در روز جمعه ای امام علی  (علیه السلام) خطبه ایراد فرمود و در آخر آن گفت: ای مردم هفت مصیبت بزرگ است که از آنها به خدا پناه می بریم:

1)عالمی که بلغزد؛  2) عابدی که ملول شود؛  3) مومنی که محتاج گردد؛ 4) امینی که خیانت کند؛  5) ثروتمندی که بیچاره شود؛  6) عزیزی که ذلیل شود؛  7) فقیری که مریض شود.

کد خبر: ۸۶۹
تاریخ انتشار: یکشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۰

سپس مردی برخاست و گفت: راست گفتی یا امیرالمومنین، تو قبله مایی زمانی که گمراه شویم و نور مایی هنگامی که در تاریکی باشیم از تو سوالی داریم؛ چگونه است خدا فرمود مرا بخوانید تا دعای شما را اجابت کنم؛ چه شده که ما می خوانیم و اجابت نمی شود؟ حضرت فرمود: همانا دل های شما به سبب هشت خصلت خیانت کرده است:

1)   شما خدا را شناخته اید، اما حق او را چنان که بر شما واجب کرده ادا نکرده اید؛ چنین شناسایی شما را نفع ببخشد.

2)   شما به پیغمبر او گرویده اید، آنگاه با سنت او مخالفت ورزیده اید و شریعت او را میرانده اید؛ پس کجاست ثمره ی ایمان شما؟

3)   همانا شما کتاب خدا را که بر شما نازل گردیده قرایت نموده ولی به آن عمل نکرده اید و گفتید شنیدیم و اطاعت کردیم؛ آنگاه مخالفت نمودید.

4)   شما گفتید: ما از آتش هراسانیم و با گناهانتان به سوی آن می شتابید؛ کجاست ترس شما؟

5)   منطق شما این است که به بهشت رغبت داریم و مشتاق آن هستیم حال آنکه پیوسته کارهایی که شما را از آن دور می سازد انجام می دهید؛ کجاست رغبت شما؟

6)   همانا شما نعمت مولا را می خورید و از آن سپاس گذاری نمی کنید.

7)   خداوند شما را به دشمنی با شیطان فرمان داد و فرمود: به درستی که شیطان برای شما دشمن آشکاری است پس او را دشمن بگیرید (فاطر، آیه 6) شما مخالفت خدا کردید و با شیطان به جهت مخالفت نکردن با او دوست شده و او را پیروی نموده اید.

8)   شما عیب های مردم را مقابل چشم خود قرار داده و عیوب خود را پشت سر انداخته اید، کسانی را سرزنش می کنید که خود سزاوارتر به سرزنش هستید.

 با این حال چه دعایی مستجاب خواهد شد، در صورتی که شما درها و راههای اجابت را بسته اید.

پس از خداوند بپرهیزید و عملهای خود را اصلاح کنید و نیت های خود را خالص سازید؛ امر به معروف و نهی از منکر نمایید تا خداوند دعای شما را به اجابت برساند.

نویسنده : بافنده

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: