سيستم ناكارآمد و فلج دولت در تکمیل پروژه های عمرانی؛

عملیات احداث بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی دورود که از پروژه‌های مصوب دولت در این منطقه به شمار می‌رود، پس از گذشت 6 سال و هزینه ای بیش از 4 میلیارد تومان متوقف شده است و مسئولین به دنبال جای مناسبی برای اجرای این بیمارستان هستند.

کد خبر: ۴۶۱۷
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۸

به گزارش بازتاب گهر؛ ناکارآمدی سیستم دولتی کشور اکنون به‌جایی رسیده که اتمام پروژه 4 ساله تا 10 سال به‌طول می‌انجامد و از آنجایی که کش دادن پروژه با هزینه های زیادی مواجه خواهد بود در نتیجه هزینه 45 میلیارد تومانی به 80 میلیارد تومان افزایش می‌یابد که عنوانی شایسته تر از سیستم ناکارآمد و فلج دولت در تکمیل پروژه های عمرانی برازنده اش نیست.

این که تا چه اندازه اراده مسئولان نهادهای اجرایی برعملیاتی کردن پروژه های مذکور جدی است،موضوعی است که کماکان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد زیرا تا کنون برخی از مصوبه‌های دولت و تامین اعتبار های خیالی و کذایی برای تکمیل چند پروژه به سرانجام نرسیده است و با اتمام نیمی از اعتبار پروژه تنها 27 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و این اتفاق در حالی رخ می دهد که دائما مسئولین از تریبون های مختلف بانگ مسئولیت پذیری و کارآمدی خود و مدیرانشان را سر می دهند اما واقعیت چیز دیگری است.

تصور نادرستي كه در بين مديران دستگاه‌هاي دولتي و مشاوران شكل گرفته و از يك امر بديهي نتيجه نادرستي صورت پذيرفته اين است که علت نيمه تمام ماندن طرح‌هاي عمراني كمبود تخصيص منابع مالي است؛ در صورتي كه در مقاطعي كه منابع تخصيص يافته به طرح‌هاي عمراني حتي بيشتر از توان اجرایي دستگاه‌هاي دولتي بوده است، توليد و تكثير طرح‌هاي نيمه تمام نيز افزايش يافته است و این چیزی خلاف تصور مدیران را می رساند.

 آنچه مطالعه کردید پیش زمینه ای بود برای معرفی و تحلیل پروژه ای که سالها در انتظار افتتاح و بهره برداری مانده است و روزها از عمر او سپری می شود ولی خبری از تکمیل و افتتاح نیست.

نام پروژه: بیمارستان 160 تختخوابی دورود-لرستان 

بهره بردار: وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی 

تاریخ کلنگ زنی: 11/12/1389 

کارفرما: سازمان مجری ساختمانها و تاسیسات دولتی و عمومی

اطلاعات جمع آوری شده از آمال و آرزوهای خیالی برخی از مسئولین برای پروژه مذکور و انچه "خواهد شد" هایی که نشد

 - بیمارستان 160 تختخوابی دورود با زیربنای 13580 مترمربع است که از این میزان 12780 مترمربع زیربنای ساختمان اصلی و 800 مترمربع زیربنای ساختمان‎های جانبی آن است و در 6 طبقه ساخته خواهد شد! 

- طبقه همکف این بیمارستان با 4702 مترمربع شامل اورژانس، داروخانه، رادیولوژی، فیزیوتراپی، آزمایشگاه، درمانگاه، سرسرای اصلی، امور اداری، بایگانی، رختکن پرسنل، رختشویی خانه، کاخ‎داری، آشپزخانه، انبارها، مورگ و گازهای طبی و موتورخانه خواهد شد!

- در طبقه اول این پروژه با 3178 مترمربع بخش‎های جراحی، زایمان، دیالیز، استریل، NICU ، ICU، CCU ساخته خواهد شد! 

- در طبقه دوم این بیمارستان با 1397 مترمربع بخش‎های بستری جراحی(گوش، حلق و بینی)، اورولوژی، مغز و اعصاب، ارتوپدی، جراحی عمومی، جراحی چشم و هوارسان ساخته خواهد شد! 

- در طبقه سوم این بیمارستان که دارای 1297 مترمربع است اتاق بستری داخلی POST CCU ساخته خواهد شد! 

- در طبقه چهارم با 1333 مترمربع اتاق های مربوط به بستری زنان و زایمان و کودکان ساخته خواهد شد! 

- در طبقه پنجم با 712 مترمربع بخش مدیریت، غذاخوری کارکنان و هوارسان ساخته خواهد شد! 

- در نهایت در طبقه ششم با 157.5 مترمربع اتاقک آسانسور ساخته خواهد شد!

 

 مروری بر اتفاقات و اظهار نظرهای مسئولین در خصوص تکمیل پروژه طی چند سال گذشته:

 

11 اسفند 1389 ؛کلنگ پروژه زده شد

 با حضور وزير تعاون نماينده ويژه رياست جمهوري كلنگ بيمارستان 160 تختخوابي دورود به زمين زده شد و عزت‌الله دهقان نماينده مردم دورود و ازنا در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه جمعيت دورود رو به افزايش بوده و است، عنوان داشت: بيمارستان كنوني دورود پاسخگوي نيازهاي مردم نبوده و در شأن اين مردم نيست و ما براي امسال بودجه‌اي 2 ميليارد توماني در نظر گرفته ایم كه با توجه به اختصاص رديف بودجه جديد در سال آينده براي اين طرح اميد است به زودي شاهد به بار نشستن اين طرح‌ها باشيم!

 در ابتدا پروژه با پیشرفتی لاک پشتی شروع به فعالیت کرد ولی خیلی زود به دست فراموشی سپرده شد تا اینکه عمر مسئولیتی نماینده آن زمان به پایان رسید و از بیمارستان 160 تختخوابی و رویایی که وعده ی ساخت و افتتاح به زودی آن داده شده بود تنها یک عکس کلنگ زنی و چند بنر از آن در سطح شهر به جای بماند.

 29 خرداد 1393 ؛ نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس از تعلیق ساخت بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی دورود به دلیل عدم تامین اعتبار خبر داد.

عباس قائدرحمت نماینده دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی گفت: ساخت بیمارستان 160 تختخوابی دورود در سفر های استانی دولت دهم تصویب شده است و مکان یابی این طرح انجام شده و فعالیت عمرانی ساخت این مجتمع در ابتدا با سرعت خوبی پیش می رفت ولی به دلیل عدم تامین اعتبار فعالیت در این پروژه به حالت تعلیق در آمده است که امیدواریم با مساعدت دولت دوباره فعال شود.

 رها شدن پروژه به بهانه ی عدم تامین اعتبارات و دست به دامن شدن دولت برای تخیصص اعتبار لازم برای تکمیل آن،دیری نگذشت که بودجه از راه رسید.

 12 دی ماه 1393 ؛ نماینده وزارت راه و شهرسازی گفت: بیمارستان 160 تختخوابی شهرستان دورود با 50 میلیارد تومان اعتبار اجرایی می‌شود

رضا حکیمی نماینده وزارت راه و شهرسازی یادآور شد: با رفع مشکلات و موانع، این پروژه با جدیت در دست اجرا قرار گرفته و می‌تواند خدمات خوبی را پس از بهره‌برداری به مردم شهرستان ارائه دهد و ما امیدواریم به زودی شاهد افتتاح این طرح باشیم.

 اعتبار از راه رسید ولی باز هم خبری از تسریع در انجام پروژه نبود و پروژه به حرکت لاک پشتی خود ادامه می داد و هر سالی که می گذشت تنها 5 درصد پیشرفت فیزیکی در طرح مشاهده می شد و این روند مانند وعده های تسریع در تکمیل پروژه ادامه داشت تا اینکه مصاحبه جناب مدیرکل خبر ساز شد.

9 اسفند ماه 1393 ؛ مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: بیمارستان 160 تختخوابی دورود سال 95 به بهره‎برداری می‎رسد

شهرام ملکی مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: عملیات اجرایی این پروژه بهمن 93 آغاز و تاکنون 25 میلیارد ریال اعتبار به آن تخصیص داده شده است؛ مبلغ پیمان سازه 75 میلیارد ریال و مبلغ پیمان کل این پروژه 450 میلیارد ریال است. ملکی در ادامه بیان کرد: در صورت تخصیص اعتبار سال 95 این بیمارستان به بهره برداری می رسد.

 پروژه با سرعت بیشتری از قبل در حال اجرا بود ادامه بود و این سرعت به 2 ماه نرسید که بهانه ای جدید مانع از اتمام و تکمیل پروژه شد.

 22 فروردین ماه 1394 ؛ استاندار لرستان: جانمایی بیمارستان دورود با مشکلاتی همراه است

استاندار لرستان گفت: مشکلاتی در خصوص جانمایی بیمارستان در دست ساخت شهرستان دورود مطرح شده است که باید مشکلات بررسی و تعیین تکلیف شود چرا که این پروژخ تاکنون با 17 درصد پیشرفت فیزیکی همراه بوده است و برای ادامه آن 70 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.

استاندار لرستان از توقف پروژه خبر داد و پیشرفت آن را 17 درصد اعلام کرد و همچنین ابهاماتی را مطرح کرد که مانع ادامه عملیات اجرایی این پروژه شده است و به نوعی توپ را در زمین مسئولان وزارت راه و شهرسازی انداخت و تعیین تکلیف را به برگزاری نشست و جلسات با وزارت خانه موکول کرد.

 5 خرداد ماه 1394 ؛ فرماندار دورود از دستور وزیر راه و شهرسازی برای تکمیل ساخت ‌بیمارستان خبر داد

فرماندار دورود از دستور وزیر راه و شهرسازی مبنی بر ادامه روند احداث بیمارستان 160 تختخوابی دورود خبر داد و افزود: تاکنون برای ساخت این بیمارستان با پیشرفت فیزیکی 17 درصد 40 میلیارد ریال هزینه شده اما به دلیل جانمایی نامناسب این بیمارستان ، تامین هزینه مابقی طرح دچار مشکل شده بود که با دستور وزیر محترم این مساله حل و فصل شد.

خبری بسیار خوشحال کننده از سوی فرماندار و روحیه ای مضاعف برای سرعت بخشیدن به اتمام بیمارستانی که نیاز ضروری مردم دورود است،با شروع فعالیت دوباره پروژه بنرها در سطح شهر خود نمایی می کرد،تقدیر و تشکر از پیگیری گرفته تا عکس یادگاری و ژست و فروتنی مسئولین در دست یابی به این اتفاق مهم.

2 شهریور ماه 1394 ؛ وزیر بهداشت در حاشیه بازدید از پروژه بیمارستان دورود از تکمیل آن تا پایان دولت یازدهم خبر داد.

سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی عصر امروز در حاشیه بازدید از بیمارستان‌ 160 تختخوابی شهرستان دورود گفت: این پروژه باید تا پایان دولت تمام شود و در این زمینه استاندار، نماینده مجلس، فرماندار و رئیس دانشگاه علوم پزشکی باید کمک کنند.

14 مرداد ماه 1395 ؛ وزیر راه و شهرسازی از بیمارستان در حال ساخت دورود بازدید کرد

در این بازدید مهندس آخوندی با تاکید بر ضرورت تکمیل پروژه های نیمه تمام در کشور، تکمیل و بهره برداری از بیمارستان دورود را در زمره پروژه های عمرانی مهم استان لرستان برشمرد که باید برای بهره برداری از آن پیگیری های جدی صورت گیرد و در پایان با صدور دستوراتی، ضرورت تسریع در روند تکمیل این پروژه را مورد تایید قرار داد.

بیمارستان دورود در حالی عمری بیش از حد مجاز داشته و به یک عملیات نفس‌گیر تبدیل شده که بسیاری در ابتدا به عنوان یک نیاز ضروری برای شهروندان آن را تعریف کرده بودند؛ درحالی که سالهاست از عمر مفید و کاری این پروژه می گذرد و خبری از افتتاح و بهره برداری نیست،این کوتاهی ها در حالی اتفاق می افتد که تنها بیمارستان این شهر جوابگوی مراجعه کنندگان خود نمی باشد و بعضاً به دلیل خدمات دهی ناکافی شاهد مشکلات فراوانی در بخش بهداشت و درمان بوده ایم.

فرجی که حاصل نشد

مردم دورود در انتظار فرجی بودند تا شاهد افتتاح این پروژه و در نهایت اقدام قابل توجه ای از سوی مسئولین باشند که چندی پیش آب پاکی بر روی دست همه ریخته شد که این خانه از پا بست ویران است!

بهانه تراشی های جدید مسئولین برای کتمان کردن ناکارآمدی خود در تکمیل پروژه بعد از گذشت 6 سال بسی جای تاسف دارد،آنها بعد از گذشت این همه سال و اسراف بیت المال می گویند: جانمایی بیمارستان درست نیست و باید این بیمارستان در جای دیگری ساخته شود!

کمبود اعتبارات، مغایرت داشتن تصویب با تخصیص، تاثیر تحریم ها و کاهش محسوس درآمد دولت به دلیل وابستگی به فروش نفت، تاثیر منفی یارانه در درآمد دولت و در کل بی پولی بهانه همیشه آماده بسیاری از مدیران برای تکمیل نشدن یک پروژه است که سال ها است به حدی تکرار شده به باور عمومی تبدیل شده است ولی این بار مسئولین با متوقف کردن این پروژه ناکارآمدی خود را نشان دادند چرا که اگر خانه از پا بست ویران بود پس چرا این همه عکس یادگاری با او گرفتید و دید و بازدید کردید و وعده و وعید دادید؟

با این وجود نگاهی عمیق تر به داستانی که پروژه های عمرانی سپری کرده اند نشان می دهد هر چند بی پولی حرفها برای گفتن دارد اما نحوه استفاده از اعتبارات تخصیصی، نحوه مدیریت یک پروژه و مسئولیت پذیری در قبال تعهدات اتخاذ شده چه از سوی بخش دولتی و چه بخش خصوصی رنگ دیگری به پروژه های عمرانی بخشیده و پازل های جدیدی را در مقابل نقد و نظر کارشناسان می چیند که امیدواریم تقصیر ها و اسراف بیت المال دائما در زمین مسئولین نیوفتد و به جای فرار از واقعیت ها برای یک بار هم شده با صداقت با مردم سخن بگویید،هرچند محال است!

14 شهریور ماه 1395 ؛ نماینده دورود و ازنا در مجلس گفت: وضعیت بیمارستان به زودی تعیین تکلیف می شود

پس از ارائه گزارشی از وضعیت بیمارستان در حال ساخت شهر دورود توسط مهندس کیان پور، مقرر گردید در جلسه مشترکی که بین قرارگاه خاتم الانبیاء، وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی و وزارت راه و شهرسازی برگزار خواهد شد نسبت به بررسی روند اجرایی این پروژه اقدام و برای ادامه کار ساخت آن تصمیم گیری نهایی صورت پذیرد.

سرانجام تصویب شد که 4 میلیارد تومان پول بیت المال را هدر داده ایم و باید از ابتدا جناب وزیر بهداشت به دورود تشریف فرما شده و تصمیمات جدیدی اتخاذ نمایند و این در حالی است که ایشان در سفر های قبلی خود و معاونین و تیم همراهشان متوجه این جانمایی نا صحیح نشده بودند،حال بازی از نو شروع می شود و همانطور که با لخندی شروع شد و به تلخی کام مردم تبدیل شد مجدد از لبخند جناب وزیر شروع می شود و .....

ما قبل آخر

احداث بیمارستان جایگزین دورود به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واگذار شد پیرو مکاتبات ،مذاکرات و جلسات متعدد جناب مهندس کیان پور نماینده مردم دورود و ازنا با وزراء و معاونین وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و راه و شهرسازی در خصوص احداث بیمارستان جایگزین دورود، در جلسه روز گذشته جناب مهندس کیان پور با جناب دکتر آقاخانی قائم مقام معاونت درمان وزارت بهداشت این موضوع مجددا مطرح گردید و مقرر شد با توجه توافق صورت گرفته بین وزارتخانه های یاد شده، در آینده نزدیک عملیات اجرایی احداث این بیمارستان توسط این وزارتخانه آغاز شود.

و در آخر وزیر بهداشت به دورود می آید

در جلسه ای که با حضور جناب دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر محترم بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و جناب مهندس کیان پور در تهران برگزار شد ، توسط مهندس کیان پور گزارشی از وضعیت و امکانات بهداشتی و درمانی شهرستان های دورود و ازنا به اطلاع وزیر محترم بهداشت رسانیده شد که مقرر گردید جناب دکتر ماهر معاون محترم وزیر بهداشت در سفری که در دو هفته آینده از منطقه دورود و ازنا دارند گزارش جامع و کاملی از وضعیت بهداشتی و درمانی این دو شهر تهیه و به وزیر محترم بهداشت ارائه کنند.

لازم به ذکر است در این جلسه جناب دکتر قاضی زاده هاشمی قول مساعد دادند در آینده نزدیک به منطقه دورود سفر کرده و از امکانات بهداشتی و درمانی منطقه بازید نمایند!

این گزارش سرانجام نافرجام یکی از هزاران پروژه ای است که سوء مدیریت ها و ناکارآمدی مسئولین در آن موج می زند،پایگاه اطلاع رسانی بازتاب گهر به زودی یکی دیگر از پروژه هایی شهری که به این بلا گرفتار شده است را منتشر می کند.

 

گزارش از:ابراهیم پولادوندی

 انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 2
شاپرک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۸
0
0
آقا این سایتتون مشکل داره.وقتی میخای بری صفحه دوم،متاسفانه دوباره همون صفحه اول رو باز میکنه.تمامی صفحات همینطور هستن و ما نمی تونیم به صفحات روزهای قبلی نگاهی بندازیم. ممنون میشیم که یه گوشه چشمی هم به این مشکل سایت خودتون بندازید بعد برید سراغ مشکلات شهر.
پاسخ ها
ادمین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
سلام / متاسفانه این مشکل به دست من برطرف نمیشه وگرنه حتما در اولین فرصت مرتفع می کردم/ ببخشید


نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: