رئیس منابع طبیعی دورود:

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری دورود گفت: طی عملیاتی گروهی موفق شدیم 2 متهم را که مشغول برداشت گیاه موسیر بودند را دستگیر کنیم.

کد خبر: ۵۴۸۳
تاریخ انتشار: شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۲

به گزارش بازتاب گهر؛ حسن مهرزاد رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری دورود در این باره گفت: از متخلفین 300 کیلوگرم گیاه کمیاب و در معرض انقراض موسیر و همچنین 60 کیلوگرم گیاه پاسرخ کشف و ضبط گردید.

 

وی در ادامه تصریح کرد: در یک تعقیب و گریز به همراه نیروهای یگان حفاظت و همکاری پاسگاه ژان موفق شدیم 2 متهم را دستگیر و جهت رسیدگی به مراجع قضایی تحویل داده شدند.

 

منوچهر صادقی کارشناس منابع طبیعی در گفت و گو با خبرنگار بازتاب گهر گفت: بهره برداری و حمل و نقل موسیر برابر ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع ممنوع بوده و با متخلفان مطابق قانون برخورد می شود.

 

صادقی با بیان اینکه پیاز این گیاه مصرف خوراکی دارد اظهار داشت: موسیر از گیاهان گلدار و از خانواده پیازهاست که عمدتاً از طریق پیاز و ندرتا از طریق بذر تکثیر یافته و در مناطقی با آب و هوای کوهستانی و خاک های نسبتا مرطوب می روید و پیاز آن مصارف خوراکی و درمانی زیادی دارد.

 

وی تصریح کرد: موسیر گیاهی مرتعی است که با برداشت پیاز آن، کل پایه گیاه از بین خواهد رفت. افراد سودجو با برداشت پیاز این گونه ارزشمند در فصل بهار پیش از زمان گلدهی و بذردهی موسیر، فرصت رویش مجدد و ادامه حیات را از این گونه گیاهی ارزشمند می گیرند.

 

کارشناس منابع طبیعی اذعان داشت: برداشت موسیر در دامنه های شیب دار کوهستان علاوه بر نابودی نسل این گیاه عامل مهمی در افزایش تخریب و فرسایش مراتع به شمار می رود و آغاز کشت زراعی این گیاه در مناطق مستعد جهت مصارف خوراکی و دارویی می تواند یکی از راهکارهای کاهش برداشت غیرقانونی و پیشگیری از انقراض نسل این گونه ارزشمند باشد.

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: