میتوان گفت افت رشد علمی کشور، ناشی از اقدامات غیرکارشناسانه و سیاست‌زده‌ای است که مرور هرچندگذرا برآنها جهت واکاویدن عمیق‌تر موضوع مفید و لازم به نظر می‌رسد.

کد خبر: ۵۴۵۱
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۵

به گزارش بازتاب گهر؛ رهبر معظم انقلاب 29 خرداد 95 در دیدار جمعی از استادان، نخبگان علمی و پژوهشگران دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری و مراکز علمی و تحقیقاتی با تاکید بر لزوم افزایش سرعت رشد علمی کشور فرمودند:"من چندی پیش نیز در خصوص کاهش سرعت رشد علمی تذکر دادم زیرا سرعت کم شده است و برای جبران فاصله عقب ماندگی علمی ؛چاره ای جز افزایش سرعت رشد علمی وجود ندارد ".

ایشان پیش از این نیز بارها بر ضرورت ادامه شتاب علمی کشور تاکید کرده و از مسئولان خواسته بودند با همت مضاعف؛ نگذارند حرکت پیشرفت علمی کشور از دور بیفتد. این در حالی است که عدم چاره اندیشی مسئولان امر در این خصوص باعث شده روند کاهش شتاب رشد علمی کشور همچنان ادامه پیدا کند، به طوری که طبق آمارهای پایگاه های استنادی علوم جهان نظیر اسکوپوس و ISI موضوع کاهش شتاب رشد علمی کشور همچنان به قوت خود باقی است .

در این مطلب به بررسی وعده های حسن روحانی رئیس جمهور دولت یازدهم در خصوص پیشرفت های علمی کشور و آمارهای مراکز علمی بین المللی می پردازیم.

دکتر حسن روحانی در نشست خبری وعده ی تلاش بیش از پیش دولت در زمینه ی پیشرفت های علمی نسبت به گذشته را داد و افزود: دولت هم در این زمینه همواره تلاش می‌کند که پیشرفت‌های علمی بیش از گذشته باشد، پیشرفت ما در زمینه رشد علم پیشرفت قابل ملاحظه‌ای بوده است.

رییس دولت یازدهم در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای فضایی کشور افزود: در دنیای امروز دانش هوا فضا دانشی راهبردی است و کشوری که وارد این علم شود، بعدی از اقتدار ملی خود را توسعه داده و توانمند شده است.

سهراب صلاحی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور در گفت و گو با نسیم مهمترین دلیل توقف رشد علمی کشور را تبدیل شدن وزارت علوم به باشگاه سیاسی حزبی خاص دانست و تاکید کرد: اولین دلیل آن این است که در تقسیم وزارت‌خانه‌ها و وزارت علوم سهم یک حزبی خاص شد و طبعاً وقتی وزارتخانه‌ای سهم فلان حزب است، آن حزب تلاش می‌کند دانشگاه را تبدیل به باشگاه سیاسی حزب خود کند.

در سال 91 اعلام شد جمهوری اسلامی 13 برابر رشد متوسط دنیا رشد علمی داشته است و مطرح کردند که اگر این رشد به همین گونه ادامه پیدا کند جمهوری اسلامی در سال 96 به رتبه پنجم دنیا خواهد رسید و در سال 94 حداقل باید به رتبه دهم می‌رسیدیم که متأسفانه نه تنها به رتبه دهم نرسیدیم بلکه آمارهای جهانی حاکی از این است که دو پله نیز سقوط کرده‌ایم.

دانشجو وزیر علوم دولت دهم ضمن هشدار در خصوص کاهش رشد علمی کشور افزود: طبق آماری که هم اکنون بر روی سایت سایماگو قرار دارد در بدترین حالت افت علمی کشور در تمامی سالها و حالت شتاب کاملا منفی قرار داریم.این افت شتاب در هیچ نقطه ای از تاریخ علم کشور سابقه نداشته است.

مطابق آنچه در آخرین بررسیهای جهانی آمده، ایران با دو پله سقوط، در پایان سال 2014 در جایگاه هفدهم تولید علم دنیا قرار گرفته است و همچنین بر اساس آمار معتبر اسکوپوس؛ نرخ تولید علم کشور در دولت یازدهم منفی شد‌

 

محسن شاطرزاده عضو هیأت علمی پژوهشگاه فضایی در مصاحبه ای با فارس با تاکید بر پسرفت های فضایی و علمی کشور بیان داشت: هم‌اکنون فرانسه تعداد زیادی  نقطه مداری در فضا داشته و با قراردادن ماهواره در آن نقاط استفاده ملی و تجاری و نظامی از پتانسیل فضا می کند. ایران نیز 3 نقطه مداری در فضا داشته که به دلیل عدم استفاده 2 نقطه را از دست داده و هم‌اکنون برای حفظ یک نقطه باقی مانده در تلاش است. بنابراین اگر هم اکنون اقدام نکنیم فردا دیگر فرصتی برای اقدام نداریم.

برنامه فضایی کشور نخستین قربانی برجام شد و سه سال عقب ماندگی به دلیل امید به فرانسه یکی دیگر از آسیب های متحمل شده به کشور بود و این اتفاق در حالی رخ میدهد که ایران 2 نقطه از سه نقطه مداری در فضا را از دست داده ولی گویا برای مسئولین از اهمیت خاصی برخوردار نیست و به گفته ی  وزیر ارتباطات و مشاوران ویژه‌ی فضایی او در هرم تصمیم‌گیری دولت یازدهم اعتقادی به برنامه‌ی فضایی وجود ندارند.

تنزل رتبه علمی ایران، پیش‌بینی‌ای بود که مسئولان دلسوز انقلاب و در رأس آنها رهبر انقلاب از چندی پیش نسبت به وقوع آن هشدار جدی داده بودند. سختگیریهای بجای مجلس در انتخاب وزیر علوم و بعد از آن استیضاح فرجی دانا نیز، از همین رو بود.

نمایندگان مردم نسبت به رشد علمی و ادامه پیدا کردن سیر صعودی آن، حساسیت قابل تقدیری نشان دادند و مسئولین دولتی برنامه ای برای پیشرفت های علمی و تداوم رشد نداشتند.

میتوان گفت افت رشد علمی کشور، ناشی از اقدامات غیرکارشناسانه و سیاست‌زده‌ای است که مرور هرچندگذرا برآنها جهت واکاویدن عمیق‌تر موضوع مفید و لازم به نظر می‌رسد.

 

گردآورنده: ابراهیم پولادوندی

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: