سردار احمد سوداگر چند روز قبل از عروج آسماني خود بخشي از ناگفته هاي خويش از سالهاي دفاع مقدس را به همراه خاطره اي جالب از فرمانده جنگ (آيت الله هاشمي رفسنجاني) بازگو كرد.

کد خبر: ۵۴۵۰
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۰

به گزارش بازتاب گهر؛ در گزيده صحبتهاي سردار احمد سوداگر با روزنامه جوان آمده است:
بعد از عمليات والفجر مقدماتي و والفجر يك تقريباً جنگ در يك حالت ابهام رفت چون در مقدماتي به نتيجه نرسيديم در والفجر يك نيز به اهدافي كه مي‌خواستيم نرسيديم. خوب بود ولي نرسيديم دو گروه فكر كردند و مشغول بررسي در مورد كل جنگ شدند و اينكه تكليف جنگ چيست و چه كار بايد بكنيم.

يك تيم شوراي عالي دفاع با محوريت شخص مقام معظم رهبري و آقاي هاشمي رفسنجاني، يك تيم هم قرارگاه‌هاي عملياتي و بچه‌هاي جنگ. چندتا سوال اساسي مطرح بود.

سوال من اين است آيا مي‌خواستيم كل عراق را فتح كنيم؟ آنجا سوال شد آيا ما مي‌توانيم كل عراق را اشغال كنيم؟ مانند كاري كه آمريكايي‌ها كردند. سوال دوم اگر ما آتش‌بس را بپذيريم آيا تضميني هست كه ارتش بعث عراق سرزمين‌هايي كه هنوز در اختيارش هست، حدود 2500 كيلومتر را آزاد كند و قرارداد 1975 را بپذيرد؟

پاسخ اين دو سوال يكي در سطح شوراي عالي دفاع با محوريت رئيس‌جمهوري وقت و رئيس مجلس شوراي اسلامي بحث شد. دوم در سطح قرارگاه‌هاي عمليات و قرارگاه مشترك سپاه و ارتش با محوريت سپاه. در بررسي‌ها جواب به سوال اول و اشغال كل عراق، منفي بود. هر دو گروه نشستند و تصميم‌گيري كردند و گفتند ما كه نمي‌توانيم كل عراق را اشغال كنيم. از طرفي هم فشار سياسي روي ما بسيار زياد است كه بياييد آتش‌بس را بپذيريم. پس برويم يك منطقه اي را اشغال كنيم كه اين منطقه ارزشمند باشد و ما با داشتن برگ برنده پاي ميز مذاكرات بنشينيم.

آقاي هاشمي مي‌گويد مرا متهم مي‌كنند كه «تو گفتي جنگ، جنگ تا پيروزي» روي اين موضوع خود حضرت آقا نظر داشته و هم من رفتم پيش امام خميني(ره) و از ايشان پرسيدم و گفتم جنگ به اين سختي‌ها كشيده شده است. ما يك منطقه را بگيريم و با دست پر پاي ميز مذاكره برويم و همين منطقه سپاه يعني منطقه خيبر خوب است.

بنا بود ما جاده بصره- عماره را قطع كنيم. بعد بگوييم براي مذاكره آماده‌ايم. كاري كه عراق زمان رسيدن به دروازه اهواز- دزفول مي‌خواست بكند. در عمليات خيبر و عمليات بدر به آن منطقه رفتيم اما نتوانستيم به اهداف مشخص شده برسيم. آن تيم‌ها با يكسري فاكتورهاي تعيين كننده دوباره مناطق را بررسي كردند. اينكه منطقه وسيع باشد، از لحاظ سياسي روي عراق اثرگذار باشد، از نظر جغرافيايي منطقه سوق‌الجيشي مهمي باشد و فاكتورهاي متعدد را داشته باشد.
وقتي در عمليات‌هاي قبلي به نتيجه نرسيديم به منطقه والفجر 8 بيشتر معطوف شديم. يعني خود به خود مجموعه تيم‌هاي طرح‌ريزي سپاه و ارتش به سمت منطقه جنوب آمدند البته دوستان ارتش عبور از اروند را با 36 دليل رد مي‌كردند. گو اينكه در مرحله ماقبل اين بنا بود يك قرارگاه به اسم قرارگاه ظفر از خرمشهر و جزيره مينو رد شود و اروند را اشغال كند. آنجا را مي‌گفتند امكان‌پذير است چون عرض رودخانه كم است و جزيره ام‌الرصاص، ام‌البابي و ... در آب هستند و همينطور با هوانيروز امكان‌پذير است اما بخش پاييني را غير قابل عبور دانستند.

در يك جلسه مشترك، دعواي ارتش و سپاه خيلي زياد شده‌بود. من پاي نقشه رفتم كه توضيح دهم همه فرماندهان بودند. آقاي هاشمي و يكسري افراد دولت هم آمده‌بودند. بالاي نقشه نوشتم «عاقل به كنار جوي راهي مي‌جست، ديوانه‌اي پاي برهنه از آب گذشت» پاي نقشه به آقاي هاشمي گفتم من به دعواي سپاه و ارتش كاري ندارم، گزارش خودم را ارائه مي‌كنم. (سردار سوداگر در اين لحظه خنديد و گفت) آقاي هاشمي هم پاسخ داد : از شعر بالاي نقشه‌ات پيداست كه كاري نداري!.

منطقه عملياتي والفجر8 به عنوان يكي از مناطق مورد نظر انتخاب شد. هم وسعت قابل قبولي دارد، پايگاه‌هاي موشكي عراق كه به سمت دريا شليك مي‌كنند را اشغال مي‌كنيم، بندر ام‌القصر را كه نيروي دريايي عراق به طور كامل آنجاست مورد محاصره قرار مي‌گيرد زماني كه ما دهانه خور عبدالله را ببنديم، شهر فاو را اشغال كرديم، با كويت هم مرز شديم. گلوگاه و مسير ارتباط دريايي را هم اشغال كرديم، بعد با قدرت پشت ميز مذاكره مي‌نشينيم. پس انتخاب منطقه عمليات در راستاي اشغال منطقه اساسي و سوق‌الجيشي از عراق بود براي اينكه ما يك امتياز بزرگي در اختيارمان باشد و پاي ميز مذاكره بنشينيم.


منبع: روزنامه جوان- شماره 3620

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: