برای آشنایی ایشان با دنیای کتاب شد و تا امروز امتداد یافت،"کتابخانه پدر، کتاب های زیادی داشت و سید علی نوجوان از آن ها بهره درسی می برد، اما از رمان عنوانی در آن پیدا نمی شد. نزدیک خانه اش، کتاب فروشی کوچکی بود که اینجور آثار را از آنجا کرایه می کرد، می خواند و پس می داد. کتابخانه ی آستان قدس هم نعمتی بود.«شرح اسم ص 68»

 

این کتابخانه که هدایت اله بهبودی از آن به عنوان نعمت نام می برد، کتابخانه‌ای با مخازن قابل توجه بود که تقریبا همه جور کتاب و رمانی در آن دیده می شد و طلبه ی جوان آن سال های مشهد اوقات بسیاری را در دل آن می گذراند. انس با کتاب و علاقه به دنیای کتاب در وجود ایشان به حدی بود که وقتی به کتابخانه آستان قدس رضوی می رفتند، غرق در مطالعه می شدند،" گاهی روزها به آنجا می رفتم و مشغول مطالعه می شدم. صدای اذان با بلندگو پخش می شد. به قدری غرق در مطالعه بودم که صدای اذان را نمی شنیدم. خیلی نزدیک بود و صدا خیلی شدید داخل قرائت خانه می آمد و ظهر می گذشت. بعد از مدتی می فهمیدم که ظهر شده است".«من و کتاب ص 18»

 

بهبودی در کتاب شرح اسم نوشته که ایشان " قدر کتابخانه آستان قدس رضوی را خوب می دانست، هم به دلیل وفور منابع و هم کرایه نکردن کتاب ها، که روزی یک ریال برای آن کنار می گذاشت. بینوایان "اثر ویکتور هوگو" را در همین کتابخانه خواند.«ص 69»

 

در این کتابخانه اتفاق جالبی هم رخ می داد، خوانندگان کتاب های رمان، وقتی کتابی را می خواندند، در حاشیه آن از کتاب‌های دیگری که خوانده بودند تعریف می کردند، در واقع مخاطبان دیگر را راهنمایی می کردند تا رمان های دیگری را که آنها دوست داشته اند بخوانند. مقام معظم رهبری هم کتاب ها و رمان های که دوست داشتند با همین شیوه به سایر کسانی معرفی می کردند که مشتری پر و پا قرص این کتابخانه بودند. ایشان در آن ایام در حاشیه‌ رمان های که می خواندند با خط خوشی که داشتند، آثار مهم نویسندگان دیگر را معرفی می کردند. حضرت آیت الله خامنه‌ای در مورد این شیوه معرفی کتاب در آن زمان فرموده اند: شاید الان در حواشی آن ها اگر بریده نشده باشد، پاک نشده باشد، خط من در اغلب این ها باشد.« شرح اسم ص 69»

 

ایشان در آن زمان رمان های بسیاری را خواندند و در جایی فرموده اند که در آن زمان معمولا رمانی نبود که نام برده شود و من نخوانده باشم. با این حال اما آرام سمت و سوی  رمان خوانی ایشان  آن طور که مولف"شرح اسم" می نویسد، به سمت شناخت و جستجوی انسان ها، تمدن ها، فرهنگ ها و مناسبات نهفته در این داستان ها رفت و به سوی رمان های که زمینه تاریخی داشتند کشیده شد. کتاب هایی چون "جنگ و صلح" نوشته تولستوی، "بینوایان"نوشته هوگو، "ژان کریستف" اثر رومن رولان، "دن آرام" اثر شولوخوف، "کمدی الهی " اثر دانته و... از جمله این کتاب ها بودند. ایشان برخی از این کتاب ها را بعدا برای بار دوم هم خواندند، مثل "بینوایان" شاهکار نویسنده نامدار فرانسوی ویکتور هوگو. ایشان درباره این رمان گفته اند:"بینوایان یک معجزه است در عالم رمان نویسی... کتاب جامعه‌شناسی است، کتاب تاریخی است، کتاب انتقادی است، کتاب الهی است، کتاب محبت و عاطفه و عشق است".«شرح اسم ص 70»

 

این علاقه به مطالعه و ادبیات و هنر همچنان در وجود ایشان باقی مانده و با وجود سختی های فراوانی که در دوران مبارزه کشیده اند و بعدها مناصب مهم حکومتی که پس از پیروزی انقلاب داشته اند، همچنان مطالعه کتاب و انس با دنیای فرهنگ و هنر را رها نکرده اند.

 

برگزیده ای از مقاله ای تحت عنوان عاشق کتاب، هادی مطالعه  ویژه نامه  نمایشگاه کتاب تهران شماره 1 ، تاریخ  16 اردیبهشت ماه 1395

 

تلخیص و تنظیم: نصرت اله امیری خواه؛ کتابدار کتابخانه های عمومی شهرستان خرم آباد

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: