گزارش از وضعیت کارخانه "پارسیلون" خرم آباد؛

در روزگاری نه چندان دور در شهر خرم‌آباد کارخانه‌ای وجود داشت که تمام مردم و فعالان اقتصادی آن را نماد صنعت لرستان می‌نامیدند و یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه و رونق کسب و کار در استان بود.

کد خبر: ۴۵۷۰
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۹
رشته هایی که در "پارسیلون" پنبه شد/ تلاش مسئولین برای حلاجی کردن مشکلات

به گزارش بازتاب گهر؛ به نقل از سفیر افلاک متأسفانه به دلیل واگذاری غیر کارشناسانه و بدون توجه به ضوابط و مقررات از 12 سال گذشته تاکنون به صورت مکرر شاهد بروز مشکلات و موانع متعددی برای کارخانه بزرگ پارسیلون خرم‌آباد هستیم که امروز کار این قطب صنعت لرستان به تعطیلی رسیده است.

 

شرکت پارسیلون خرم‌آباد به عنوان یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی استان لرستان به شمار می‌رود که در دهه‌های گذشته زمینه را برای اشتغال‌زایی حدود 2 هزار نفر مهیا کرده بود.

 

متأسفانه در اوایل دهه 80 و با آغاز خصوصی‌سازی کارخانه‌های دولتی در کشور، این شرکت نیز به دلایل مختلفی به یک سرمایه‌گذار واگذار شد.

 

به هر حال بسیاری از کارگران پارسیلون بر این عقیده‌اند جرقه مشکلات پارسیلون در همان روزها زده شد.

 

متأسفانه به دلایل مختلفی با وجود اینکه یکی از مهم‌ترین بندهای قرارداد واگذاری پیشرفت، توسعه، حفظ اشتغال پایدار و ایجاد فرصت‌های جدید بوده اما به هیچ عنوان این اصول رعایت نشدند.

 

به نحوی که به صورت مکرر در سال‌های گذشته شاهد ریزش نیروی انسانی در پارسیلون بودیم و به دلیل سوء مدیریت مدیران کارخانه و حتی مسئولان وقت این کارخانه در ورطه نابودی قرار گرفت.

 

شاید علاوه بر خسارات سنگینی که شرایط کنونی و فروش تجهیزات، ماشین آلات و قطعات پارسیلون به اقتصاد استان وارد کرده، مهم‌ترین موضوع و معضل کنونی را باید قصه پر غصه کارگران این شرکت دانست.

 

 کارگرانی که در روزگار نه چندان دور نه تنها از نظر معیشتی مشکلی نداشتند بلکه پارسیلون شرایطی را فراهم آورده بود که در سطح بالایی از رفاهیات قرار بگیرند.

 

به هر حال موضوع مشکلات و معضلات کارخانه پارسیلون بارها و بارها تکرار شده، اما اکنون متأسفانه کارگران این واحد تولیدی بیش از 34 ماه حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده‌اند.

 

چگونه یک خانواده چندین نفره می‌تواند بدون دریافت حقوق برای این مدت زندگی کند؟ کارگران پارسیلون در شرایط بسیار دشوار اقتصادی و معیشتی قرار دارند.

 

خوشبختانه مسئولان استان در اواخر سال گذشته به این نتیجه رسیدند با سرمایه‌گذاران کنونی پارسیلون راه به جایی نخواهند برد و در استان موضوع خلع ید سرمایه‌گذار مورد تأیید قرار گرفت.

 

همین موضوع موجی از شادمانی و خوشحالی را در میان کارگران پارسیلون به دنبال داشت، قرار بر این شد تا پارسیلون به صورت کنسرسیومی و با مشارکت طلبکاران عمده خود که چند بانک و تأمین اجتماعی هستند برای بار دیگر به چرخه تولید بازگشته و مشکلاتش برطرف شود.

 

 در این مدت مسئولان استان بارها و بارها مکاتبات بسیار زیادی انجام دادند، چرا که احیای یک کارخانه بسیار سخت‌تر از حتی ایجاد یک واحد تولیدی است.

 

البته کارگران پارسیلون خود نیز بر این عقیده‌اند هیچگاه به اندازه امروز این میزان تلاش و اجماع برای تعیین تکلیف پارسیلون وجود نداشته است.

 

 حال چند ماه از وعده مسئولان مبنی بر برطرف شدن مشکلات پارسیلون می‌گذرد و کارگران این شرکت خواستار تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر شرایط خود هستند.

 

بر اساس آخرین اطلاعات موجود موضوع احیای مجدد پارسیلون با شیوه کنسرسیومی و یا با مشارکت شرکت آتیه ساز دماوند، مورد تأیید قرار گرفته و بر اساس گفته مسئولان تکلیف پارسیلون در هفته‌های آینده و در آینده نه چندان دور برای همیشه مشخص می‌شود.

 

با این وجود به نظر می‌رسد باید برای پارسیلون درد نامه‌ای از روزهای پررونقش تا شرایط امروزش نوشت.

 

امیدواریم معضل پارسیلون در هفته‌های آینده برای همیشه به پایان رسیده و شاهد احیای این ظرفیت بزرگ اقتصادی لرستان باشیم.

 

عزم مسئولان برای حل مشکلات پارسیلون

در همین زمینه رئیس شورای اسلامی کار پارسیلون در گفت‌وگو با سفیر افلاک اظهار کرد: به هر حال خوشبختانه در یک سال گذشته شاهد ایجاد یک عزم جدی برای تعیین تکلیف کارخانه پارسیلون هستیم.

 

عزیز آقایی ادامه داد: بر اساس قول‌های داده شده قرار بر این است تا این کارخانه به صورت کنسرسیومی و به صورت ارائه سهام به طلبکاران احیا شده و مشکلات کارگری آن برطرف شود.

 

وی عنوان کرد: بر اساس اخبار موجود نیز در هفته گذشته مسئولان جلساتی در سطح ملی برای تعیین تکلیف پارسیلون برگزار کرده‌اند که امیدواریم این موضوع هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد.

 

این مسئول در ادامه خواسته اصلی کارگران را تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر کارخانه دانست و افزود: مهم‌ترین خواسته کارگران این شرکت تعیین تکلیف و پرداخت حقوق و معوقاتش است.

 

بلاتکلیفی چند ساله کارگران

رئیس شورای اسلامی کار پارسیلون بیان کرد: متأسفانه اکنون کارگران این شرکت در بلاتکلیفی به سر می‌برند، به نحوی که اکنون تعدادی از آن‌ها در شرف بازنشستگی قرار داشته و حتی 6 نفر نیز بر اساس زمان بازنشسته شده‌اند که به دلیل عدم پرداخت 4 درصد سختی زیان‌آور حق کارفرما همچنان بلاتکلیف هستند.

 

آقایی ادامه داد: این کارخانه دارای حدود 128 نفر نیروی رسمی بوده که هر روز بدون وقفه در محل کار حضور یافته اما به دلیل تعطیلی کارخانه فعالیتی انجام نمی‌دهند.

 

وی میزان معوقات کارگران پارسیلون را حدود 34 ماه اعلام کرد و گفت: کارگران پارسیلون حدود 34 ماه حقوق و مزایای معوقه دارند که همین موضوع فشارهای روحی، روانی و اقتصادی بسیار زیادی را به آن‌ها وارد می‌کند.

 

این مسئول افزود: البته با اقدامات و هماهنگی‌های صورت گرفته بیمه کارگران بدون وقفه ادامه دارد و مشکلی در این زمینه نداریم.

 

رئیس شورای اسلامی کار پارسیلون اظهار کرد: ادامه زندگی بدون دریافت حقوق به هیچ عنوان ساده نیست و اکنون اغلب کارگران این شرکت به شدت در شرایط دشوار اقتصادی قرار داشته و برای تأمین هزینه‌های خانوار خود در مضیغه هستند.

 

آقایی عنوان کرد: از سوی دیگر علاوه بر حدود 128 نفر نیروی رسمی، این کارخانه دارای 230 نیروی قراردادی بوده، که از کار بیکار شده‌اند و هر یک دارای بیش از 10 تا 15 سال سابقه کار هستند و به دلایل مختلف دستشان به جایی نیز نمی‌رسد.

 

وی ادامه داد:  به هر حال مسئولان اکنون درصدد احیای این کارخانه بوده، اما خواسته به‌حق کارگران تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر کارخانه است.

 

این مسئول در ادامه با اشاره به مشکلات این واحد تولیدی، گفت: همزمان با واگذاری این شرکت بهبخش خصوصی در اوایل دهه 80 شاهد آغاز مشکلات پارسیلون بودیم.

 

وی بیان کرد: در سال‌های ابتدایی تحمل این مشکلات برای کارگران به‌واسطه داشتن امید به بهبود وضعیت قابل‌تحمل بود، اما امروز بعد از گذشت بیش از 14 سال شرایط برای کارگران بسیار دشوار شده است.

 

گلایه از واگذاری غیر متعارف کارخانه

رئیس شورای اسلامی کار پارسیلون در ادامه با گلایه از واگذاری غیر کارشناسی این شرکت، گفت: د کارخانه‌ای که در روزگاری به عنوان یکی از قطب‌های صنعت کشور به شمار می‌رفت به دلیل واگذاری غیر کارشناسی اکنون در شرایط تعطیلی قرار گرفته است.

 

آقایی ادامه داد: انبار مرکزی پارسیلون در روزگار نه چندان دور برای چندین دهه مملو از قطعات یدکی بود، اما متأسفانه صاحبان کارخانه تمامی دارایی‌های کارخانه را فروختند.

 

وی عنوان کرد: نیروگاه 13 مگاواتی پارسیلون به بهانه بازسازی اکنون اوراق‌شده و یا واحد پلیمر کارخانه هم با شرایط نسبتاً مشابهی مواجه شده است.

 

این مسئول اظهار کرد: دیگر دغدغه کارگان پارسیلون تأمین معیشت خانواده‌شان نیست، بلکه ترسمان از این است که فرزندانمان از نظر تحصیلی با مشکل مواجه شوند.

 

آقایی ادامه داد: امیدواریم در آینده نه چندان دور مسئولان شرایط را برای تعیین تکلیف پارسیلون مهیا کنند.

 

تلاش چند ماه مسئولان برای تعیین تکلیف کردن کارخانه

در همین زمینه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان در گفت‌وگو با سفیر افلاک بیان کرد: موضوع سامان‌دهی  و تعیین تکلیف وضعیت پارسیلون حدود یکسالی است به صورت جدی در دستور کار مسئولان استان قرار گرفته است.

 

محمدرضا صفی خانی ادامه داد: سرمایه‌گذار کنونی کارخانه یک شرایط جدیدی را پیش آورده بود و در هنگام بحران در پارسیلون با ارائه تسهیلات و یا مجوز فروش قطعات سعی بر حل بحران‌ها می‌کردند.

 

وی عنوان کرد: سال گذشته به سرمایه‌گذار اخطار داده شد که با این شرایط نمی‌توان مشکلات پارسیلون را برطرف کرد و 2 خواسته ارائه برنامه دقیق زمان بندی شده برای احیای پارسیلون و همچنین ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده از زمان واگذاری تاکنون را مطرح کردیم.

 

این مسئول افزود: به هر حال مالک کارخانه در همان روزها برنامه زمان بدی خود را ارائه کرد و جلساتی متعددی برگزار شده و به این نتیجه رسیدیم که با شرایط کنونی مشکلات پارسیلون برطرف نخواهند شد.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان بیان کرد: نهایتاً در اواخر سال گذشته به این اجماع رسیدیم که سرمایه‌گذار توانایی عمل کردن به تعهداتش را ندارد.

 

صفی خانی ادامه داد: در نتیجه مدیریت ارشد استان، شورای تأمین و سایر نهادها به این نتیجه رسیدند که با توجه به اینکه سرمایه‌گذار به تعهداتی که در قرارداد در نظر گرفته شده عمل نکرده، آتیه ساز دماوند به عنوان واگذارکننده، پارسیلون را از سرمایه‌گذار پس بگیرد.

 

برگزاری جلسات متعدد کارشناسی در سطح ملی

وی در ادامه با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با مدیران آتیه ساز دماوند، گفته چندین جلسه متعدد با مدیران آتیه ساز دماوند برگزار شده و حتی مدیران این شرکت نیز در استان حضور پیدا کردند.

 

این مسئول افزود: در نتیجه قرار بر این شد تا آتیه ساز دماوند با بازپس‌گیری شرکت و خلع ید سرمایه‌گذار اقدام به احیای پارسیلون کند.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان نیز در این رابطه به سفیرافلاک گفت: لازمه انجام چنین اقداماتی طی شدن مراحل حقوقی متعددی بود و در شورای تأمین و کارگروه تسهیل استان خلع ید سرمایه‌گذار و احیای دوباره پارسیلون به تصویب رسید.

 

صفی خانی اظهار کرد: به هر حال 2 جلسه کارشناسی در کارگروه تسهیل ملی برای تعیین تکلیف پارسیلون برگزار شد، شرکت آتیه ساز دماوند بر این عقیده بود که با توجه به اینکه این واحد تولیدی دارای پنج طلب‌کار عمده یعنی چهار بانک و سازمان تأمین اجتماعی است، این نهادها به جای طلب از پارسیلون سهام بردارند.

 

وی ادامه داد: جلسات متعددی برای بررسی این موضوع برگزار شد و در کارگروه کارشناسی موضوع تعیین تکلیف پارسیلون در ستاد تسهیل ملی با حضور مدیرعامل بانک ملی و روسای بانک‌ها به تصویب رسید.

 

این مسئول افزود: خوشبختانه به نظر می‌رسد در آینده نه چندان دور مشکل کارخانه پارسیلون برطرف خواهد شد، چرا که عزم تمامی مدیران استان بر احیای مجدد این ظرفیت بزرگ تولیدی است و تاکنون نیز تلاش‌های زیادی برای تحقق این هدف صورت گرفته است.

 

برقراری بیمه کارگران پارسیلون

در همین زمینه مدیرکل تأمین اجتماعی لرستان نیز در این رابطه به سفیرافلاک گفت: به هر حال با وجود تمامی موانع و مشکلات موجود تأمین اجتماعی استان به صرف همکاری و برای اینکه معیشت و موضوع درمان کارگران پارسیلون با مشکل مواجه نشود، اکنون بیمه این افراد را بدون وقفه فعال نگه داشته است.

 

«شهناز حمزه لویی» ادامه داد: باید لیست بیمه تأمین اجتماعی توسط کارفرما به تأمین اجتماعی ارائه شود، که با توجه به مشکل پارسیلون با همکاری تمام عیار تأمین اجتماعی لیست بیمه بدون دریافت حق بیمه توسط شورای کارگری و با نظارت دستگاه‌های مسئول دریافت می‌شود.

 

وی عنوان کرد: برای حدود 250 نفر لیست ارائه می‌شود و تا زمانی که این کارخانه تعیین تکلیف نشود، بیمه کارگران با مشکل مواجه نخواهد شد، اما به هر حال تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر پارسیلون باید در دستور کار قرار گیرد.

 

این مسئول افزود: صندوق تأمین اجتماعی اکنون با مشکلات جدی مواجه بوده و ماهانه رقمی در حدود 50 میلیارد تومان در استان هزینه می‌کنیم.

 

طلب 33 میلیاردی تامین اجتماعی از پارسیلون

مدیرکل تأمین اجتماعی استان لرستان ادامه داد: حدود 33 میلیارد تومان پارسیلون به تأمین اجتماعی بدهکار است و این بدهی‌ نیز باید هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شود از سوی دیگر ماهیانه رقمی در حدود یک میلیارد و 350 میلیون تومان بابت مستمری بازنشستگان تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود.

 

حمزه لویی عنوان کرد: پارسیلون در تمامی دوران فعالیتش به اندازه چند ماه مستمری پرداختی حق بیمه به تأمین اجتماعی پرداخت نکرده و باید این موضوع هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شود.

 

وی بیان کرد: پارسیلون به عنوان یکی از صنایع قدیم نساجی در کشور بوده و به عنوان یکی از نمادهای اصلی صنعت لرستان به شمار می‌رود، مطمئناً تعیین تکلیف پارسیلون می‌تواند جانی تازه به اقتصاد استان و بهبود روحیه سرمایه‌گذاری وارد کند.

 

این مسئول افزود: نجات پارسیلون به عنوان یک اقدام بسیار بزرگ بوده و تأثیری تاریخی بر اقتصاد استان لرستان خواهد داشت.

 

تعیین تکلیف کامل پارسیلون در هفته‌های آینده

در همین زمینه معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری لرستان در این خصوص به سفیرافلاک گفت: به هر حال از سال گذشته تا کنون برای احیای و تعیین تکلیف کارخانه پارسیلونتلاش‌های زیادی توسط مسئولان استان صورت گرفته است.

 

مهرداد غضنفری ادامه داد: از سوی دیگر در هفته گذشته استاندار لرستان طی جلسه‌ای با مدیرعامل بانک صنعت و معدن ایران، مسئولان وزارت صنایع و سایر ارگانها رایزنی‌های لازم را برای تعیین تکلیف کامل پارسیلون انجام داده است.

 

وی عنوان کرد: در این جلسه که قبل از آن نیز در چندین جلسه و کمیته پیشنهاد‌های استان مورد بررسی دقیق کارشناسی قرار گرفته، پیشنهاد‌های و نظرات استان برای تعیین تکلیف پارسیلون مورد تأیید بانک صنعت و معدن و وزارت صنایع قرار گرفت و این مصوبات به بانک‌های عامل ابلاغ شده اند.

 

این مسئول اظهار کرد: مطمئناً در جلسه آتی ستاد تسهیل کشور این پیشنهاد‌های مورد بررسی نهایی قرار خواهند گرفت و در چند هفته‌ اینده مطمئناً شاهد تعیین تکلیف کامل کارخانه پارسیلون خواهیم بود.

 

قرار داشتن پرداخت معوقات کارگران در اولویت برنامه ها

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان بیان کرد: بدون شک با مشخص شدن وضعیت کلی کارخانه و روی کار آمدن مدیریت جدید این شرکت اولین اقدام صورت گرفته پرداخت مطالبات کارگران زحمت‌کش کارخانه خواهد بود.

 

غضنفری اظهار کرد: با انجام این اقدامات مدیریت جدید کارخانه در مورد چگونگی احیای مجدد کارخانه تصمیم‌گیری کرده، اما مطمئناً پارسیلون بار دیگر به چرخه اقتصاد لرستان بازخواهد گشت.

 

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: