تعطیلات نوروزی نیز با تمامی پستی و بلندی هایش به پایان رسید و در این مدت مردم استان لرستان میزبان تعداد بیشمار گردشگران و مسافران نوروزی بودند.

کد خبر: ۵۳۶۶
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۵

بازدید سه میلیون و 500 هزار گردشگر از جاذبه های لرستان/ تبدیل لرستان به مقصد گردشگران در گرو تلاش همه جانبه مردم و مسئولان

به گزارش بازتاب گهر؛ بر اساس آمارها تمامی مراکز اقامتی استان لرستان از قبیل مدارس، هتل ها، مهمانسراها و اقامتگاه های بین راهی و بوم گردی با تمام ظرفیت خود میزبان گردشگران ورودی به استان لرستان بودند.

 

بر همین اساس تا پایان تعطیلات نوروزی بیش از سه میلیون و 500 هزار نفر از جاذبه های مختلف گردشگری لرستان بازدید کرده اند که دو اثر تاریخی و طبیعی قلعه فلک الافلاک و آبشار بیشه به عنوان پر بازدید ترین جاذبه های لرستان به شمار می روند.

 

به نحوی که قلعه فلک الافلاک با بازدید بیش از 125 هزار گردشگر نقش قابل توجهی در توسعه گردشگری استان لرستان ایفا کرده و آمارها نشان دهنده افزایش حدود 40 درصدی تعداد بازدیدکنندگان از این مجموعه منحصر به فرد تاریخی است.

 

در همین راستا مدیرکل میراث فرهنگی لرستان بیان کرد: بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی دبیرخانه ستاد اجرایی خدمات سفر لرستان از تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ تا پایان سیزدهمین روز امسال آمار بازدید از جاذبه های استان لرستان به حدود سه میلیون و ۴۸۵ هزار نفر رسید که رشدی بالغ بر ۳۵ درصد را نشان می دهد.

 

غلامرضا سلیمانی ادامه داد: طبق این آمار از ابتدای تعطیلات نوروز تا پایان آن مجموع اقامت مسافران در مراکز اقامتی لرستان اعم از هتل، مهمانپذیر، کمپ های اسکان موقت و تأسیسات اقامتی متعلق به آموزش و پرورش در سطح استان به حدود ۵۲۷ هزار نفر رسید است. این آمار نسبت به سال گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش داشته است.

 

وی عنوان کرد: با احتساب آمار روز سیزده فروردین مجموع آمار بازدیدکنندگان نوروزی از مجموعه تاریخی قلعه فلک الافلاک در نوروز ۹۶ به حدود ۱۲۷ هزار نفر رسید که نسبت به سال گذشته با افزایش حدود ۴۰ درصد برابر بوده است.

 

بر اساس اعلام آموزش و پرورش لرستان نیز در نوروز 96 بیش از 234 هزار و 823 نفر روز از خدمات ستاد اجرایی خدمات سفر این اداره کل استفاده کرده اند.

 

به بیان دیگر در ایام نوروز بیش از 25 هزار و 147 خانوار از خدمات اسکان آموزش و پرورش در سطح تمامی شهرستان های استان استفاده کرده اند.

 

در ایام نوروز دستگاه های خدمات رسان و حتی امدادرسان نیز تلاش زیادی برای ارائه مطلوب خدمات به مسافران نوروزی و گردشگران انجام دادند و مطمئنا تمامی این اقدامات تاثیر بسزایی در ماندگاری گردشگران داشته است.

 

به هر حال آمارها نشان دهنده رشد وضعیت گردشگری در استان لرستان نسبت به سال گذشته بوده، اما همچنان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

 

هنوز هم برای تبدیل لرستان به مقصد گردشگران مسئولان استان باید اقدام به تامین زیرساخت های مورد نیاز صنعت گردشگری در استان کنند.

 

در همین راستا اکنون چندین پروژه اقامتی نیمه تمام در استان لرستان همچون هتل بام، هتل صخره ای و شاپورخواست وجود داشته و مطمئنا با تکمیل این مجموعه ها می توان زمینه را برای ماندگاری هر چه بیشتر گردشگران در لرستان مهیا کرد.

 

 به هر حال بسیاری از اقتصاددانان بر این عقیده اند که مهمترین راه نجات لرستان از کمتر توسعه یافته یافتگی را باید استفاده از ظرفیت های صنعت گردشگری در استان دانست.

 

حال باید دید که آیا در سال 96 می توان گام های بلندتری برای استفاده از ظرفیت های بی بدیل گردشگری لرستان برداشت؟

 

مطمئنا در صورت همت مسئولان می توان لرستان را به یکی از مقاصد اصلی گردشگری در کشور تبدیل کرد، اما لازمه این موضوع رسیدن به خودباوری و همچنین داشتن مدیران توانمند و انقلابی است.

 

برای موفقیت در این حوزه نیازمند به سرمایه گذاری بخش خصوصی هستیم چرا که مطمئنا دولت با توجه به کمبود اعتبارات کنونی توانایی سرمایه گذاری های کلان را نداشته و به همین دلیل باید شرایط برای جذب سرمایه گذاران و فعالان حوزه گردشگری را مهیا کرد.

 

در همین راستا انتظار می رود که بدنه دستگاه های اجرایی با فراق بال بیشتری از سرمایه گذاران استقبال کرده و شرایط را برای سرمایه گذاری آنها تسهیل کنند.

 

از سوی دیگر باید بتوان از ظرفیت فرودگاه خرم آباد نیز برای جذب گردشگران استفاده کرد که در این راستا کاستی هایی نیز دیده می شود و مسئولان باید به دنبال استفاده از این ظرفیت ویژه باشند.

 

نوروز امسال نیز به پایان رسید و شاهد رشد قابل قبول میزان گردشگران ورودی به استان بودیم، با این وجود باید تلاش ها برای تبدیل لرستان به مقصد گردشگری در سال جاری افزایش یابد.

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: