گزارش؛

در حالی که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در پی اجرای یک کنسرت غیر متعارف در این استان از سمت خود استعفا داد و نماینده ولی فقیه درایلام سخنان کوبنده ای علیه عاملان اجرای نمایش غیر اخلاقی اخیر در این استان انجام داد اما استاندار لرستان هنوز در قبال اتفاقات اخیر در جشنواره تئاتر استان سکوت اختیار کرده است.

کد خبر: ۴۵۷۶
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۶
سونامی فجایع مدیریتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی/یک مدیر قربانی اجرای کنسرت شد/ایلام و لرستان هنوز منتظر واکنش مدیران

به گزارش بازتاب گهر؛ به نقل از منار،در هفته های اخیر شاهد برخی اتفاقات عجیب و غریب در ادارات ارشاد اسلامی استان ها بودیم که حواشی مختلفی را به دنبال داشت.از اعتراض و برخورد شیدی روحانیون و مراجع تقلید به برگزاری یک کنسرت پرحاشیه در استان قم که منجر به استعفای مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان شد تا اجرای یک نمایش مغایر با شئونات اسلامی در استان ایلام و در آخر هم اجرای یک نمایش سخیف و مبتذل در هفته دفاع مقدس در استان لرستان که با اعتراض شدید خانواده های شهدا و ایثارگر و همچنین مردم استان مواجه شد.

استعفای مدیرکل ارشاد اسلامی قم در پی اجرای یک کنسرت جنجالی

 

به گزارش منار به در پی اجرای یک کنسرت نا متعارف در استان قم سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،از موافقت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با استعفای حجت‌الاسلام والمسلمین عباس دانشی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم خبر داد.  

 

متن استعفای حجت‌الاسلام والمسلمین عباس دانشی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم بدین شرح است:  جناب آقای دکتر جنتی «زید عزه»  مقام عالی وزارت با سلام و احترام  در رابطه با اتفاقات اخیر در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، مطالب مشروحه ذیل را به استحضار می‌رسانم:  اینجانب قبل از این رویداد و حواشی تلخ و سنگین آن در مصاحبه مطبوعاتی هفته دولت با در نظر داشتن اینکه برپایی کنسرت در هر شکل و نوع آن در قم مصلحت وزارت ارشاد نیست رسماً اعلام کرده‌ام که برنامه‌ای برای اجرای کنسرت نداریم و آنچه روز سه‌شنبه هشتم مهرماه اجرا شد به هیچ وجه کنسرت موسیقی نبوده و کمترین و کوچک‌ترین تبلیغ رسانه‌ای مکتوب، مجازی و در فضای شهری و رادیو تلویزیونی از سوی این اداره‌کل به عنوان کنسرت موسیقی انجام نشده است.

 

  اجرای این برنامه از نظر شکل و محتوا کاملاً منطبق بر معیارهای اسلامی بوده و با بهترین و پرتکرارترین موسیقی‌های صدا و سیما که بعضاً به طور زنده و صحنه‌ای از شبکه‌های متعدد صدا و سیما پخش می‌شود قابل رقابت است.  حاشیه و فضای سالن نیز هنگام برگزاری برنامه تا حدود بسیاری وضع مطلوبی داشته است اما بعد از پایان یافتن مراسم متاسفانه عده‌ای از بانوان رعایت حجاب اسلامی را نکرده‌اند و افرادی با انگیزه سیاسی صرفاً به گرفتن عکس از صحنه‌های نامناسب اقدام کرده و این تصاویر را در اختیار بعضی از مراجع معظم و اعضای جامعه مدرسین گذاشته‌اند.

 

  اینجانب دغدغه‌های مراجع عظام تقلید و اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را کاملاً درک کرده و عمیقاً به آن احترام می‌گذارم زیرا این دغدغه‌ها برخاسته از عمق باورهای دینی و اعتقادی و گرامیداشت‌ شأن شهر مقدس قم و حرم مطهر کریمه اهل بیت(س) حضرت فاطمه معصومه (س) است و اینجانب در اولین فرصت پس از وقوع این حواشی در ملاقات‌های حضوری و مصاحبه‌های خود از آن عذرخواهی کرده‌ام. 

 

 اما با نظر داشتن این موارد با توجه به رنجش خاطر این عزیزان با وجود اینکه هیچگونه تخلف عمدی از معیارهای دینی از طرف اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت نگرفته است برای باز گذاشتن دست حضرتعالی در مدیریت این رویداد و کاهش انتقادات علیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولت به ویژه در شرایط حساس کنونی لازم می‌دانم مراتب استعفای خود را به جنابعالی تقدیم دارم.  اینجانب افتخار دارم برای پاسداری از حریم اهل بیت عصمت و طهارت (ع)، مرجعیت شیعه و حوزه‌های مقدس علمیه و نظام مقدس جمهوری اسلامی و اصول و ارزش‌های اساسی و مهم آن، ربع قرن عمر خود را در پرمخاطره‌ترین سال‌های پس از انقلاب در سربازی نظام مقدس جمهوری اسلامی و در نقاط مرزی غرب و شرق کشور گذرانده و بارها تا مرز شهادت پیش رفته‌ام و از این پس نیز همیشه و همواره سرباز کوچک جبهه فرهنگی نظام خواهم بود. 

 

 پاسخ علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:  جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای عباس دانشی  با سلام  و سپاس از خدمات ارزنده جنابعالی در طول دو دهه گذشته به ویژه در مناطق محروم و دورافتاده، با توجه به توضیحات جنابعالی در خصوص دغدغه‌های مراجع عظام تقلید نسبت به جایگاه شهر مقدس قم و حریم حرم مطهر کریمه اهل بیت‌(س) و رنجش خاطر برخی از فضلای حوزه علمیه قم از برگزاری یک برنامه هنری با استعفای شما موافقت می‌شود. از خداوند متعال سلامتی و مزید توفیقات شما را در خدمت به آرمان‌های مقدس جمهوری اسلامی خواستارم.

 

اعتراض نماینده ولی فقیه در ایلام به اجرای یک نمایش مغایر با شئونات اسلامی 

بر اساس این گزارش در پی اجرای یک نمایش مغایر با شئونات اسلامی در استان ایلام این روزها صدای نماینده ولی فقیه در این استان را درآمده تا جایی که حجت الاسلام و المسلمین "محمدنقی لطفی"، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام در همایش شورای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه های اجرایی این استاندر واکنش به نمایش جنجالی تئاتر اخیر در ایلام گفت: دشمن بعد از برجام به دنبال نفوذ در حوزه فرهنگ است و در حال حاضر شاهد اجرای کنسرت هایی در سراسر کشور هستیم.

به گزارش منار به نقل از ایلام بیدار؛رئیس ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر استان ایلام افزود: آن‌ها مقدس‌ترین جاها را برای اجرای برنامه‌های خود انتخاب می‌کنند و در شهر ایلام که نماد استقامت و پایداری است در این شهر که هر خیابان و خانه‌اش جای بمب و موشک است و خون شهیدان دفاع مقدس در آن جاری‌شده است، نباید جای رقص و پای‌کوبی شود، ما این را تحمل نمی‌کنیم و برای پاسداری از خون شهیدان با هرکسی که باشد برخورد خواهیم کرد.

 

نماینده ولی فقیه در ایلام عنوان کرد: تئاتری در یک جشنواره در این استان اجرا و به مقدسات و عاشورای حسینی توهین می کند که بنده این را در نماز جمعه این هفته اعلام و کسانی را که در پشت این قضایا قرار دارند برخورد خواهم کرد.

 

حجت الاسلام و المسلمین لطفی با بیان اینکه این گونه برنامه ها بزرگترین منکر هستند، افزود: ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر از یک جایگاه قانونی برخوردار است و این ستاد تنها تبلیغاتی صرف نیست و از مصوبه مجلس و دولت برخوردار است.

 

وی تصریح کرد: همه این برنامه ها زمینه سازی برای نفوذ دشمن است و دشمن در این راستا به این نتیجه رسیده که با حمله نظامی نمی تواند هیچ غلطی بکند و حال تنها شعار می دهند که برجام سایه جنگ را از کشور دور کرده است؛ این گونه تحلیل ها جای تأسف دارد.

 

نماینده ولی فقیه در ایلام عنوان کرد: خود دشمنی می گوید که اگر ما از گزینه های روی میز که به قول رهبری زیرمیزی شده نمی توانند کاری را از پیش ببرند؛ البته برجام و مذاکرات هسته ای یک شکست برای دشمن بود که عقب نشینی کرد اما آنچه که مانع هجمه نظامی شده اقتدارو صلابت رهبری است نه مذاکرات.

 

خشم مردم و مسئولان در برابر دفاع شیخ ارشاد از نمایش موهن به دفاع مقدس

این در حالی است که اجرای یک نمایش موهن به شهدا و ایثارگران در جشنواره تئاتر استانی دفاع مقدس در لرستان و حمایت مدیرکل ارشاد اسلامی لرستان از این نمایش واکنش هایی را از سوی مردم،هنرمندان،بسیجیان،خانواده های معظم شهدا و ایثارگران استان در پی داشته است.

 

بر اساس این گزارش اجرای نمایش«لیلی نام دختران ایران زمین است»،برگزیده شدن این نمایش در جشنواره تئاتر استانی دفاع  مقدس و دفاع تمام قد مدیر کل ارشاد لرستان از این نمایش خشم برخی مسئولان استان را برافراشته است تا آنجا که سرهنگ علی حسین پازدار معاون هماهنگ کننده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) و دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر لرستان در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه خرم آبادبا اشاره به اینکه در آستانه فرارسیدن ماه سراسر حزن و اندوه محرم استان لرستان شاهد یک فاجعه فرهنگی در دستگاه متولی فرهنگ بود عنوان کرد:در یک اقدام سخیف و ولنگاری فرهنگی به تمامی شهدا و خانواده های شهدا بی احترامی شد گویا این دستگاه فرهنگی مأمور ترویج منکر و تجاوز به ارزش های انقلاب اسلامی است.

 

وی افزود:اجرای نمایش دفاع مقدسی که در واقع ضد دفاع مقدس است است و تمام ارزش های این واقعه عظیم تاریخی را خدشه دار و به همه رزمندگان سلام توهین کرد باعث شد غیرت مردان شجاع و عفت ستودنی زنان ایرانی به سخره گرفته و به خانواده های شهدا اهانت شود.

 

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان با تأکید بر اینکه ادبیات رزمندگان دفاع مقدس ادبیات عفت و عصمت بود گفت:آیا گفتمان دفاع مقدس در بین نیروهای مسلح و رزمندگان ما به شکلی بود که در این تئاتر به نمایش گذاشته شد؟

 

وی افزود:در پی اجرای این نمایش افراد دلسوزی که به مدیر ارشاد مراجعه و با آرامش اشکالات کار را تذکر می دهند با پاسخ غیر منطقی این مقام مسئول که این کار کار فرهنگی است نه  سرهنگی مواجه می شوند.

 

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان با بیان اینکه حضور یک دختر بالغ و به سن تکلیف رسیده بدون پوشش مناسب در این نمایش توهین به دختران عفیف ایران اسلامی است اظهار داشت:این عمل شما چه فرقی با کشف حجاب رضا خان دارد؟ وچه اصراری دارید که با ارزش های انقلاب ما بازی کنید در حالی که برای تثبیت این حجاب در ایران پنج هزار نفر در مسجد گوهر شاد مشهد به خاک و خون کشیده شدند. 

 

وی افزود:از مقام قضایی تقاضا داریم با مسبب و یا مسببان این اقدام موهن برخورد کند و این این افراد باید در حضور مردم و در ملأ عام از خانواده های معظم شهدا و رزمندگان اسلام عذرخواهی کنند.

 

مدیر کل ارشاد لرستان یا عذرخواهی کند یا استعفا دهد

سرهنگ پازدار با تأکید بر لزوم عذرخواهی مدیرکل ارشاد لرستان از خانواده معظم شهدا و مردم لرستان تصریح کرد:اگر این مقام مسئول جسارت انجام این کار را ندارد باید این میز و منصب را که به برکت خون شهدا،رزم رزمندگان و عفت بانوان ایرانی تصاحب کرده است واگذار کند تا از این پس کسی به خود این اجازه را ندهد که به ارزش های انقلاب اهانت کند.

 

وی ادامه داد:در موارد دیگری این مدیر جسارت های دیگری را نیز انجام داده بود اما بنا به دلایلی مصون ماند اما اجازه نمی دهیم که وی احساس کند در حاشیه امن قرار دارد.

 

سکوت معنادار استاندار لرستان در قبال اعتراضات گسترده مردم و مسئولان

به گزارش منار در پی اجرای این نمایش،بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد و پیام نور،سازمان بسیج هنرمندان سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان،خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و بسایری از چهره های حقیقی و حقوقی استان با انتشار بیانیه و یا در خلال مصاحبه با رسانه های استان خواستار برخورد مسئولان استانی و کشوری با عاملان اجرای این نمایش غیراخلاقی در استان شدند اما متاسفانه سکوت اخیر استاندار لرستان در قبال این در خواست ها و سخنان وی در شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان که ایثار و شهادت را یک سرملیه بزرگ و مایه پیروزی ملت ایران در انقلاب اسلامی می دانست نوعی تضاد در رفتار و گفتار وی را در ذهن ها متبادر می کند.

 

فاصله از حرف تا عمل

هوشنگ بازوند استاندار لرستان چندی پیش درجلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان اقتدار و امنیت امروز کشور را مرهون فرهنگ ایثار و شهادت دانست و تصریح کرد:امنیت و اقتدار ایران اسلامی و دستیابی به فناوری هسته ای ریشه در این فرهنگ و سرمایه بزرگ دارد.

 

وی با انتقاد از عدم حضور برخی مسئولان استانی در شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان گفت:اینکه مدیران استانی در ماه محرم که ماه اسطوره شهادت و ایثار است در این جلسه حضور پیدا نمی کنند و معاونان و یا کارشناسان خود را به این جلسه می فرستند به هیچ عنوان قابل قبول نیست و از جلسه آینده نماینده مدیران غایب از صحن جلسه اخراج می شوند.

 

بازوند با بیان اینکه حضور ریاست جمهوری در جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نشان از اهمیت این مسئله دارد اظهار داشت: غیبت مدیران در خور شأن جلسه ای که با یاد شهدا برگزار می شود نیست و این نوعی بی احترامی به فرهنگ ایثار و شهادت محسوب می شود بنابراین از این پس با مدیران غایب به شددت برخورد می کنیم.

 

وی افزود:با توجه به اینکه در سال اقدام وعمل قرار داریم لازم است مدیران این شورا برای اقدام و عمل در حوزه ایثار و شهادت با جدیت تمام ورود پیدا کنندچرا که سرچشمه این فرهنگ از عاشوراست و باید در طول تاریخ تکرار شود.

 

به نظر می رسد وقت آن رسیده تا استاندار لرستان ضمن برخورد قاطع با عاملان اجرای این نمایش سخیف در استان به تمام سخنان خود درباره اهمیت مسئله ایثار و شهادت و حمایت از خانواده شهدا جامه عمل بپوشاند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تغییر در کادر مدریتی خود در استان ها پاسخ محکمی به این حرمت شکنی ها بدهد تا از این پس عده ای به خود جرأت ندهند که با ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامی ایران که حاصل خون هزارن مظلوم است بازی کنند.

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: