متاسفانه قالب شدن برخی فرهنگ های نادرست مانند رسم جهازبینی از طرف خانواده داماد و توقعات سنگین خانواده عروس در خرید عروسی کار را تا جایی پیش برده است که ازدواج به موقع  و برپایی جشن عروسی به یکی از بزرگترین دغدغه جوانان تبدیل شده است.

کد خبر: ۵۰۲۸
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۲

به گزارش بازتاب گهر؛ تا چند سال گذشته برگزاری جشن عروسی و خرید جهیزیه به گونه ای بود که هر دو طرف خانواده عروس و داماد سعی می کردند با کمترین هزینه و به دور از آفتی به نام چشم و هم چشمی جوانان خود را راهی خانه بخت کنند.

 

اما متاسفانه با گذشت زمان و قالب شدن برخی فرهنگ های نادرست مانند رسم جهازبینی از طرف خانواده داماد و توقعات سنگین خانواده عروس در خرید عروسی کار را تا جایی پیش برده است که ازدواج به موقع  و برپایی جشن عروسی به یکی از بزرگترین دغدغه جوانان تبدیل شده است به طوری که طی چند سال گذشته تا به امروز سن ازدواج روند صعودی داشته است.

 

از طرفی چنبره انداختن تجمل گرایی بر زندگی بسیاری از خانواده ها به گونه ای پیش رفته است که برخی جوانان مجرد ماندن را به شروع زندگی مشترک ترجیح می دهند.

 

واقعیت این است که متاسفانه بسیاری از ما راه را گم کرده ایم و به جای قرار دادن زندگی در مسیر سعادت وابسته به فرعیات  شده ایم.

 

 انتظارات خارج از توان خانواده، توقعات خانواده داماد در تهیه جهیزیه از سوی خانواده عروس، توقعاتی مانند خرید مسکن و داشتن شغل هایی با درآمدهای زیاد از جمله مواردی است که هیچ سنخیتی با آموزه های دین مبین اسلام ندارد.

 

در حالی که در دین اسلام به کرات نهی  از تجمل گرایی و امر به ساده زیستی شده است؛ در حالی که اگر به زندگی حضرت فاطمه(س) و حضرت علی(ع) بنگیریم چیزی خلاف آنچه که در جامعه به عنوان رسوم ازدواج در تهیه جهیزیه و مهریه شاهد هستیم.

 

حال باید گفت در هیچ جای دین و اسلام نیامده که پدر دختر باید هزینه جهیزیه را بپردازد بلکه باید مهریه معقول از طرف پسر پرداخت شود تا خانواده دختر بتوانند جهیزیه ای فراهم کنند.

 

متاسفانه برداشت های نادرست از مهریه  و جهیزیه کار امروزه باعث اختلاف خانواده ها و افزایش آمار طلاق در کشور شده است به طوری که گفته می شود 30 درصد از طلاق های کشور ناشی از تجمل گرایی و سخت گیری های مادی در زندگی ها است.

 

متاسفانه رواج فرهنگ های غلط در جامعه مانند رسم جهازبینی خود باعث افزایش فشارهای شدید اقتصادی بر خانواده برای عقب نماندن از قافله چشم و هم چشمی و حرف و حدیث های فامیل بر سر تهیه جهیزیه شده است.

 

اگر دستگاه های متولی امر نتوانند جلوی ترویج برخی از فرهنگ ها را در جامعه بگیرند و  یا زمینه اصلاح آن را فراهم نکنند مطمئنا در آینده شاهد تغییر سبک زندگی و به دنبال آن افزایش ناهنجاری های جامعه خواهیم شد.

 

این در حالی است که به گفته کارشناسان روانشناسی بروز پدیده چشم و هم چشمی و گرایش به تجمل گرایی را نشانه از فقر فرهنگی می دانند و معتقدند: تجمل گرایی و چشم و هم چشمی ناشی از عقده‌های قدیمی نهفته در دوران کودکی است که اگر کنترل نشود به یک بیماری روحی تبدیل می شود.

 

و به جای اینکه فرد تمام انرژی خود را صرف پیشرفت در دیگر ابعاد زندگی بگذارد صرف مسائل مادی می گذارد و این نتیجه ای جز عقب گرد از زندگی سعادتمند و نیز ساقط شدن جامعه از پیشرفت نیست.

 

 یاداشت از: فرزانه صادقی فرد

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: