کد خبر: ۷۵۹
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۹

نمايي از كارخانه سيمان و فارسيت دورود در سال 1348

شرکت سیمان فارس و خوزستان از سال 1334 اولین واحد 200 تنی را درشیراز راه‌اندازی نمود و بعد از آن کارخانجات دیگری را در شهرهای "دورود"(حدود سال 1335)، آبیک قزوین و بهبهان به بهره‌برداری رسانید‌.

شركت سيمان دورود داراي 3 واحد توليدي به شرح ذيل مي‌باشد:

الف) واحد 1: اين واحد كه به روش "تر" كار مي‌كند در سال 1338 با ظرفيت توليدي روزانه 400 تن به بهره‌برداري رسيد و عمده سيمان توليدي آن سيمان تيپ 5 (ضد سولفات) مي‌باشد و بيش‌تر براي مصارف سد‌سازي، پل‌سازي و ... استفاده مي‌شود.

ب): واحد 2: اين واحد كه با روش "خشك" كار مي‌كند در سال 1348 با ظرفيت اسمي 1000 تن در روز به بهره‌برداري رسيد. در اين واحد بيش‌تر سيمان تيپ 1 توليد مي‌شود كه بيش‌تر در مصارف ساختماني به كار مي‌رود.

ج) واحد 3: اين واحد كه بزرگ‌ترين واحد توليدي شركت مي‌باشد و به روش خشك كار مي‌كند در سال 1359 با ظرفيت اسمي روزانه 2500 تن شروع به كار نمود و مي‌تواند سيمان‌هاي تيپ 1 و 2 و 5 را توليد نمايد.

عكسي قديمي از قلعه و حصار قلعه فلك‌الافلاك مربوط به عصر قاجار

تصويري زيبا و بي‌نظير از قلعه فلك‌الافلاك خرم‌آباد و حصار اطراف آن مربوط به دوره ناصرالدين‌شاه قاجار.(احتمالاً بين سال‌هاي 1260 تا 1270 هجري شمسي)

اكثر عكس‌هاي فلك‌الافلاك در عصر قاجار از نماهاي شمالي و غربي گرفته شده‌اند، اما عكاس در اين تصوير از نماي جنوب شرقي، تصويري از قلعه گرفته است. محل دوربين در محل كنوني خيابان ساحلي (جنوب باغ دختران و شمال شرقي منطقه علوي) قرار داشته است.

دو نفر نيز در سمت راست تصوير، محو تماشاي قلعه زيباي فلك‌الافلاك خرم‌آباد هستند.

همچنين چادرهايي در دامنه شرقي قلعه بر پاست كه اكنون محل پادگان سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان مي‌باشد. بعضاً حكام لرستان، سران عشاير به هنگام حضور در خرم‌آباد يا گروه‌هاي علمي تحقيقاتي و يا جهانگردان از كشورهاي ديگر در اين محدوده اقدام به زدن چادرهايي موقتي مي‌كردند.

همچنين علاوه بر 4 برج بالاي قلعه، 4 برج از حصار اطراف قلعه نيز در اين تصوير پيداست.

نمايي از چهارراه بانك خرم‌آباد در سال 1337 هجري خورشيدي ملاحظه مي‌كنيد. دوربين عكاس بر فراز سفيدكوه پشت بازار در قسمت غار پاسنگر قرار داشته است.

دومين ساختمان بانك‌ملي (شعبه مركزي كنوني) در تصوير به خوبي قابل مشاهده است. خوشبختانه تصوير ساختمان اول بانك‌ملي خرم‌آباد مربوط به دهه 1310 خورشيدي نيز موجود است.

در بخش بالاي تصوير، جايي كه درختان بسيار ديده مي‌شود، محوطه فرمانداري لرستان (محل كنوني استانداري) ديده مي‌شود. شماري از اين درختان هنوز هم پابرجا هستند. اين فرمانداري كه زير نظر استان ششم (خوزستان) بود از 1340 به "فرمانداري كل" لرستان و از 1352 به "استانداري" لرستان ارتقا يافت.

همچنين دو ساختمان زيبا و قديمي نيز كه محل قبلي پاساژهاي مركزي و پاساژ كسرا هستند نيز جالب توجه است.

وراي درختان محوطه استانداري، رودخانه خرم‌آباد و آن سوي رودخانه معدود ساختمان‌هاي تازه احداث شده‌ي محله موسوم به "آب‌اسكي" در بالاي تصوير قابل مشاهده هستند.

 

عكس از آرشيو شخصي حاج پرويز جايدري

 

بروجرد در دوره قاجار 1270

نمايي از شهر بروجرد در سال 1309 هجري قمري برابر با 1270 خورشيدي

 

تصويري جالب از كنسرت زنده‌ياد "رضا سقايي" كه با استقبال گرم هم‌استاني‌هايش مواجه شده است

مطالب مرتبط:
برچسب ها: قدیمی،لرستان 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
داتت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۹
0
1
بسارخوب

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: