واکنش استاد حوزه به اتفاقات اخیر در جشنواره تئاتر لرستان؛

استاد حوزه و دانشگاه گفت: گاهی در شهرهای مختلف برخی از کارهایی که از ناحیه کنسرت، تئاتر و فیلم در جشنواره ها رخ می دهد واقعاً درد آور است و من فکر می کنم این ناهنجاری ها از ناحیه دشمن است.

 

کد خبر: ۴۶۱۱
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۲
از حامیان و ساکتین توهین به ارزش های انقلاب اعلام برائت می کنیم/ کودک دبستانی هم ارزش ها را می شناسد

به گزارش بازتاب گهر؛ حجت الاسلام و المسلمین سید احمد رهنمایی استاد حوزه و دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار بازتاب گهر با بیان اینکه انقلاب ما انقلاب ارزش ها است و تخطی از این ارزش ها جزء خطوط قرمز انقلاب اسلامی است افزود: انقلابی که نشات گرفته از نهضت امام حسین (ع) است و تمام زوایای آن ناظر بر ارزش هاست، پس بنابراین مراعات ارزش ها، باید ها و نباید هایی که یک انسان مسلمان به عنوان فرد و یا یک جامعه اسلامی بایستی در مجموع مورد توجه قرار دهند و از آن تخطی نکنند چرا که زیر پا نگذاشتن ارزش ها به نوعی خطوط قرمز انقلاب اسلامی است.

 

وی با تاکید بر اینکه هیچ کشوری را سراغ نداریم که ارزش های خود را زیر پا بگذارد و از آنها غافل شود تصریح کرد: به ارزش هایی که مربوط به اصالت انقلاب، اسلامیت انقلاب، حیثیت انقلاب، استقلال کشور و همچنین به حریت و آزاد اندیشی مردم مربوط می شود نباید بی احترامی شود زیرا احترام به ارزش ها به اعتقادات ما،که در مجموع پشتوانه نهضت اسلامی بوده است مربوط می شود، ارزش هایی که به اجرای امور در سطوح مختلف اقتصادی،فرهنگی،حقوقی،اجتماعی،سیاسی و به نوعی می توان گفت در تمام زوایا یک سلسله باید ها و نبایدها وجود دارد که رعایت آن بسیار الزامیست که رعایت آن به حفظ کیان و اصالت ما کمک می کند و در هیچ نقطه ای ما نمی توانیم غافل بمانیم.

 

سید احمد رهنمایی استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه هر ملت و قومی یک سلسله ارزش هایی دارد که حیثیت و هستی آنها به حفظ ارزش های آن کشور وابسته است و نمی توانند کوچکترین خدشه ای به آنها را تحمل کنند افزود: هر ملت و قومی یک سلسله ارزش هایی دارد که حیثیت و هستی آن ها به حفظ ارزش های آن کشور وابسته است و نمی توانند کوچکترین خدشه ای به آن ارزش ها را تحمل کنند.

به عنوان مثال:

در کانادا یک راننده کامیون نوشته ی بسیار جالبی پشت ماشین خود نوشته بود،که ترجمه آن به اینصورت است؛ (خودم، عمرم و زندگی ام تباه شود طوری نیست، همسرم از دنیا برود،خودم و بچه هایم فدا شویم طوری نیست، همه چیزم از بین برود اما کشورم از بین نرود) این راننده برای خود چیزی را ارزش قرار داده و به آن پایبند است و این را شعار می کند و پشت ماشین می نویسد.

 

ایشان با تاکید بر اینکه مردم و مسئولین ما باید حساسیت خاصی نسبت به ارزش ها و پایبند بودن به آن ها داشته باشند اذعان داشت: چقدر اصول، قواعد و خطوط قرمز داریم که باید رعایت شود و در زندگی فردی و اجتماعی انسان ها چقدر بایدها و نبایدها وجود دارد؟

 

از آنجایی که دین ما دین ارزش ها است و هیچ کسی را در دنیا نداریم که بگوید به هیچ چیزی پایبند نیستم،حتی آنهایی که می گویند ما کاری به ارزش ها نداریم خود همین حرف هم یک نوع ارزش گذاری است، وقتی انسان این چنین موقعیت و جایگاهی دارد زندگی آن مملو از ارزش ها است پس انسان باید این ارزش ها را بشناسد و در موقعیت مناسب به کار گیرد و حق این ارزش را ادا کند.

 

وقتی ما این چنین پشتوانه ی دینی ،مذهبی و ملی داریم و ملت ما اگر ببینند که مسئولین شعائر اسلامی را رعایت می کنند آن ها بهتر از مسئولین رعایت می کنند و آمادگی لازم را دارند چون می بینند رفاه،آرامش،رفع اضطراب و نگرانی ها نسبت به زندگی شان مربوط به این است.مردم اگر ببینند مسئولینی که به اصطلاح سکاندار امر فرهنگ و ارزش های دینی و اسلامی هستند و رعایت نمی کنند آنها هم یاد می گیرند و می گویند وقتی که روسا و مسئولین ما که بیشتر دغدغه این امور را می بایست داشته باشند اهمیتی نمی دهند آنوقت می بینیم که مردم هم کمتر دغدغه دارند یا احیاناً احساس می کنند راه بر روی آن ها بسته شده است.

حجت الاسلام و المسلمین رهنمایی عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه ما با مخاطرات جدی مواجه هستیم که نمی توانیم بدون توجه از کنار آنها عبور کنیم گفت: این مخاطرات، مخاطراتی است که اگر دامن گیر شود دامن خوب و بد را می گیرد و قرآن هم تاکید می کند بپرهیزید از انحرافاتی که اگر پیش آمد وگسترش پیدا کرد آسیب هایش دامن گیر همه می شود.

 

این اخطار ها باید داده شود تا دچار این انحرافات نشوند و با جان و دل و همه وجود ما موظفیم از حریم انقلاب ،ارزش های نظام و ارزش های الهی که در ارزش های نظام متجلی شده دفاع کنیم و این کار جای تامل ندارد و که انسان بگوید وظیفه ام هست یا نیست. اگر بگویند وظیفه یک عده ای است که راس کار هستند و آن ها هم اگر تعلل کنند که دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود لذا باید همه ی مردم در مقابل این انحرافات موضع گرفته و تمام قد از ارزش ها حمایت کنند.

 

لبخند به دشمن

دکتر رهنمایی با بیان اینکه اینگونه انحرافات فرهنگی و برخی ناهنجاری هایی که درکنسرت،تئاتر و برخی جشنواره ها رخ می دهد بی ارتباط با لبخند ها و رفت و آمدهای مسئولین بر سر میز مذاکرات نیست افزود: گاهی در شهرهای مختلف برخی از کارهایی که از ناحیه کنسرت،تئاتر و فیلم در جشنواره ها رخ می دهد واقعاً درد آور است و من فکر می کنم این ناهنجاری ها از ناحیه دشمن است.

 

رفت و آمد ها و لبخندهایی که بر سر میز های مذاکرات با مسئولین کشورهایی که ما می دانیم دشمن جانی ما هستند زده می شود و این رفتارها بر این ناهنجاری ها بی تاثیر نیست و این رفتارها یک نوع داد و ستد عاطفی، فرهنگی و همگامی با دشمن است و دشمن هم خوشبین است نسبت به برخورد هایی که به آن می شود و از طرفی مقام معظم رهبری فریاد می زنند مسئولین به فکر باشید،تهاجم فرهنگی جدی است، در پاسخ می گویند آقا را خیال برداشته،همانطور که رئیس دولت دوم خرداد بارها می گفت کی می گوید تهاجم،تهاجم توهم است یا وقتی اوضاع بدتر شد رسیدیم به مرحله شبیخون فرهنگی باز یک عده ای از مسئولان جدی نمی گرفتند و بخشی از ماجرا بر می گردد به تبانی که بعضی از مسئولین با نگاه هایی که از آن طرف مرزها به ایران ختم میشود.

کودک دبستانی ام ارزش ها را می شناسد

مسئولین ارزش ها را به خوبی میشناسند ولی می خواهند از کاروان فرهنگ جهانی عقب نمانند و به نوعی همراهی کرده باشند و گاهی با توجیحاتی که کشور ما گنجایش و ظرفیت جذب توریست را دارد و ما باید جنبش توریسم را راه اندازی کنیم و این کارها باعث شود توریسم از سراسر جهان بیایند خود را گول می زنند و غافل از اینکه توریست ها می آیند شیوه های سنتی ایران را ببینند زیرا در کشور خود بی بندوباری و ناهنجاری صدها برابر بدترش را دیده اند و در کشور خود دارند ولی مسئولین ما متاسفانه این را نمی دانند.

 

وی در پایان با اعلان برائت از کسانی که به ارزش های انقلاب توهین می کنند افزود: کودک دبستانی ام ارزش ها را می شناسند اینکه مسئولی در مقابل این اتفاقات خود را به خواب بزند و موضع گیری نکند مورد قبول نیست چرا که این اتفاقات وقتی می افتد که باورها ضعیف باشد.

 

ما با محکوم کردن اینگونه حمایت ها از توهین کنندگان به ارزش ها و اعلان برائت از آنها از همه ی آحاد مردم می خواهیم هرکسی با زبانی که در اختیار دارد بصیرت افزایی کند تا دیگر شاهد اینگونه برخورد ها نباشیم.

  

 

ابراهیم پولادوندی*

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: