معضلی دیگر برای پایتخت طبیعت ایران؛

‎اعضاء انجمن بلوطبان شهرستان دورود از رها شدن بیش از 2 هزار مرغ مرده در جاده ی  دره اسبر شهرستان دورود خبر دادند.

کد خبر: ۴۷۳۱
تاریخ انتشار: شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۳

‎به گزارش بازتاب گهر؛ امیرحسین ارکیان مسئول انجمن بلوطبان شهرستان دورود در تماس با ما با اعلام این خبر، افزود: جمعي از دوستان بلوطبان در منطقه جاده قديم روستاي درب اسبر مشغول ورزش صبحگاهي بودند كه بوي تعفن شديدي توجه آنها را به خود جلب می کند، وقتی پيگير منشا اين بو مي شوند با بیش از 2 هزار مرغ مرده رها شده در طبيعت مواجه مي شوند که بعد از گرفتن چند تصوير به دليل رعايت نكات بهداشتي سريعا منطقه را ترک مي كنند.

‎این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه وجود این لاشه مرغ ها آن هم در قلب منطقه حفاظت شده اي با تنوع زيستي بالا می تواند تهدید جدیدی برای اکوسیستم باشد گفت: چنانچه پسماندهای کشاورزی و دامی در طبیعت رها شوند و مدیریت و مهندسی روی آنها صورت نگیرد می توانند آبهای زیرزمینی و آبهای سطحی را دچار مشکل کنند و پتانسيل اين را دارند كه يكي از اصلي ترين عوامل انتقال بیماری ها مختلف در محیط پیرامون باشند که این انتقال می تواند به راحتی جان انسان ها و حيوانات را به خطر بیندازد و به نوعی تهديد جدی براي اكوسيستم محسوب می شود.

وجود لاشه مرغ های مرده در نزدیکی منابع طبیعی و زيستگاه هاي جانوري  که خود منبع تغذیه جانوران و حیوانات هستند می تواند بسیار خطرناک باشد.

رها کردن لاشه مرغ در طبیعت

 

بلوطبان هاي حاضر درمنطقه خاطر نشان کردند: بوی بدی که از مرغ های مرده ایجاد شده تا فاصله يك کیلومتری اطراف به راحتی وجود دارد و به دلیل شدت آن کسی نمی تواند به آنها نزدیک شود ولی این بوی تعفن موجب جذب حیوانات و پرندگان گوشت خوار شده و استفاده این حیوانات از این مرغها باعث انتشار بیماری و نابودی حیوانات و پرندگان موجود در آن منطقه می شود.

رها شدن مرغهای مرده در منطقه اي با پوشش جانوري غني که معلوم نیست چه بیماری هایی داشته اند مي تواند تهديد بسيار بزرگي برای سلامت جامع حيواني ارزشمند در منطقه اشترانكوه باشد.

‎بر اساس قانون مدیریت پسماند، در پسماندهای پزشکی، صنعتی و کشاورزی تعریفی به نام «جزء ویژه» وجود دارد که پسماند کشتارگاه های دام و مرغداری ها در زمره «جزء ویژه» یعنی همان پسماند های کشاورزی و غذایی محسوب می شود که بر اساس قانون، متولی امحا و مدیریت آن،شخص تولید کننده آن است و در صورتی که فرد خاطی این کار را انجام ندهد طبق ماده 688 قانون مجازات اسلامی به عنوان عامل تهديد سلامت عمومي جامعه شناخته و مجرم محسوب مي شود.

 

روش صحیح امحاء این لاشه ها سوزاندن و دفن در چاه های مشخص درون مرغداری است،حال چرا این اتفاق نیوفتاده و لاشه ها در طبیعت رها شده اند،چند سوال را در ذهن بوجود می آورد.

* باتوجه به اینکه یکی از شرایط اخذ مجوز برای مرغداری ها داشتن کوره برای سوزاندن و چاه هایی برای حفر لاشه ها می باشد،آیا مرغداری متخلفی که اقدام به رها سازی مرغ های مرده در طبیعت کرده دارای کوره سوزاننده بوده و عمداً لاشه ها را در طبیعت رها کرده است؟ اگر دارای کوره نبوده پس چطور مجوز مرغداری از دامپزشکی گرفته است؟

 

سازمان دامپزشكي وظيفه دارد به منظور حفظ سلامت عمومي جامعه با دقت بسيار زيادي واحدهاي توليدي را پايش نمايد و در صورت مشاهده هر عاملي كه موجب تهديد سلامت عمومي جامعه باشد بدون هيچ گونه اغماض قاطعانه برخورد نمايد و در صورت شناسایی بیماری به شیوه ای اصولی آنها را امحا کند، به هر حال وجود يک عاملي باعث تلف شدن اين تعداد مرغ شده است  و چه بسا آن عامل بین انسان و پرندگان مشترک و قابل انتقال باشد،بیماری های خطرناکی همچون نیوکاسل و آنفولانزای مرغی که طبق اخبار رسیده موج آنفولانزای مرغی در حال ورود به ایران است.

آشنایی با بیماری نیوکاسل

یکی از بیماری های مهم و خطرناک در بین طیور بیماری نیوکاسل است. بیماری نیوکاسل می تواند در مدت زمان کوتاهی خسارت زیادی به مرغداری ها وارد سازد. نیوکاسل یک بیماری عفونی و واگیردار است که از یک نوع ویروس به وجود می آید و باعث عفونت دستگاه تنفسی می شود. مرغ، خروس، بوقلمون، اردک و سایر پرندگان نیز به این بیماری مبتلا می شوند. ویروس نیوکاسل در انسان نیز ایجاد بیماری خفیف نموده به طوری که باعث تورم ملتحمه چشم می شود.

رها کردن لاشه مرغ در طبیعت

بي شك حيوانات موجود در منطقه، براي تغذيه خود از اين لاشه ها استفاده مي كنند و عامل بيماري زایی که موجب خسارت به این مرغ ها شده مي تواند در بدن آنها فعال و يا تركيبي جديد از بیماری بوجود بیاورد،حال با توجه به رها سازی این لاشه ها در منطقه حفاظت شده و خطراتی که این کوتاهی برای محیط زیست و گونه های جانوری آن منطقه دارد چند سوال در ذهن بوجود می آید.

*با توجه به اینکه محیط بانان زحمت کش موظف به گشت زنی پیوسته در منطقه هستند چگونه متوجه این لاشه ها نشده اند؟بوی تعفن لاشه ها تا يك کیلومتر آن طرف تر را فرا گرفته پس بي شک به هنگام گشت زنی باید متوجه آنها می شدند،پس چگونه می شود که این تخلف آشکار از چشم آنها پنهان مانده است؟آیا محیط بانان در وظیفه خود به منظور حفاظت از منطقه حفاظت شده کوتاهی کرده اند؟

رها کردن لاشه مرغ در طبیعت

 

 

از آنجایی که سلامت عمومي جامعه به عنوان سر لوحه ی فعالیت های کاری مجموعه های محیط زیست، علوم پزشکی و دامپزشکی در شهرستان قرار دارد، انتظار می رود از سوی دادستان به عنوان مدعي العموم با این حرکت خلاف قانون و نقض حقوق مردم که تهديد سلامت عمومي جامعه را به همراه دارد برخورد قاطعی صورت گیرد تا دیگر شاهد اینگونه صحنه ها در پایتخت طبیعت ایران نباشیم چرا که ممکن است در آینده تبعات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

 

پایگاه خبری بازتاب گهر،ضمن تشکر از فعالیت و زحمات دلسوزانه انجمن مردمی بلوطبان در شهرستان دورود،تا به نتیجه رسیدن این تخلف موضوع را پیگیری و در گزارش های بعدی اطلاع رسانی خواهد کرد.

 

 

ابراهیم پولادوندی*

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 12
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
2
واقعا متاسفم برای اندک افرادی که تمام دنیا را در سود مالی می بینند و اشاعه خبرهایی که درصدد تقابل با آنهاست ایشان را چنان آشفته می سازد که در نوشتار خود که حتی کلمات نیز قربانی این خشم میشوند به نگارش متن ایشان دقت کنید، انتهای ماجرا مشخص است. .............
بانو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
3
تا زمانی که مجوز به افراد بی سواد میدهند و نظارت منظمی بر روی پرورشگاه ها صورت نمیگیرد این اتفاقات مداوم پیش خواهد امد. کوره یکی از الزامات پرورشگاه هاست و اگر نداشتند مجوز بهشون داده نمیشد. مراکز غیرقانونی این چنینی متاسفانه لاشه های بیمار را به مصرف کننده می دهند یا درطبیعت رها میکنند. مشکل از عدم رسیدگی و برنامه درست سازمان های مربوطه است. هر فرد با وجدانی هم که این صحنه را میدید هرگز به اسانی عبور نمیکرد. ما جزئی از طبیعت هستیم و بی خیال بودن به طبیعت یعنی مرگ جامعه بشری . اون شخصی هم که در تایید این عمل ناپسند صحبت کرده بلاشک خود مجرم هست. _
پاسخ ها
nadri
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
اون شخصی هم که در تایید این عمل ناپسند صحبت کرده بلاشک خود مجرم هست.

maryam
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
5
آقا یا خانم @/$ به جای نشستن تو خونه و تز دادن یه زحمتی بکش برو منطقه رو ببین . دیروز با خانواده از اونجا رد شدیم خودم دیدم در دو نقطه هم ریخته بودن ! من واقعا تعجب میکنم از انتشار این اخبار !!!! آخه به نظرتون اینا سلامت حیوونای جنگل براشون مهمه ؟؟ اینا سلامتی مردم هم براشون مهم نیست !! چه برسه به حیوونا شما هم بیخود سر خودتون رو شلوغ کردید سرتون رو بندازید پایین و زندگیتونو کنید وگر نه صد مدل برچسب بهتون میزنن
@/$
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
4
0
زیادی شلوغ کردیداز این خبرا نیست،خبر دروغه و لاشه ای درکار نیست شما هم فقط به دنبال اسم خودتون هستید و ان جی شما بی خاصیته جمشکنید
پاسخ ها
هیسس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
هیسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسس
7
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
با این ادبیات بیش از این انتظار نمیره. به جای انكار بد نیست یه كم حواستون به اطرافتون باشه. حتی اگه یه انجمن هم گوشزد نكنه هر فرد موظفه پیگیر باشه. مثل كبك رفتار نكنید لطفا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
با سلام/هرچند حیف وقت هست جواب دادن به شما ولی باید به عنوان نویسنده خبر این نکته رو عرض کنم که خبر کاملا صحت داره و تمام دستگاه های مربوطه در حال پیگیری و شناسایی متخلف هستند،اگر شمایید و میترسید که به زودی گیرتون بندازن/به اطلاعتون برسونم که مطمئن باشید گیرتون میندازن :-)

سحر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
2
واقعا جای تاسف داره که مقابل چشم جنگل بانی این اتفاق میوفته این حقوقا شبه ناکه
sahar
|
United States
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
2
این کار فاجعس!!!وحشتناکه!! مسئولین موظف به رسیدگی هستن!!!و اینکه مرغداری که این کار رو کرده لابد کوره برای سوزوندن نداشته!!!پس طور مجوز بهداشت دریافت کرده!؟؟؟؟؟ ولی بازم تو این اوضاع نابسامان رسیدگی های محیط زیستی وجود عزیزان NGO و فعال در زمینه محیط زیست یه حیات تازه ای به دشت و دمن سرزمینم داده.یه دنیا ممنونشون هستیم
پاسخ ها
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
اگه کوره داشتن که مریض نبودن بندازن تو طبیعت

rh
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
1
واقعا جای تاسف داره

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: