چراغ سبز دولت به مهندسی انتخابات!

در روزهای اخیر مطلبی از مشاور استاندار در امور شوراها در فضای مجازی منتشر شد؛ مطالبی که خلاف نص صریح قانون و حقوق کتابت شده ی شهروندی ریاست جمهوری است.

کد خبر: ۵۳۷۲
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۱۴

به گزارش بازتاب گهر؛ وی در این مطلب و در نقش ریاست شورای حزب تحول خواهی ایران اسلامی- شاخه ی لرستان که به صورت خلق الساعه دراسفند 1395 متولد شده است و هنوز اربعینش به ثبت نرسیده بشارت داده است که «منتظر لیست این جبهه سیاسی باشید»

 

در این خصوص  نکات زیر قابل تامل است:

 1ـبه دلیل اینکه مشاور استاندار در امورشوراها و دارای شخصیت حقوقی می باشند، مطابق با قانون حق لجام هیچگونه فعالیت انتخاباتی را ندارند و این اقدام  مغایر قانون است. انتخاباتی که دولت بارها بر سالم برگزار شدن آن تاکید ورزیده و مطابق آن هرگونه اقدام انتخاباتی توسط مسوولین دولتی اقدامی خلاف قانون تلقی شده و می بایست با آن برخورد شود  و وزارت کشور را مسئول نظارت بر حسن اجرای این قانون می داند.

 

 حال باید دید با توجه به تاکیدات معاون محترم وزیر و رییس ستاد انتخابات کشور در سمنان مبنی بر اینکه «هیچ مقام دولتی حق ندارد له یا علیه کاندیداها صحبت کند». چقدر دولت محترم تدبیر و امید به این حرف و وظیفه ی قانونی عمل خواهد کرد.

 

2-شورا  اسلامی شهر جای سیاسی کاری نیست و در قانون هیچگونه کارکرد سیاسی، برای  شوراها ،تعریف نشده است؛ حال آنکه چگونه مشاور استاندار در امور شوراها به دنبال سیاسی کردن این نهاد مدنی غیر سیاسی است؟ سوالی که مدیریت ارشد استان و مقامات وزارت محترم کشور باید به آن پاسخگو باشند.

 

3- رأی دادن به لیست احزاب یک عمل غیر قابل انکار است؛ عملی که در علم سیاست مرسوم است. اما این عمل زمانی قابل دفاع است که این حزب دارای دفتر و دستک و عضو باشد. نه اینکه حزبی تک نفره باشد که چند روز بیشتر از تاسیس آن نگذشته است.

 

 اینکه مدعیان دموکراسی و توسعه ی سیاسی چطور به خود اجازه می دهند که یک حزب تک نفره بخواهند برای مردم نسخه بپیچند، یک نوع توهین به افکار عمومی و عموم جامعه است.

 

4-  واضح و مبرهن است که اقدام اخیر مشاور امور شوراهای استاندار لرستان یک گام دولتی برای مهندسی انتخابات وجهت دهی به آرا مردم است این اقدام که مشاور استاندار در امور شوراها بخواهد لیست انتخاباتی بدهد در طول تاریخ انقلاب و در هیچ جای کشور و بویژه لرستان بی سابقه است. اینکه یک مقام رسمی دولتی با انتشار بیانیه ای اعلام کند که لیست انتخاباتی معرفی می کند یعنی سو استفاده از جایگاه دولتی که به امانت در اختیار وی قرار گرفته است.

 

5-  انتخاب افراد همسو با دولت در هیات اجرایی و عدم رعایت بی طرفی موجب تضییع حق مستقلین و طیف مقابل می شود؛ این اقدام در شرایطی صورت می پذیرد که دو نفر از اعضا هیات اجرایی انتخابات خرم آباد از اعضا شورای مرکزی احزاب سیاسی هستند! اقدامی که بر ابهام بی طرفی دولت می افزاید. موضوعی که با اطلاعیه رسمی مشاور استاندار در امور شوراها برای اعلام لیست -که علمی از پایه خلاف قانون است- این ابهام را در ذهن می پروراند که آیا دولت در لرستان قصد مهندسی انتخابات را دارد؟

 

و اما چند نکته خطاب به مسوولین

جناب آقایان بازوند و خجسته پور؛ شما اهل این دیار هستید و قبل از این دولت چشمتان در چشم این مردم بوده و بعد از این دولت نیز چشمتان در چشم این مردم خواهد بود. نمی گویم به خاطر تقوی الهی و آخرت، بلکه به خاطر حیثیت اجتماعی که در نزد این مردم دارید به شبهات بوجود آمده در این زمینه پاسخ دهید. این پاسخ قاعدتا اگر شفاهی باشد، به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست، چرا که متاسفانه زمانه به سمتی چرخیده است که حرف ها از این گوش می آیند و از آن گوش بیرون می روند. اما عمل انسان ها در زمان لازم، برای همیشه در ذهن می ماند.پس مردم منتظر اقدام عملی شما هستند وگرنه اینکه فردا بگویید نباید این حرف زده می شد، مردم بهتر و نیک تر می دانند که نباید این حرف زده می شد!

 

جناب آقای بازوند مشاور شما برخلاف نص صریح قانون در یک اقدام انتخاباتی و در سمتی که باید برای حق الناس در آن خدمت کند، به دنبال لیست بازی و صدور لیست انتخاباتی است. شما بهتر از هر کسی می دانید که باید با این عمل خلاف قانون برخورد قاطع شود. و در غیر اینصورت چراغ سبز شما به مهندسی انتخابات تلقی خواهد شد.

 

و اما جناب آقای خجسته پور؛ شما رییس ستاد انتخابات لرستان هستید و قانونا مطابق همین قانون ناظر بر اجرای آن می باشید. در همین قانون به صراحت عنوان شده است که هیچکدام از مقامات دولتی حق ندارند بر له یا علیه هیچ کاندیدایی اظهار نظر کنند. همنانطور که استحضار دارید مشاور محترم استاندار لرستان در امور شوراها، رسمی اعلام کرده است که می خواهد به واسطه ی حزب تک نفره اش، لیست انتخاباتی صادر کند. افکار عمومی منتظر اعلام موضع رسمی حضرتعالی در این زمینه خواهد ماند. 

 

انتهای پیام/

منبع خبر: سفیر افلاک

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: