سرخوشی مردم لرستان در دامنه کوه های برفی

در ماه های سرد پاییز و زمستان هرساله شاهد بارش برف در نقاط مختلف لرستان هستیم، به طوری که در برخی از ارتفاعات استان، بارش برف به بیش از یک متر می رسد که این خود نشان از آن دارد که استان، شرایط اقلیمی مناسبی را برای برخی رشته های ورزشی اشتغالزا مانند اسکی دارد.

کد خبر: ۶۱۶
تاریخ انتشار: جمعه ۱۱ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۲۳

به گزارش پايگاه اطلاع رساني نداي لر و به نقل از سفيرافلاك، در ماه های سرد پاییز و زمستان هرساله شاهد بارش برف در نقاط مختلف لرستان هستیم، به طوری که در برخی از ارتفاعات استان، بارش برف به بیش از یک متر می رسد که این خود نشان از آن دارد که استان، شرایط اقلیمی مناسبی را برای برخی رشته های ورزشی اشتغالزا مانند اسکی دارد.

بسیاری از مردم با بارش اولین برف  به سمت ارتفاعات روانه می شوند تا از اسکی و سر خوردن بر روی دامنه های  برفی لذت ببرند.

وجود پیست اسکی در برخی از استان های کشور باعث شده است که بسیاری از جوانان و خانواده ها برای گذراندن اوقات فراغت  و لذت بردن از این ورزش زمستانی به سمت پیست های اسکی روانه شوند و لحظات شادی را در کنار خانواده و دوستان خود داشته باشند.

وجود هتل، رستوران و تله کابین در کنار بسیاری از پیست های اسکی علاوه بر اینکه باعث درآمدزایی و ایجاد اشتغال برای مردم منطقه می شود، جذب توریست و گردشگر را نیز به دنبال دارد که می تواند یکی از عوامل رونق اقتصادی در استان باشد.

امروزه ورزش اسکی یکی از پردرآمدترین ورزش ها محسوب می شود، به گونه ای که نیاز به حمایت مالی از وزارت ورزش ندارد و فدراسیون اسکی کشور جز محدود فدراسیون هایی است که به صورت مستقل عمل می کند.

با توجه به شرایط اقلیمی بسیاری از استان های کشور، این  پتانسیل وجود دارد که پیست اسکی در مناطق مختلف کشور ایجاد شود.

استان لرستان نیز در صدر استان هایی است که هرساله شاهد بارش برف در بسیاری از ارتفاعات خود می باشد، به طوری که در برخی از شهرهای لرستان مانند الشتر، نورآباد، الیگودرز، ازنا، دورود  و بروجرد بارش برف در ارتفاعات به یک متر نیز می رسد که این خود نشان از مستعد بودن این مناطق برای برپایی پیست اسکی است.

حال به دلیل عدم وجود پیست اسکی در این استان، بسیاری از مردم  با بارش اولین برف در ارتفاعات روانه این نقاط می شوند و با هر وسیله ای مانند تیوپ و پلاستیک به سرخوردن روی برف مشغول می شوند.اما متاسفانه به دلیل استفاده از این وسایل غیر استاندار هرساله شاهد مرگ برخی از هم استانی های خود هستیم.

عدم حضور نیروهای امدادی در مکان هایی که بسیاری از مردم برای برف بازی به آنجا مراجعه می کنند مشکل دیگری است که بی توجهی مسئولان استان را به این ورزش زمستانی بیش از پیش نشان می دهد به طوری که هرساله برخی از افراد در این نقاط دچار حادثه می شوند و جان خود را از دست می دهند.

فرهاد سعیدی سرپرست سابق هیأت اسکی استان در خصوص‌این رشته و جایگاه آن در لرستان پیشتر گفته بود: در چند سال گذشته  در این زمینه قدم‌هایی برداشته و نامه‌نگاری‌هایی  را آغاز کردیم ولی متأسفانه به درب بسته خوردیم.

او ابراز داشت: با همکاری تنی چند از دوستان توانستیم هیأت اسکی استان را تأسیس کنیم اماهیچ گونه حمایتی از ما صورت نگرفت و نهایت این شدکه ما با دلسردی کارها را نیمه‌تمام رها کردیم.

حال سوال اینجاست استانی مانند لرستان که شرایط لازم را برای ایجاد پیست های اسکی دارد چرا هنوز هیچ گونه اقدامی از سوی مسئولان برای این ورزش زمستانه صورت نگرفته است و استان لرستان در این ورزش زمستانه به مانند بسیاری از امکانات دیگر باید محروم شود.

 چه بسا استعداد های فراوانی در این رشته وجود داشته باشد که به دلیل مهیا نبودن شرایط در استان از این نعمت محروم شده اند.

آیا علاقه مندان به این رشته در استان، نباید لذت شیرینی این ورزش مهیج را ببرند؟

توجه استاندار لرستان، نمایندگان مجلس، مدیرکل اداره ورزش و جوانان، بخش خصوصی و سایر مسئولان به این رشته ورزشی مطالبه مردم لرستان است که انتظار می رود مسئولان برای برپایی پیست اسکی استاندارد در استان هرچه سریعتر اقدام نمایند.

نویسنده : ---

مطالب مرتبط:
برچسب ها: --- 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: