صفحه اصلی / Biography Richard Attenborough / بیوگرافی ریچارد آتنبورو :: بیوکده

بیوگرافی ریچارد آتنبورو :: بیوکده

بیوگرافی ریچارد آتنبورو

بیوگرافی ریچارد آتنبورو :: بیوکده

ریچارد آتتنبورو به طور کامل ریچارد ساموئل آتتنبورو زاده ۲۹ اوت ۱۹۲۳ – درگذشته ۲۴ اوت ۲۰۱۴ بازیگر ، کارگردان و بعدا تهیه کننده فیلم مهم و نماد بریتانیایی است. برخی از فیلم های او کلاسیک سینمای انگلیس شده اند و حال و هوای ملت را به خود جلب کرده اند.

آتتنبورو در پی وقایع (۱۹۶۴-۱۹۴۳) در نیروی هوایی سلطنتی در طول جنگ جهانی دوم که بخشی از آن را با بخش RAF سپری کرده بود ، خود را به عنوان یک بازیگر شخصیت تأسیس کرد ، که شامل ایجاد نقش کارآگاه سرژانت تراستر در غرب اصلی است.

تولید نهایی آگاتا کریستی The Mousetrap (1952). او همچنین به خاطر تصویربرداری از فیلم خود از یک اراذل و اوباش اجتماعی و روانی در برایتون راک (۱۹۴۷) جایزه تحسین کرد.

یک سرباز در پیشرفت کمدی خصوصی (۱۹۵۶) و دنباله آن ، من همه حق جک هستم (۱۹۵۹)؛ و یک رهبر اسکادران از یک اردوگاه POW آلمانی در The Great Escape (1963) مهندسی کردند. آتتنبورو جایزه گلدن گلوب را به عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم The Sand Pebbles (1966) و به خاطر نوبت کمدی خود به عنوان یک مالک سیرک در دکتر دولیتل (۱۹۶۷) دریافت کرد.

پس از وقفه طولانی بازیگری ، او در پارک ژوراسیک استیون اسپیلبرگ (کارگردان آمریکایی) (۱۹۹۳) به کارگردانی آمریکایی بازگشت (پرده سینما) (۱۹۹۳) ، با بازی در نقش مالک متعصب یک پارک مضمون دایناسورها ، نقشی که وی در ادامه سال ۱۹۹۷ بازخوانی کرد.

او سپس در بازی از معجزه در خیابان ۳۴ (۱۹۴۷) در ۱۹۹۴ بازی کریس کرنگل را بازی کرد و به عنوان سر ویلیام سسیل در الیزابت (۱۹۹۸) ظاهر شد.

بیوگرافی ریچارد آتنبورو :: بیوکده

 آتتنبورو همچنین به عنوان کارگردان مورد توجه قرار گرفت. وی در سال ۱۹۶۹ اولین فیلم خود را با نام موزیکال اوه کارگردانی کرد. چه جنگ دوست داشتنی (۱۹۶۹). گاندی (۱۹۸۲) این فیلم بیوگرافی در مورد Mohandas K. Gandhi — هشت جایزه اسکار ، از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را به دست آورد.

تلاشهای دیگر کارگردانی شامل “Bridge Too Far (1977)” ، “فیلم ضد آزادی” گریه آزادی (۱۹۸۷) ، بیوگرافی چاپلی چارلی چاپلین (۱۹۹۲) ، و Shadowlands (1993) ، به تصویر کشیدن رابطه بین جوی گرشام ، شاعر آمریکایی و نویسنده انگلیسی CS لوئیس او همچنین از “بستن حلقه” (۲۰۰۷) ، یک عاشقانه جنگ جهانی دوم ، که در فلاش بک گفته است ، پیروز شد.

دهه ۶۰ دههٔ شکوفایی استعدادهای پنهان اتنبرا می‌باشد. سال ۱۹۶۳ در فیلم برجسته فرار بزرگ ،(جان استرجس) به همراه استیو مک‌کوئین حضور خاطره انگیزی داشت. پس از فرار بزرگ بازی‌های اتنبرا قدرتمند تر از گذشته شد و در سال ۱۹۶۴ به خاطر بازی در دو فیلم جلسه احضار ارواح در یک بعدازظهر بارانی و تفنگ‌های باتاسی جایزه با اعتبار بافتا را دریافت کرد در سال ۱۹۶۵ اتنبرا درفیلم پرواز بر فراز فونیکس (رابرت آلدریچ) به همراه جیمز استوارت، پیتر فینچ و ارنست بورگناین بازی کرد در سال‌های ۱۹۶۶ و ۱۹۶۷ اتنبرا در دو فیلم دانه‌های شن ،(رابرت وایز) به همراه مک کویین و دکتر دولیتل، (ریچارد فلیشر) در کنار سر رکس هریسون ایفای نقش کرد که برای هر دو فیلم جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کرد. وی در سال ۱۹۶۹ برای اولین بار در مقام کارگردانی قرار گرفت و فیلم اوه چه جنگ دوست داشتنی را ساخت.

بیوگرافی ریچارد آتنبورو :: بیوکده

ریچارد در سال ۱۹۷۶ با شوالیه شد و در سال ۱۹۹۳ به عنوان بارون آتتنبورو به زندگی مشترک تبدیل شد.

وی با بازیگر انگلیسی شیلا سیم ازدواج کرده و ۳ فرزند دارد. دختر ارشد او جین هلند در سونامی اقیانوس هند در روز بوکس ۲۰۰۵ درگذشت

او یک حامی پرشور آموزش و پرورش است ، به خصوص آموزش ابتدایی که می خواهد نژادهای مختلف را متحد کند. او حامی دانشکده های جهانی UWC است که به دنبال پشتیبانی از طرح های آموزشی است. این پروژه به الهام بخش فیلم او “آزادی گریه” درباره زندگی استیو بیکو کمک کرد.

آتتنبورو در ۲۴ اوت ۲۰۱۴ ، پنج روز قبل از تولد ۹۱ سالگی درگذشت

ریچارد آتتنبورو برادر تهیه کننده حیات وحش دیوید آتتنبورو است 


l

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *