رکود و بیکاری، واژه‌های کلیدی عملکرد اقتصادی دولت است که هرکدام به تنهایی می‌تواند شرمساری مسئولان را فراهم کند.

کد خبر: ۵۴۶۰
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۱

به گزارش بازتاب گهر؛ دولت یازدهم با شعار مهار بیکاری کار خود را آغاز کرد و حسن روحانی در خرداد 92 با اشاره به مدیریت ناکارآمد دولت قبل افزود: اگرمشکلات اقتصادی و بیکاری داریم بخاطر این ست که دولتی کارآمد ومدیریت درست درکارها نیست.

وی در ادامه تاکید کرد: با یک حرکت صحیح در یک مسئله اقتصادی و اجتماعی می‌توانیم بیکاری را حل کنیم، بیکاری که امروز تنها مشکل اقتصادی نیست بلکه مشکل اجتماعی نیز هست و معضلات فراوانی به همراه دارد.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور: مهمترین مسئله امروز کشور بیکاری و اشتغال است. در سال‌های اخیر شاهد افت سرمایه گذاری بوده‌ایم.

محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس جمهور در مهرماه سال گذشته بیان داشت: وضعیت بیکاری در کشور بسیار بد و باید برای رفع آن چاره اندیشی شود. در کوتاه‌ مدت کاری نکنیم، مردم تحمل نخواهند کرد.

روحانی در همایش اجرای برجام افزود: مشکل امروز ما رکود و بیکاری است.

رئیس دولت یازدهم با فراموش کردن وعده ی مهار بیکاری گفت: امروز بیکاری و عدم اشتغال یک معضل بزرگ برای سراسر کشور ما است.

حسن روحانی بر خلاف شعار امید و تدبیر در سال پایانی دولت یازدهم دائما از ناامیدی و مشکلات سخن به زبان آورد و در جلسه شورای اداری استان خراسان رضوی بیان داشت: افزایش آمار بیکاری در کشور مشکل بزرگ ماست.

رحمانی فضلی، وزیر کشور در صحن علنی مجلس افزود: امروز 3 میلیون و 500 هزار نفر بیکار در کشور داریم که توزیع آن در کشور نرمال نیست، به گونه ای که امروزه مناطقی وجود دارند که بیش از 60 درصد بیکاری در آن متمرکز است.

حسن روحانی سرانجام در همایش روز ملی روستا و عشایر با نا امیدی تمام افزود : توان ایجاد شغل برای بیکاران را نداریم. مگر توان ما برای ایجاد اشتغال چقدر است؟ ما حتما با این امکانات نمی‌توانیم.

قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت در فروردین 96 علناً اعلام داشت: نباید از دولت توقع ایجاد شغل داشت.

 

توانایی دولت در اشتغالزایی

حسن روحانی با اشاره به توانایی دولت در ایجاد چهار میلیون شغل افزود: ما 3 میلیون و 200 هزار بیکار داریم و اگر تنها 10 میلیون گردشگری وارد کشور شود بیش از 13 میلیارد دلار درآمد ارزی و 4 میلیون اشتغال درست می‌شود.

وی در ادامه اذعان داشت: اگر نتوانستیم برای جوانان این کشور شغل ایجاد کنیم انقلابی نیستیم.

دکتر روحانی در وعده های انتخاباتی 92 خود تاکید داشت: یکی از مهم‌ترین وظایف دولت آینده بحث اشتغال است. من در برنامه دولت مهر و امید برنامه جامعی را برای این کار تدوین کرده‌ام و این برنامه در اختیار مردم قرار گرفته است.

 

ملاک بیکاری تشخیص مردم

حسن روحانی: برای بیکاری هم لازم نیست آمار بدهیم هرکس در خانه و خانواده‌اش می‌تواند بفهد چه خبر است.

وی در ادامه تاکید کرد: دولت تدبیر و امید نخواهد گذاشت این همه جوان بیکار در مقابل خانواده و فرزندان شرمنده باشند.

 سیدحسین نقوی‌حسینی، نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی: در هر خانواده ای به طور میانگین سه نفر تحصیل کرده دارای مدرک لیسانس یا فوق لیسانس وجود دارد، اما هر سه نفر بیکارند. آنان نزد خودشان و خانواده هایشان شرمنده اند. امروز نه تنها ظرفیت های شغلی جدید در کشور ایجاد نمی شود، بلکه ظرفیت های شغلی هم که در گذشته ایجاد شده اند، در حال از دست رفتن هستند.

بر اساس آمار بانک مرکزی، در سال 1394 که سومین سال عملکرد دولت یازدهم محسوب می‌شود، 26.4 درصد از خانوارهای شهری کشور فاقد حتی یک شاغل بوده‌اند. این آمار نشان می‌دهد در سال 1394 بیش از یک چهارم خانوارهای کشور حتی یک فرد شاغل هم نداشته‌اند. این برای اولین بار است که نسبت خانوارهای فاقد حتی یک شاغل از مرز 25 درصد (یک چهارم کل جمعیت شهری) عبور می‌کند.

 

ابراهیم پولادوندی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: