صفحه اصلی / عمومی / بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)مارکوپولو در هنگام جنگ ونیز و جنوا اسیر شد و به مدت سه سال در زندان بود

مارکوپولو یک تاجر و جهانگرد ونیزی در قرن سیزدهم میلادی بود که سفرنامه اش او را به شهرت رساند. وی سفرهایش را در کتابی به نام سفرهای مارکوپولو ثبت کرده است، امروزه این کتاب با نام های کتاب شگفتی های جهان یا توصیفی بر جهان شناخته می شود.

چکیده ی از بیوگرافی مارکوپولو

نام: مارکو پولو

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

بیوگرافی مارکوپولو

مارکوپولو در ۱۵ سپتامبر سال ۱۲۵۴ در خانواده یک تاجر اصیل ونیزی متولد شد که ادویه و جواهرات گران بهایی تجارت می کردند. پدرش نیکولوپولو تاجر مشهور بود که برای تجارت به سرزمین های دور دست سفر می کرد مارکوپولو که داستان سفرهای پرماجرای پدر را از زبان مادرش شنیده بود از همان کودکی به سفرهای دریایی و دیدن سرزمین های ناشناخته علاقه داشت.

مارکوپولو روزها در بندرگاه گردش می کرد و از دیدن کشتی های بزرگ بادی، غرق شگفتی می شد. نوشته های عربی و چینی روی بسته های کالا را می دید و دلش می خواست معنای این اشکال عجیب را کشف کند. شنیده بود کشتی هایی که از مشرق زمین می آیند، کالاهایی مانند ابریشم، ادویه و جواهرات گران بها با خود می آورند. شش ساله بود که پدرش نیکولو همراه عمویش مافئو سفری طولانی مدت را شروع کردند. سفری که سالها به درازا کشید. روزها و هفته ها و ماه ها از پی هم سپری می شد و مارکوی کوچک برای بازگشت پدر، روز شماری می کرد این انتظار آنقدر طولانی شد که مارکوپولو کم کم چهره پدر را هم از یاد برد. در این دوران دشوار بود که مادرش را از دست داد.

بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)مارکوپولو هنگامی تجارت را فراگرفت که پدر و عمویش، نیکولو و مَفیو به آسیا سفر کرده بودند

مرگ مادر مارکوپولو ضربه هولناکی بود که او از آن بعنوان تلخ ترین خاطره زندگی اش یاد می کند روزی از روزهای سال ۱۲۶۹ میلادی، کشتی بادی بزرگی در ساحل ونیز پهلو گرفت. مارکوپولو که در آن هنگام نوجوانی پانزده ساله بود، یک دفعه صورت آشنای پدر و کاکایش مافئو پولو را در بین سرنشینان کشتی شناخت. نیکولوپولو با چشمان اشکبار، فرزندش مارکوپولو را در اغوش گرفت. در این زمان بود که او داستان مسافرت های پرحادثه پدر را می شنید و روح ماجراجویی اش بیدار می شد. داستان سفر طولانی مدت نیکولو و مافئو پولو به سرزمین چین، هیجان انگیزترین داستانی بود که او تا آن زمان شنیده بود. مارکوپولو چهار زبان می دانست.

در سال ۱۲۷۱ میلادی، زمانی که مارکوپولو هفده ساله بود، همراه پدر و عمویش سفری دور را شروع کرد. از همین زمان بود که نام مارکوپولو بعنوان جهانگردی جوان و شجاع، بر سر زبان ها افتاد. آن ها با کشتی کوچکی از دریای مدیترانه گذشته و به اکرا رسیدند. در این شهر با کشیشی به نام تئوبالد آشنا شدند. نیکولو ماجرای سفر به چین و درخواست قوبیلای قاآن امپراطور چین را برای تئوبالد تعریف کرد و گفت که امپراطور چین با آیین مسیحیت آشنا شده و آرزو دارد مسیحیت در سرزمین چین رواج پیدا کند.

تئوبالد دو کشیش داوطلب را به نیکولوپولو معرفی کرد تا همراه آنها به چین رواج سفر کنند. پنج مرد آماده سفری طولانی از غرب به آسیای شرقی شدند. از شهریت المقدس به طرف لایاس و از آن جا بسوی سواحل دریای خزر رفتند. مارکوپولو برای اولین بار بود که فوران چشمه های نفت را به چشم می دید مردمان این مناطق از چشمه های نفت برای روشن کردن فانوس هایشان استفاده می کردند. اینجا سرزمینی بود که در جغرافیای امروز باکو نامیده می شود.

مارکوپولو در طی این سفر تجربه های جدیدی به دست می آورد که مجموعه این رویداد در کتاب مارکوپولو نوشته شده است. آنها در این سفر پس از طی ۲۴٬۰۰۰ کیلومتر، بعد از ۲۴ سال، با کسب مقدار زیادی پول و ثروت، مجدداً به ونیز باز می گردند. مارکوپولو موقع جنگ ونیز با جنوا، به زادگاه خویش بازگشت. وی که فرمانده یک کشتی بود، با توقیف کشتی اش در نزدیکی جزیرهٔ کورچولاک به اسارت گرفته شد. او پس از آزادی به زادگاهش، ونیز برگشت و تجارت خویش را ادامه داد و خیلی زود یک تاجر ثروتمند شد. مارکو پولو کاروان های تجاری دیگری را عازم سفر کرد ولی خودش دیگر ونیز را ترک نکرد.

کتاب سفرهای مارکوپولو

وقتی مارکوپولو در جنوا زندانی بود، داستان سفرهایش را برای زندانی دیگری به نام راستیسیانو که اهل پیزای ایتالیا بود تعریف کرد. راستیسیانو داستان سفرهای او را به سبک رمانتیک ادبیات قرن سیزدهم می نوشت. ماحصل ترکیب گفته های مارکوپولو از مشاهداتش و سبک نوشتن راستیسیانو کتابی به نام سفرهای مارکو پولو بود. این کتاب نیز داستان های مربوط به مارکوپولو که توسط دیگران تعریف شده بود را نیز دربر می گرفت. متن این کتاب خیلی زود در سرتاسر اروپا پخش شد و با نام سفرهای مارکوپولو معروف شد. 

بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)کتاب سفرهای مارکوپولو با نام‌های کتاب شگفتی‌های جهان شناخته میشود

نسخهٔ اصلی و معتبر کتاب سفرهای مارکوپولو در دسترس نیست، آنچه امروز وجود دارد با نوشتار اول بسیار متفاوت است. کتابی که منتشر شده و در دسترس قرار گرفته آمیزه ای از چند نسخه از این کتاب است و حتی در مکانهایی نوشته هایی هم به آن اضافه شده تا مطلب کتاب روشن تر شود.

ازدواج مارکوپولو

مارکوپولو پس از سپری کردن دوره اسارت، خانه ای خرید، با دوناتا بدوئر دختر یک تاجر ازدواج کرد و دارای سه دختر به نام های فانتینا، بللا و مورتا شد و نام مستعار آقای میلیون را دریافت کرد. مردم شهر، او را دروغگوی خارج از مرکز می دانستند و به داستان سرگردانی های وی اعتماد نداشتند. مارکو پولو زندگی مرفهی داشت.

بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)فرودگاه ونیز مارکو پولو و کشتی مارکوپولو برای یادبود مارکوپولو، چنین نامگذاری شده‌اند

یادبود مارکوپولو

فرودگاه ونیز به نام فرودگاه ونیز مارکوپولو نامگذاری شده است. شاید بتوان گفت که سفرهای مارکوپولو بر توسعه و گسترش نقشه نگاری اروپا تأثیر گذاشت و در نهایت سبب به وجود آمدن عصر کاوش در یک سده بعد از آن شد. جیوانی باتیستا راموسیو گفته است که بخش هایی از نقشهٔ فرا مائورو بر پایهٔ نقشه ای است که مارکوپولو از چین با خود آورده بود.

گوسفند مارکو پولو نام یک زیرگونه از گوسفندها است که برای تکریم این جهانگرد، چنین نامیده شده است. مارکو پولو در زمان گذرش از پامیر (با نام باستانی کوه ایمئون) در سال ۱۲۷۱ این حیوان را توصیف کرده بود.

مرگ مارکوپولو

در سال ۱۳۲۳ مارکوپولو را به علت بیماری بستری کردند. وی در ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴ با وجود تلاش طبیبان برای درمانش، از دنیا رفت. خانوادهٔ مارکو پولو از یک کشیش سن پروکولو به نام جیوانی جوستینیانی تقاضا کردند که وصیت نامه و درخواست های بعد از مرگ مارکوپولو را قانونی کند. همسر و سه دختر او بعنوان اجراکنندگان وصیت نامه تعیین شدند. بر اساس قانون آن دوران، بخشی از دارایی او به کلیسا می رسید. مارکو پولو  این مطلب را قبول کرده بود و خواسته بود که علاوه بر آن در آینده هم مقداری پول به کلیسای سن لورنزو، جایی که قرار است او در آن به خاک سپرده شود، پرداخت شود. همچنین وی برده ای از قوم تاتار را که از آسیا با خود به ونیز آورده بود، آزاد کرد.

بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)مارکوپولو در ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴ به علت بیماری درگذشت

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش


l

این مطالب را نیز ببینید!

سارا و نیکا و پستی از مومو + عکس

سارا و نیکا و پستی از مومو + عکس

نیکا فرقانی اصل در ارتباط با چالش مو مو یک استوری جنجالی منتشر کرد. l

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *