با انتخاب صحیح در انتخابات ریاست جمهوری می‌توان مشکلات را حل کرد و با انتخاب صحیح جلوی رانت‌خواری‌ها گرفته می‌شود.

کد خبر: ۵۴۶۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۸

به گزارش بازتاب گهر؛ حسن روحانی در وعده های انتخاباتی خود در خرداد 1392 با تاکید بر برقراری عدالت تاکید داشت: در مسئله عدالت باید به مقوله رانت و فساد توجه کنیم.

وی در همایش ضرورت مبارزه با فساد و اصلاح نظام اداری، آذرماه 1393 تاکید کرد: مسئولین اگر میدانند و مقابل فساد نمی ایستند، خود آلوده اند و اگر نمی دانند یعنی ناکارآمد هستند.

حسن روحانی در وعده های خود دائما از مبارزه با فساد و رانت خواری سخن گفت و لازمه ی رونق تولید را مبارزه با فساد و رانت خواری دانست.

وی در نخستین همایش اقتصاد ایران گفت: اگر رانت نبود و اگر ان شاءالله با فساد هم توانستیم مقابله کنیم، با فسادی که همه جا ریشه دوانده، آن وقت اقتصاد نجات پیدا می‌کند.

عزت‌الله یوسفیان ملا، نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی و عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی: ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی عملاً تعطیل است.

سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور: خانواده مدیر عامل سابق بانک رفاه 170 میلیارد تومان بدهکار است. این فرد با فشار حسین فریدون در سمت مدیر عامل بانک رفاه قرار گرفت. یعنی وام ازدواج 17000 جوان تنها در اختیار یک خانواده است.

بر اساس نظر سنجی مرکز پژوهش های مجلس از 261 تشکل اقتصادی، شاخص فساد اقتصادی در سال 95 به اوج خود رسیده است. شاخص‌ فساد اقتصادی از یک  تا ۱۰ محاسبه می‌شود که ۱۰ به معنای بدترین وضعیت کسب و کار و یک به معنای بهترین وضعیت کسب و کار است. بالاترین رقم شاخص فساد اقتصادی هم مربوط به بهار 1395 در دولت روحانی است که رکورد جاودانه ۷.۲ ثبت شد.

زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: فساد صندوق ذخیره فرهنگیان بزرگترین پرونده اقتصادی بعد از انقلاب است.

محسنی‌اژه‌ای، معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه در بابا جزئیات تخلفات پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه توضیح داد: مثلاً چند هزار میلیارد در اختیار برخی افراد قرار گرفته بود بدون اینکه از آنها هیچ ضمانتی بگیرند. آنها نیز این مبالغ را گرفته‌اند و استفاده کردند، بنده که با پرونده‌های متعددی در این حوزه آشنایی دارم هنوز هیچ پرونده‌ای به‌اندازه تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه ندیدم.

به عنوان مثال سهام و سرمایه‌ای که از افراد دریافت شده مطابق مقررات به آن تسهیلات داده نشده است، زیرا طبق قانون با توجه به سرمایه سقفی باید تسهیلات داده شود که در این کار تخلف صورت پذیرفته است که البته این نوع تخلف را متأسفانه در جاهای دیگر نیز شاهد بودیم یا به افرادی نباید تسهیلات می‌دادند که این تسهیلات را دادند و حتی بیش از حد مجاز داده شده است.

مثلاً 500 میلیارد تومان به فردی دادند که مواد اولیه وارد کند ولی در جای دیگر استفاده کرده است و هیچ تضمینی نمی‌گرفته‌اند و اگر قوه قهریه به کمک آنها نیاید نمی‌توانند پولهای واگذارشده را وصول کنند.

فسادمالی 12 هزار میلیارد تومانی

 بزرگترین اختلاس تاریخ ایران در دولتی ثبت شد که همواره به دولت قبلی خود بخاطر عدم نظارت و شفافیت کافی و همچنین باندبازی و استفاده از رانت در کلان فعالیت های اقتصادی انتقاد وارد می‌کرد.

این فساد مالی که رقمی نجومی تر از موارد مشابه ماقبل خود است و براساس آمار، بیش از 8000 میلیارد تومان از سپرده های مردم را شامل می شود در صندوقی رخ داد که قرار بود محلی برای ذخیره دارایی فرهنگیان باشد. 30 نفر توانستند 90 درصد تسهیلاتی معادل 8000000000000 تومان از بانک سرمایه وام بگیرند که بازپرداخت آن نامشخص است. بیش از 500 میلیارد تومان توسط شرکت‌های صوری و با ضمانت یک برگه چک دریافته شده که محل هزینه کرد آن نامشخص است. پرداخت وام کلان به مبلغ 3 هزار میلیارد تنها با وثیقه 30 میلیاردی که وضعیت بازگشت بیش از 1000 میلیارد آن مبهم است. دریافت وام 800 میلیارد تومانی با سود یک و نیم درصد توسط خانمی که همسر دوم یکی از مسئولان بوده است.

لیست مواردی که از تخلفات صندوق مطرح شد، تنها بخشی از واقعیات فساد در دولت یازدهم است که یقینا بسیار بیشتر از این موارد را می‌توان نوشت.

جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی: ۹۰ درصد وام‌های کلان بانک سرمایه به افراد خاص به صورت صوری بوده است و افراد حتی شرکت و بنگاه اقتصادی نداشتند و به صورت باندی از وام‌های کلان بهره بردند.

جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی: افرادی با زدوبند وام دریافت کرده‌اند و هم اکنون آن را پس نمی‌دهند آیا این مصداق فساد نیست؟ چرا با کلمات بازی می‌کنیم.

جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی: بانک سرمایه 100 میلیارد تومان وام با سود 1.5 درصد به خانم و آقایی پرداخت می‌کند تا فروشگاه‌هایی را برای عرضه کالاهای ارزان قیمت به فرهنگیان ایجاد کنند که این طرح شکست خورد و یک ریال از پول به بانک برنگشته است.

زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: نزدیک ۱۱هزار میلیارد تومان از وام های صندوق ذخیره فرهنگیان برای ۲۰ نفر واریز شده است.

پس از قول رئیس‌جمهور مبنی بر مبارزه با فساد نجومی‌بگیران دولتی، محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه‌ی قضائیه بیان داشت: ماجرای حقوق‌های‌نجومی، دولت حتی یک نفر راهم به قوه‌ی قضائیه معرفی نکرده‌ است.

نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس: در حال حاضر تنها نهادی که باید نسبت به برخورد با متخلفین در موضوع فیش های نجومی اقدام کند دیوان محاسبات و دولت است که متاسفانه تاکنون از جانب دولت اقدامی صریح در این خصوص صورت نگرفته است.

لیست تعدادی از شرکت های جناب آخوندی، وزیر مسکن: شرکت بین اللملی خانه سازی ایرانیان، شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان، شرکت توسعه عمرانی و آبادانی کرمانشاه، شرکت بین الملی سرمایه گذاری و خدمات مالی خردپایه، موسسه اخلاق و اندیشه شهروندی، موسسه انجمن مدیریت پروژه ایران، شرکت عمران شمس آریا،شرکت بارش امید، شرکت توسعه مهندسی ایرانیان، گروه مهندسین مدیریت طرح اسوه.

لیست شرکت های که نعمت زاده وزیر صنعت، که مستقیما عهد دار مسئولیت آنهاست: هرمزان تجارت گستر کیش، موسسه بنیاد دانشگاه امیر کبیر، برق انرژی پاینده جم، مهندسی پترو فرآیند کرخه، الوند پترو انرژی کیش، توسعه تجارت نعمت نکو، سرمایه گذاری سیراف انرژی، پترو تجارت هرمزان،خط لوله انتقال گاز مکران منطقه آزاد چابهار،آب نیروی مکران منطقه چابهار، ارگ شیمی پارسا، کیمیا صنایع دالاهو، توان پرداز باطری، رسا فامد، مهندسی نفت هوسیت پارس، توسعه تروشیمی ساحل دریا، توسعه نگین مکران.

توکلی نماینده سابق مجلس و رئیس هیأت مدیره دیدبان شفافیت وعدالت: وزیری عضو هیأت مدیره ۱۸ شرکت است که با فشار، آنها را کنار گذاشت اما امروز ۱۴ شرکت در دست همسر و فرزندان اواست، این در حالی است که با این موضوع مبارزه ای نشد.

رضا شهرستانی، عضو انجمن فولاد: رانت موجود در دریافت وام‌های ارزی و حق کمیسیونی که شرکت‌های دولتی در خرید تجهیزات خارجی دریافت می‌کنند، واردات را جایگزین داخلی‌سازی کرده است.

در پی جریمه ۳ هزار میلیارد تومانی برند مشهور لوزام خانگی کره‌ای (ال جی) به ‌دلیل تخلفات گمرکی، وزیر صنعت با ارسال نامه‌ای به کرباسیان رئیس‌کل گمرک خواستار اقدام فوری برای لغو این جریمه شد.

حمید رضا ترقی، نماینده مجلس پنجم  شورای اسلامی: از 2000 شرکت پدیدآمده توسط دولت، فقط 50 شرکت به دولت حساب و کتاب پس می‌دهند و بقیه از زیر نظارت دیوان محاسبات خود را خارج کرده‌اند. وقتی دولت بر اساس قانون تجارت حاکم بر این کشورها عمل می‌کنند و وقتی که زمینه رانت‌خواری در این کشورها به مقدار قابل توجهی فراهم است، عده‌ای از کارگزاران اقتصادی را به استفاده از این ظرفیت‌ها عادت داده‌اند، طبیعتاً مقابله با آن کار دشوار و پیچیده‌ای است.

 

ابراهیم پولادوندی/

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: