کاهش فاصله ازدواج تا طلاق؛

طی سال های اخیر طلاق به شدت افزایش یافته و بیشتر طلاق ها در پنج سال نخست زندگی ثبت می شود، طلاق هایی که به بُن بست یک زندگی مشترک رسیده اند و فرزندان بیشترین آسیب را می بینند و قربانی اختلافات و جدایی والدین می شوند.

کد خبر: ۴۹۳۹
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۵

طلاق، بُن بست زندگی مشترک/کودکانی که قربانی جدایی والدین می شوند

به گزارش بازتاب گهر؛ زندگی برایشان به آخر خط  رسیده، حوصله هیچ کسی و هیچ چیزی را ندارند، فقط می خواهند زودتر از هم جدا شوند، دیگر نمی توانند همدیگر را تحمل کنند و از کشمکش ها و جر و بحث های همیشگی خسته شده اند و حتی به فرزندان و آینده آنها هم توجهی ندارند.

 

 اما در این میان کودکی که دلهره را می توان از چشمانش دید، در میان پدر و مادری که قرار است از هم جدا شوند نشسته، گاهی به پدر نگاه می کند و گاهی  به  مادر، فقط سکوت کرده و نظاره گر این اختلافاتی است که نهایتا قرار است به جدایی پدر و مادرش برسد، خودش هم نمی داند بعد از این جدایی با پدر زندگی می کند یا مادر.

 

 آری اینجا دادگاه است، جایی که زوج ها برای جدایی و تمام شدن یک زندگی به دلایل مختلف مراجعه می کنند و بیشترین آسیب این جدایی را فرزندان متحمل می شوند.

 

 "حمیدرضا بوالحسنی" رئیس دادگستری بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: متاسفانه آمار طلاق طی سالهای اخیر افزایش یافته که دلایل مختلفی برای طلاق وجود دارد اما حتی یک مورد طلاق هم در جامعه خطر دارد و باید ریشه یابی شود و برای کاهش طلاق برنامه ریزی صورت گیرد و راه حل هایی ارائه گردد.

 

 وی اضافه کرد: مشکلات اقتصادی، بیکاری، اعتقادی، شبکه های ماهواره ای، توقعات زیادی، شبکه های اجتماعی ، نبود تفاهم، عدم شناخت از مهمترین دلایل اختلافات طلاق هستند اما در برخی از موارد ازدواج های عجولانه خود عاملی برای طلاق محسوب می شوند که نباید در امر ازدواج شتابزده وارد عمل شد و باید با شناخت کافی زوجین ازدواج صورت گیرد.

 

 بوالحسنی اظهار داشت: بیشتر طلاق ها در سالهای اول زندگی خصوصا یک یا دو سال بعد از ازدواج رخ می دهد اما هستند زوج هایی که سالهای سال با هم زندگی کرده و هم اکنون به سن میانسالی رسیده و تصمیم به طلاق می گیرند.

 

 رئیس دادگستری بروجرد به طلاق عاطفی اشاره کرد و افزود: در طلاق های عاطفی زوجین در ظاهر با هم زندگی می کنند ولی در باطن از هم جدا هستند و وظایف زن و شوهر را خصوصا در مورد فرزندان انجام می دهند اما در هر دو صورت کودکان آسیب هایی را می بینند.

 

 به گفته وی کمی گذشت، ایثار، محبت و علاقه در زندگی سبب می شود تا به دور از هر گونه اختلافی زندگی ها ادامه داشته باشد و فرزندان در محیطی امن و به دور از کشمکش ها برای آینده ای روشن تلاش کنند.

 

 بوالحسنی به سن ازدواج اشاره کرد و گفت: بهترین سن ازدواج 20 تا 25 سالگی است و کمتر از این سن ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند اما در این سن در نظر گرفته شده افراد شرایط را بهتر درک می کنند و از نظر جسمی و عقلی بهتر می توانند یک زندگی را اداره نماید.

 

 "کرم رجبی " مسئول پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی بروجرد  گفت: 70 درصد زوج هایی که در ابتدای آغاز اختلافات به مراکز مشاوره مراجعه می کنند به سازش منجر شده و زندگی خود را ادامه می دهند که این مشاوره ها برای زوج هایی که تصمیم به طلاق توافقی دارند بسیار تاثیر گذار است.

 

 وی اضافه کرد: اما وقتی زوجی برای طلاق تصمیم گرفته و به دادگاه مراجعه می کنند و سپس به مشاوره راهنمایی می شوند حدود 15 درصد نتیجه می گیرند و 15 درصد از این زوج ها دوباره به زندگی خود برمی گردند.

 

 به گفته وی بسیاری از زوج های جوان در پنج سال اول زندگی که مهارت های لازم را در زندگی ندارند با مشکلات روبرو شده و ممکن است تصمیم به طلاق و جدایی بگیرند اما مشاوره می تواند تا حد زیادی از طلاق کاهش دهد.

 

 به گزارش بازتاب بروجرد طی هشت ماهه نخست امسال 546 مورد طلاق در شهرستان بروجرد ثبت شده که متاسفانه هر ماه حدود 60 تا 70 طلاق در این شهر صورت می گیرد، یعنی از هر چهار ازدواج یک ازدواج به طلاق ختم می شود که با ریشه یابی، مشاوره قبل از ازدواج، آموزش مهارت می توان از افزایش طلاق جلوگیری کرد.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: بازتاب بروجرد

مطالب مرتبط:
برچسب ها: طلاق 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: