افزایش بیکاری و از بین رفتن فرصت‌های شغلی مهم‌ترین اثر قاچاق به کشور است.

کد خبر: ۵۴۶۲
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۱

به گزارش بازتاب گهر؛ حسن روحانی در جلسه هیأت دولت، فروردین 1396 تاکید کرد: مبارزه با قاچاق را باید از مرزها آغاز کرد و گمرک باید روی همه واردات، ‏نظارت کامل کند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور: باید با قاچاق سازمان یافته در کشور به شدت برخورد شود(جلسه درخصوص قاچاق کالا، اردیبهشت 1395)

بر اساس آمارهای رسمی، سالانه درحدود ۵۵ تا ۶۰هزارمیلیاردتومان کالای قاچاق وارد ایران می‌شود، که عمده قاچاق از مبادی رسمی یعنی گمرک جمهوری اسلامی ایران وارد می‌شود.

قاچاق پوشاک 50 برابر واردات رسمی است. واردات رسمی پوشاک 14 میلیون دلار است. گلناز نصراللهی، مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت: براساس بررسی‌های انجام شده و همچنین آمار سازمان‌های بین‌المللی، ارزش پوشاک صادراتی کشورهای جهان به ایران بین 600 تا 700 میلیون دلار است، درحالی که آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران مبنی بر میزان پوشاکی که به صورت رسمی وارد ایران شده تنها 14 میلیون دلار تعیین شده است که نشان می‌دهد، پوشاک قاچاق حداقل 50 ‌برابر واردات قانونی آن است.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی: 90 درصد واردات گوشی‌های تلفن‌همراه قاچاق است.

رئیس مرکز پژوهش های صنف اتحادیه پوشاک: ساعتی 6 کانتینر پوشاک از ترکیه وارد کشور می‌شود. این حجم قاچاق نمی‌تواند از طریق کوه و کوله بری باشد.

مسعود میرکاظمی وزیر اسبق بازرگانی: دولت روحانی سه سال است که قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز که گمرک را در مقابل قاچاق تجهیز می‌کند به اجرا درنمی‌آورد.

سیدحسن حسینی شاهرودی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: بسیاری از کالاهایی که وارد می‌شود، مشابه داخلی داشته و از طرفی کالاهای قاچاق از مناطق آزاد به صورت رسمی بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی وارد می‌شوند که نه تنها تنبیهی وجود ندارد، بلکه تشویق هم می‌شوند، به طوری که دولت لایحه افزایش مناطق آزاد را ارائه می‌کند.

محسن نکوپندار معاون پیشین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: دولت مبارزه با قاچاق کالا را بوسیده و کنار گذاشته‌ است.

 

ابراهیم پولادوندی

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: