گزارش سفیرافلاک از وضعیت ماشین سازی لرستان؛

ماشین سازی یکی از شرکت های قدیمی لرستان است که در روزگاری نه چندان دور از رونق خوبی برخوردار بود، اما در حال حاضر این شرکت در وضعیت نامساعدی قرار دارد.

کد خبر: ۴۶۱۹
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۳

به گزارش بازتاب گهر؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سفیر افلاک بی شک شرکت ماشین سازی لرستان یکی از مهمترین واحدهای صنعتی تاریخ لرستان بشمار می‌رود که در عمر 40 ساله خود توانسته پروژههای عظیمی را در سطح کشور با نام لرستان به سرانجام برساند.

 

ماشین سازی لرستان که زمانی سازه های فاز یک پارس جنوبی و سکوهای نفتی و پروژه‌های بسیاری از این دست را به سرانجام می‌رساند امروز وضعیت مناسبی ندارد بگونه‌ایی که می‌توان گفت در شرایط کنونی فقط نام شرکت ماشین سازی لرستان باقی مانده است و در حقیقت این واحد در عمل هیچگونه فعالیتی ندارد.

 

شرکتی که در روزگاری نه چندان دور500 کارگر در آن فعالیت داشت و از رونق خوبی برخوردار بود در حال حاضر حتی قادر به پرداخت پول آب و برق خود نیست و شرایط این شرکت هر روز بدتر از دیروز می‌شود.

 

مشکلات ماشین سازی لرستان از آنجایی شروع شد که صاحب پیشین آن یعنی گروه آریا درگیر فسادهای مالی شد که سرانجام مدیر آن به دلیل فسادهای مالی و اختلاس های کلان اعدام شد.

 

پس از این قضایا مالکیت ماشین سازی لرستان در اختیار دادستانی کشور قرار گرفت و در حال حاضر گفته می‌شود این شرکت قرار است به بانک ملی واگذار شده تا فعالیت آن به صورت جدی از سر گرفته شود.

 

اما در این چند سال ماشین سازی لرستان کاملا تعطیل غیر فعال نبوده است، کمااینکه در این مدت پروژه‌هایی را نیز توانسته است به خوبی انجام دهد.

 

با این وجود بسیاری بر این عقیده‌اند که اگر مدیریت درستی بر مشکلات بوجود آمده صورت می‌گرفت و مسئولان نیز عزم جدی برای ادامه فعالیت شرکت ماشین سازی نشان می‌دادند این شرکت می‌توانست کمافی‌السابق به فعالیت خود ادامه دهد و بر مشکلات بوجود آمده فایق آید.

 

کارکنان ماشین سازی لرستان اعتقاد دارند آنچه که بیش از مشکلات قضایی بوجود آمده،فعالیت این شرکت را مختل کرده است، بی توجهی مسئولان استان و تلنبار شدن مطالبات شرکت از دستگاه‌های دولتی است.

 

بی شک مشکلات قضایی بوجود آمده برای مالکیت شرکت ماشین سازی نقش بسیار مهمی در بوجود آمدن شرایط نامساعد موجود داشته است اما براستی اگر مسئولان استان نگاه کارشناسانه‌تری داشتند و در پرداخت مطالبات این شرکت همکاری بیشتری از خود نشان می دادند و تدابیری در نظر می‌گرفتند تا تمام پروژه‌های داخل استان را که ماشین سازی لرستان قادر به انجام آن بود، توسط این شرکت انجام شود، شاید امروز شاهد تعطیلی کامل این واحد قدیمی و باسابقه لرستان نبودیم تا حداقل چند صد نفر از نیروهای بیکار استان در آن مشغول بکار شوند.

 

برای درک بهتر مشکلات موجود در شرکت ماشین سازی لرستان با مدیر داخلی این شرکت گفتگویی ترتیب داده‌ایم.

 

ابوالفضل صمدی در گفتگو با خبرنگار سفیر افلاک به مشکلات شرکت ماشین سازی اشاره نموده و بیان می‌کند : مشکلات این شرکت از 4 سال قبل و از زمانی که گروه آریا بعنوان سهام دار این شرکت درگیر فساد مالی و مشکلات قضایی شد بوجود آمده است و درطول این چند سال مشکلات ماشین سازی روز به روز بیشتر شده است بگونه‌ایی که این شرکت امروز از روزهای رونق خود فاصله زیادی گرفته است.

 

وی به دوران اوج کار ماشین سازی لرستان اشاره می کند و می‌افزاید: قبل از اینکه مشکلات گروه آریا بوجود آید شرکت ماشین سازی لرستان پروژه‌های زیادی را که توسط گروه آریا در مناطق مختلف اجرا می‌شد اجرا می‌کرد و ماشین سازی از رونق خوبی برخوردار بود بگونه ایی که در  مقطعی حدود 500 نفر در آن مشغول به کار بودند.

 

مدیر شرکت ماشین سازی لرستان با بیان اینکه پس از مسائل بوجود آمده برای گروه آریا این شرکت زیر نظر دادستانی کشور قرار گرفته است تصریح می‌کند: از وقتی که ماشین سازی تحت نظر دادستانی قرار گرفته است ما باید تمام پروژهایی را که انجام می دهیم با هماهنگی قوه قضاییه باشد و این موضوع باعث شده است برای انعقاد قراردادها روند طولانی طی شود.

 

ماشین سازی لرستان کاملا غیر فعال است

وی به وضعیت نامساعد این شرکت اشاره نموده و بیان می‌کند: در حال حاضر هیچ کار و فعالیتی در شرکت ماشین سازی لرستان انجام نمی‌شود و عملا شرکت با داشتن حدود 54 نفر پرسنل تعطیل می‌باشد.

 

صمدی ادامه می‌دهد: در حال حاضر هیچ پول و اعتباری دراین شرکت وجود ندارد و ما ضمن اینکه نمی توانیم حقوق پرسنل خود را بپردازیم، برای پرداخت پول آب و برق هم مشکل جدی داریم.

 

وی با بیان اینکه ماشین سازی لرستان حدود 4 میلیارد تومان طلب از ادارات و نهادهای ‌مختلف استان لرستان دارد اظهار می کند: بخشی از طلب این شرکت مربوط به شرکت جهاد نصر است که ما  پل شهدا و پل شصت متری خرم‌آباد را برای آنها ساخته ایم اما استانداری پول جهاد نصر را نمی‌دهد و این شرکت هم در عوض طلب ما را پرداخت نمی‌کند.

 

وی می‌افزاید:بخش دیگری از طلب ما مربوط به شهرداری های خرم‌آباد و دورود است که ما علیرغم پیگیری های فراوان هنوز نتوانسته‌ایم این طلب ها را وصول کنیم.

 

این مسئول اعتقاد دارد در صورتی که استانداری لرستان و شخص استاندار بخواهد،قطعا میتوان طلب های موجود را در اسرع وقت وصول کرد اما به گفته وی استاندار لرستان خیلی روی خوش برای این موضوع نشان نداده است و برای حل مشکلات مالی این شرکت گامی برنمی‌دارد.

 

وی با بیان اینکه حدود دو سال است که شرکت ماشین سازی به صورت تعطیل درآمده است عنوان می کند:ما برای عقد قرارداد برای انجام پروژه‌های بزرگ باید ضمانت نامه فراهم کنیم اما به دلیل مشکلات موجود نمی توانیم ضمانت نامه تهیه کنیم.

 

آمادگی احداث ساختمان استانداری را داشتیم اما آن را به ما ندادند

 

صمدی به پروژه ساختمان جدید استانداری لرستان اشاره نموده و ابراز می‌کند:در صورتی که ساخت سازه پروژه استانداری به شرکت ماشین سازی لرستان داده می شد ما می توانستیم 120 نفر از نیروهای بومی را در آن مشغول به کار کنیم ضمن اینکه این پروژه می توانست حدود 13 میلیارد تومان نقدینگی برای این شرکت داشته باشد که این می توانست موجب رونق شرکت ماشین سازی و برطرف شدن بخشی از مشکلات موجود شود.

 

وی ادامه می‌دهد: متاسفانه علیرغم آمادگی شرکت ماشین سازی لرستان برای انجام این پروژه مسئولان این پروژه را به یک شرکت خارج از استان واگذار کردند.

 

برای دریافت مطالباتمان نیاز به کمک استاندار داریم

مدیر داخلی شرکت ماشین سازی لرستان اظهارمی‌کند:در حال حاضر ماشین سازی لرستان با مشکلات مالی بسیار زیادی مواجه است لذا اگر شخص استاندار لرستان واقعا می خواهد لطفی به رونق این شرکت باسابقه داشته باشد باید ما را در دریافت مطالباتمان کمک کند چرا که همه دستگاه‌های بدهکاربه ما زیر نظر استاندار هستند و در حقیقت جناب بازوند اگر بخواهد می‌تواند کمکمان کند.

 

وی می‌افزاید:مشکلات مالی شرکت ماشین‌سازی بگونه‌ایی است که بسیاری از طلبکاران از شرکت پس از شکایت به دادگاه می آیند و لوازم و تجهیزات موجود در شرکت را به نفع خود مصادره می‌کنندچرا که ما پولی برای پرداخت به آنها نداریم.

 

صمدی با بیان اینکه در صورت رفع مشکلات شرکت ماشین سازی حداقل 450 تا 500 نفر می توانند در این شرکت مشغول بکار شوند،عنوان می‌کند: انتظار ما از استاندار لرستان این است که در راستای رفع مشکلات موجود به ما کمک کند و امیدواریم جناب بازوند به خواسته های ما توجه داشته باشد.

 

وی ادامه می دهد:انتظار ما از استاندار این است که تمام مطالبات ما را بپردازد و علاوه بر آن مطابق بخشنامه هیئت وزیران در سال 68 ، تمام پروژه‌های داخل استان را برای احداث به شرکت ماشین سازی لرستان واگذار کند تا همانند سالهای قبل به رونق برسیم.

 

صمدی اعتقاد دارد در صورتی که مطالبات ماشین سازی در زمان مناسب پرداخت می‌شد این شرکت می‌توانست در این چند سال فعالیت خود را بخوبی ادامه دهد.

 

این مسئول عنوان می‌کند:تنها کسی که در این مدت واقعا به فکر حل مشکلات ماشین سازی لرستان بوده، جناب محمد بیرانوندی نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس بوده است بگونه‌ایی که وی با رایزنی و پیگیری‌های فراوانی که انجام داد توانست  حقوق معوقه 2 ماه از کارکنان را از دادستانی کشور برای ما بگیرد.

 

وی در پایان به مشکلات قضایی و مالکیتی شرکت ماشین سازی لرستان اشاره نموده و عنوان می‌کند: گفته ‌می‌شود قرار است بانک ملی ایران مالکیت ماشین سازی لرستان را در اختیار بگیرد اما ما اطلاع چندانی از این موضوع نداریم و تا کنون نماینده‌ایی از بانک ملی به محل شرکت ماشین سازی لرستان نیامده است،با این وجود امیدواریم هر چه سریعتر شاهد تعیین و تکلیف مالکیت این شرکت باشیم.

 

99 درصد مشکلات بخاطر بی‌توجهی استاندار است

ایراندوست یکی از کارکنان شرکت ماشین سازی است که به نمایندگی از کارکنان این شرکت در گفتگو با سفیر افلاک بیان می‌کند:شرکت ماشین سازی لرستان زمانی از رونق زیادی برخوردار بود بگونه‌ایی که پروژه‌های زیادی چون دکل نفتی احداث می‌کرد اما متاسفانه مشکلات چند سال اخیر باعث شده هیچ نشانی از آن رونق در ماشین سازی شاهد نباشیم.

 

وی عدم پرداخت مطالبات را از سوی نهادهای مختلف مهمترین دلیل برای بوجود آمدن شرایط کنونی می‌داند و می‌گوید: مطالبات ماشین سازی از 8 سال قبل تا کنون پرداخت نشده است و متاسفانه دستگاه‌های دولتی بدهی های خود را پرداخت نمی‌کنند.

 

ایراندوست اعتقاد دارد در صورتی که استاندار لرستان به ماشین سازی توجه می ‌داشت بسیاری از مشکلات موجود آن تا کنون برطرف شده بود.

 

وی می‌افزاید:در حال حاضر 99 درصد مشکلات شرکت ماشین سازی لرستان بخاطر بی توجهی و عدم اعتقاد استاندار به این شرکت است و در صورتی که جناب بازوند به این واحد صنعتی توجه می‌داشت، امروز شاهد این همه مشکلات نبودیم.

 

هیچ وقت اجازه ملاقات با استاندار به ما داده نشد

نماینده کارکنان شرکت ماشین سازی لرستان بیان می‌کند: تا کنون چندین بار برای حل مشکلات موجود به دفتر استاندار مراجعه کردیم اما متاسفانه هیچ وقت اجازه ملاقات به ما داده نشد و هیچ یک از مشکلات ما برطرف نشده است.

 

وی اظهار می‌کند:اگر استاندار در پرداخت مطالبات ماشین سازی کمک کند، بسیاری از مشکلات موجود برطرف می‌شود.

 

ایراندوست می‌گوید: نمی دانیم چرا استاندار هیچ وقت برای بررسی مشکلات ما به شرکت ماشین سازی نیامده است در حالی که می‌بینیم ایشان به بازدید از واحدهای به مراتب کوچکتر می‌رود.

 

وی نسب به این موضوع که مسئولان ارشد استان ساخت سازه 13 طبقه استانداری را به یک شرکت غیر بومی واگذار کرده‌اند انتقاد جدی دارد و می‌افزاید:اگر این پروژه را به ما می‌دادند 120 نفر در آن مشغول بکار می‌شدند و حدود 13 میلیارد تومان نقدینگی به شرکت ماشین سازی لرستان تزریق می شد که می توانست در رفع بسیاری از مشکلات کارگشا باشد.

   

لازم به ذکر است با توجه به اینکه مدیریت و کارکنان شرکت ماشین سازی لرستان گلایه‌های زیادی از شخص استاندار داشته و نسبت به اداعا می کنند بازوند نسبت به حل مشکلات این شرکت کم توجه بوده است،پایگاه خبری سفیر افلاک برای دریافت پاسخ لازم در این راستا از سوی استاندار آمادگی خود را به مسئولان استانداری اعلام کرده است اما تا کنون جوابی در این زمینه حاصل نشده است.

 

لذا این پایگاه خبری بنا بر رسالتی که دارد بار دیگر اعلام می‌کند آماده دریافت و انتشار صحبت های استاندار محترم لرستان در این زمینه می‌باشد.

 

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: