صفحه اصلی / عمومی / جیمز فرانکو؛ از مرد عنکبوتی تا هنرمند فاجعه

جیمز فرانکو؛ از مرد عنکبوتی تا هنرمند فاجعه

جیمز فرانکو؛ از مرد عنکبوتی تا هنرمند فاجعه

جیمز ادوارد فرانکو با نام مستعار “تد” در “پالو آلتو” در ایالت کالیفرنیا متولد شد. مادرش، “بتسی لو”، که زمینه خانوادگی روسی و یهودی دارد،  شاعر، نویسنده و ویراستار است و پدرش، “داگلاس فرانکو”، با زمینه خانوادگی پرتغالی و سویدی،  یک شرکت کشتیرانی را اداره می­کند.مادر بزرگ پدری جیمز نویسنده ی کتاب های کودکان و مادر بزرگ مادری اش صاحب یک نمایشگاه نقاشی است.
فرانکو به همراه دوبرادر کوچکترش، تام و دیو، در کالیفرنیا بزرگ شد. دیو فرانکو برادر کوچک جیمز فرانکو در فیلم هنرمند فاجعه همکاری درخشانی  با برادر بزرگتر  داشت . دیو فرانکو  که تا پیش از این که جز فیلم های سرگرم کننده و تجاری نقش قابل توجه ای را در کارنامه هنری خود رقم نزده بود، با بازی دقیق و حساب شده ی خود   در نقش گرگ سیسترو  در فیلم هنرمند فاجعه توانست توجه مردم و منتقدان را به خود جلب کند.با مجله اینترنتی شاخه همراه باشید.

جیمز فرانکو؛ از مرد عنکبوتی تا هنرمند فاجعه

 جیمز در ریاضی استعداد خاصی داشت و در دبیرستان دانش آموزان او را به عنوان شخصی با بهترین خنده انتخاب کردند.   او در سال ۱۹۹۶ از دبیرستان پالو آلتو که در آن نمایش­های زیادی هم اجرا کرد فارغ التحصیل شد. فرانکو در دوران دبیرستانش به خاطر نوشیدن الکل در زیر سن مجاز، شعارنویسی روی دیوار و عضویت در گروهی که از فروشگاه­های بزرگ دزدی می­کردند و به همکلاسی­هایشان می­فروختند دستگیر شد. این دستگیری­ها باعث شد او زیر نظر ایالت قرار بگیرد. با وجود اینکه این امکان وجود داشت که فرانکو به زندان نوجوانان برود، یک قاضی تصمیم گرفت که به او شانسی دوباره بدهد.

جیمز پس از اتمام دبیرستان،  دردانشگاه کلمبیا، لس آنجلس به خواندن رشته زبان پرداخت ولی بعد از یک سال علی‌رغم مخالفت‌های پدر مادرش دانشگاه را ترک کرد تا بازیگری را  بیاموزد. جیمز که در ابتدا به  بازیگرینه به عنوان حرفه بلکه به عنوان ابزار و مهارتی برای ازبین رفتن خجالت و ترسش از تعامل روی آورد بود،  آنقدر شیفته این هنر می شود که  پس از ترک دانشگاه و رشته زبان انگلیسی، به نیویورک رفت و آنجا وارد دانشگاه هنر شد و در رشته نویسندگی و بازیگری  ادامه تحصیل داد و در نهایت   در ۲۰۱۰ دانشجوی دکترای دانشگاه ییل شد.

 همچنین جیمز قبل از رفتن به دانشگاه،  بعد از ۱۵ماه آموزش در زمینه بازیگری در لس آنجلس شروع به مصاحبه شغلی کرد و در سال ۱۹۹۷ بازیگری را به طور حرفه­ای با بازی به عنوان بازیگر مهمان در برنامه­های تلویزیونی آغاز کرد. در سال ۱۹۹۹ اولین سکوی پرش او با بازی در سریال کوتاه تلویزیونی Freaks and Geeks که نقدهای خوبی هم دریافت کرد به­دست آمد. این برنامه با وجود تعداد زیاد بینندگان بعد از ۱۸ اپیزود کنسل شد. فرانکو از این برنامه به عنوان یکی از جالب ترین تجربه­های کاری­اش یاد می­کند.

جیمز فرانکو؛ از مرد عنکبوتی تا هنرمند فاجعه

هنر مند فاجعه The Disaster Artist 2018

 فیلم هنرمند  فاجعه the disaster artistیک درام زندگی نامه ای  است به کارگردانی جیمز فرانکو و بر پایه کتابی به همین نام از گرگ سیسترو  که آن هم بر پایه  فیلم  اتاقthe room 2003  به کارگردانی تامی  ویزارو   نوشته شده  و به مراحل ساخت آن اشاره دارد؛  در واقع  مراحل به صرافت افتادن ساخت و تولید   فیلمی که نام  بدترین فیلم ساخته شده  تاریخ سینما را با خود یدک می کشد، و تامی ویزارو را  تبدیل به چهره شناخته شده ، گاه محبوب و گاه نفرت انگیز هالیوود  کرده است.  جیمز فرانکو در  فیلم “هنرمند  فاجعه ” نقش تامی ویزارو هنرمند فاجعه آمیز سانتی مانتالی را بازی می کند که از شخصیت اصلی تامی قالب گیری  دقیق و کاملی شده  و بسیار به آن نزدیک است .  دیو فرانکو  برادر کوچکتر جیمز ، در  این فیلم در نقش گرگ سیسترو به ایفای نقش می پردازد . جیمز فرانکو با شباهت سازی عالی بصری  و همچنین  بازی خود به شخصیت های واقعی، توانست جایزه بهترین بازیگر نقش مرد گلدن گلوب را  برای  این فیلم از آن خود کند.

جیمز فرانکو؛ از مرد عنکبوتی تا هنرمند فاجعه

 

۱۲۷ ساعت  hours 127  . ۲۰۱۰)  )  و میلک (Milk  ۲۰۰۸ ) دو درام زندگی نامه ای

  درخشش  جهانی قبلی جیمز فرانکو در سال ۲۰۱۰  وبرای بازی در  فیلم ۱۲۷ ساعت ، به کارگردانی دنی بویل  رخ داد.در این فیلم جیمز فرانکو در نقش کوهنوردی به نام “ارون رالستون”   که به مدت پنج روز در دره ای  میان دو تخته سنگ گرفتار شده بود ، ظاهر شد. این فیلم زندگی نامه ای و اقتباسی که مورد استقبال بسیار خوبی قرار گرفت، بر اساس کتابی از ارون رالستون به نام ” جایی بین صخره و سنگ ”  ساخته شده است. ۱۲۷ ساعت موفق شد  در هشتاد و سومین دوره جوایز اسکار،  و همچنین شصت و هشتمین مراسم گلدن گلوب ، نامزدی دریافت جایزه را برای جیمز فرانکو را به ارمغان بیاورد . همچنین فرانکو برای بازی در این فیلم،  جایزه Spirit Award  Independe  را برای بهترین بازیگر نقش اول مرد کسب کرد.

در سال ۲۰۰۸ جیمز فرانکو با ایفای نقشی متفاوت در فیلم میلک و به عنوان یک همجنس گرا توجه زیادی را به خود جلب کرد. او  برای بازی در فیلم میلک milkدر مقابل شان پن،  جایزه  Spirit Award  Independeرا در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل را از آن خود کرد. این فیلم به زندگی هاروی میلک، نخسیتین سیاستمدار همجنس گرای آمریکایی می پردازد. هاروی در دهه هفتاد میلادی با اعلام آشکار گرایش جنسی‌اش، به عضویت انجمن شهر  سان فرانسیسکو  انتخاب شد . فیلم  میلک، در ۲۶ نوامبر ۲۰۰۸،  درست پیش از فرارسیدن سی‌امین سالروز قتل هاروی میلک اکران عمومی  شد.

جیمز فرانکو؛ از مرد عنکبوتی تا هنرمند فاجعه

 همچنین، در همین سال  جیمز فرانکو با  بازی در فیلم کمدی  قطار آناناس Pineapple Express   افتخار دیگری را برای زندگی حرفه ای خود رقم زد.  او با بازی در این فیلم و در نقش یک فروشنده ماری جوانا  توانست نامزدی جایزه بهترین بازیگر کمدی در جوایز گلدن گلوب را برای خود به ارمغان بیاورد و نیویورک تایمز در مقاله ای به تحسین او پرداخت.

 

سه گانه مرد عنکبوتی Spider Man 2002

و اما پیش  از همه ی این آثار بیشترین موفقیت و شهرت جیمز فرانکو که برای او  زندگی هنری و حرفه ای اش را عینیت بخشید ، بازی در فیلم کمیک بوک مرد عنکبوتی  Spider Man 2002  بود . مرد عنکبوتی    یک شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک منتشر شده توسط مارول کامیکس است که  توسط “استن لی” نویسنده و خالق چندین ابرقهرمان معروف مارول و طراح چیره‌دستی به نام “استیو دیتکو” خلق شده‌است. مرد عنکبوتی در زمان خودش، نخستین فیلمی شد که در هفته اول از مرز ۱۰۰ میلیون فروش می‌گذرد و رکورد بیشترین فروش آخر هفته را شکست و پرفروش‌ترین فیلم کمیک‌بوک در تاریخ سینما شد.  همچنین در هفتاد و پنجمین مراسم اسکار، مرد عنکبوتی نامزدی دریافت دو جایزه بهترین جلوه‌های ویژه و بهترین تدوین صدا را کسب کرد.جیمز فرانکو در سه گانه مرد عنکبوتی نقش “هری آزبورن” پسر “گرین گابلین” شرور بابازی ویلیام  دفو  Willem Defoe  و همچنین  بهترین دوست “پیتر پارکر ” را دارد .فرانکو در ابتدا برای نقش اصلی مرد عنکبوتی یعنی پیتر پارکر در نظر گرفته شده بود اما در نهایت نقش به “توبی مگوایر” Tobias Vincent Maguire واگذار شد.فیلم مرد عنکبوتی در هفته اول اکران خود در آمریکای شمالی توانست ۱۱۴ میلیون دلار فروش و به فروش جهانی ۸۲۲ میلیون دلار دست پیدا کند. در همان سال فرانکو در فیلم  شهر کنار دریا  Sity By The Sea دریا با رابرت دنیرو همبازی شد. بعد از اینکه رابرت دنیرو بازی فرانکو در فیلم جیمز دین را دید، به او پیشنهاد بازی در  این فیلم و در نقش یک معتاد بی­خانمان را داد.

جیمز فرانکو؛ از مرد عنکبوتی تا هنرمند فاجعه

بیشتر بخوانید جنگ سرد؛ عاشقانه ی دوتبعیدی

 

 جیمز دین   James Dean یک درام  تلوزیونی  ۲۰۰۱

جیمز دین، یک فیلم تلویزیونی آمریکایی در مورد بازیگر قدیمی هالیوود، جیمز دین است. جیمز فرانکو با بازی در این فیلمدر  نقش جیمز دین، جوایزی جهانی و بازخورد شایسته ای از مردم و مخاطبان تلوزیونی آمریکا  دریافت کرد. جیمز دین  فیلم زندگی نگاره­ای محصول ۲۰۰۱ به کارگردانی “مارک رایدل” است فرانکو با حضور در این فیلم که درباره دوران کودکی و جوانی این بازیگر آمریکایی است ، و  به دلیل درک عمیق از روان شناسی این بازیگر ، با تقدیر منتقدین مواجه شد. فرانکو برای غرق شدن در نقش جیمز دین،  تمرین های زیادی  را متحمل شد.او  با اینکه هر گز سیگار نمی کشید و تنفر ویژه ای به آن داشت برای بازی در این نقش روزانه دو پاکت سیگار می کشید. و همچنین نواختن گیتار و راندن موتور سیکلت را به صورت حرفه ای آموخت.

جیمز فرانکو؛ از مرد عنکبوتی تا هنرمند فاجعه

جیمز  برای اینکه اطلاعات بیشتری از جیمز دین و زندگی شخصی او  به دست آورد روزانه دوساعت را با همکاران دین سپری می­کرد و کتاب­ها و فیلم­های او را نیز مورد بررسی قرار داد. او درباره تجربه بازی اش در این نقش  می­گوید: ” آن دوران، دوران تنهایی برای من بود. اگر سر فیلمبرداری نبودم در حال تماشای جیمز دین بودم. او تمام فکر و ذکرم شده بود. جیمز دین. جیمز دین.”او برای بازی در این نقش جایزه گلدن گلاب گرفت و نامزد جایزه امی و Screen Actors Guild Award (SAG)  را کسب کرد.

جیمز فرانکو در مقام کارگردان

در  میان آثاری که جیمز فرانکو کارگردانی آنها را به عهده گرفته است تنها فیلم “هنرمند فاجعه” توانست درخششی جهانی  را به دست آورد. او که اولین تجربه کارگردانی  قابل ذکر خود را در سال  ۲۰۰۷ و با فیلم Good Time Max  انجام داد   بعد از آن در  فیلم The Brokrn Tower  در سال ۲۰۱۱  در مقام نویسنده کارگردان و بازیگر ظاهر شد.  سپس در سال ۲۰۱۳ فیلم گور به گور ( As I Lay Dying) را بر اساس رمانی به همین نام از ویلیام فاکنر ساخت.  او همچنین در این سال فیلم “پالو آلتو” را بر اساس کتابی نوشته خودش ساخت که انتقاد های متفاوتی از جانب منتقدان را در برداشت.  تجربه بعدی فرانکو نیز دوباره  اقتباسی بود از آثار  ویلیام فاکنر؛  او در سال ۲۰۱۴ دومین اثر اقتباسی خود را از  رمان “خشم و هیایو”  The Sound and the Fury  ویلیام فاکنر کارگردانی کرد.  از دیگر  آثار کارگردانی شده توسط جیمز فرانکو در این سال می توان فرزندان خدا(child of god 2013 ) را نام برد. تجربه بعدی فرانکو در کارگردانی در سال ۲۰۱۶  نیز دوباره  اقتباسی بود از اثری ادبی ؛  فیلم در نبردی مشکوک ۲۰۱۶ In Dubious Battle  بر اساس رمان جان اشتاین بک.

“سلنا گومز” در این فیلم با جیمز فرانکو همکاری کرد.  بازیگر فیلم  «در نبردی مشکوک» پیش از این  نیز در درام غیر متعارف «تعطیلات بهاری» در کنار جیمز فرانکو  بازی کرده بود .

جیمز فرانکو؛ از مرد عنکبوتی تا هنرمند فاجعه

آخرین ساخته جیمز فرانکو درامی به نام  زیروویل Zeroville  که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد و در حال اکران است. 

” دنی مک ‌براید “نیز  که در چند فیلم کمدی‌ از جمله «آناناس اکسپرس» و «این پایان است» همراه با فرانکو حضور داشته و همچنین  در اقتباس سینمایی از رمان مشهور ویلیام فاکنر، «خشم و هیاهو» به کارگردانی جیمز فرانکو،  در این  کمدی ، به همراه ست روگن  و جیمز فرانکو به ایفای نقش پرداخته است.

 

دو یار غار؛ جیمز فرانکو و ست روگن

ست روگن: Seth Rogenزاده ۱۵ آوریل ۱۹۸۲ بازیگر، نویسنده و تهیه کننده کانادایی است. او هنگامی که فقط ۱۶ سال داشت، به عنوان نایب قهرمانی تورنومنت «کمدین‌های نوجوان»، در شهر ونکوور دست پیدا کرد. او در همین زمان که در کانادا زندگی می‌کرد، با موفقیت در تست بازیگری سریالFreaks and Geeks، به عنوان بازیگر نقش دوم این سریال برگزیده شد اما پروژه سریال” فریکس اند گیکس” بعد از یک سال متوقف شد.

همکاری جیمز فرانکو و ست روگن به  دوران آغاز جوانی این دو و مجموعه تلوزیونی فر یکس اند گیکس باز می گردد که   هر دو در مقام بازیگر  به ایفی نقش پرداختند.  بعد از آن این دو اولین تجربه موفق و جهانی خود را با بازی در فیلم “قطار آناناس” به کارگردانی گوردون کریگ  کسب کردند. پس از آن در سال ۲۰۱۴ فیلم مصاحبه  The Interview به کارگردانی ست روگن بستر تازه ای شد برای تجربه آزمایی این دو دوست.

جیمز فرانکو؛ از مرد عنکبوتی تا هنرمند فاجعه

 تریلر کامیک “مصاحبه” هیچوقت اجازه اکران را کسب نکرد. این فیلم  اکشن کمدی  که ساخته کشور آمریکاست  و قرار بود در اواخر سال ۲۰۱۴ اکران شود حساسیت هایی برای کره شمالی  رابر انگیخت. داستان فیلم با بازیگری جیمز فرانکو در نقش یک خبرنگار اتفاق می‌افتد که پس از گذاشتن یک قرار مصاحبه با کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی برای ترور او آموزش می‌بیند.

ست روگن و جیمز فرانکو بعد از این در فیلم های “این پایان کار است “(This is the end ) و “شب قبل”  The Night Before که در هر دوی آنها جیمز فرانکو نقش خودش را بازی می کند ، همکاری داشتند. هر دو فیلم هایی غیر متعارف و کمدی که برای مردم آمریکا از جذابیت ویژه ای برخوردار بوده است.

جیمز فرانکو و ست روگن همچنین در فیلم “هنرمند فاجعه” در کنار هم حضور داشتند.  در درام “زروویل ” Zeroville   شاهد تازه ترین همکاری از ست روگن و جیمز فرانکو به عنوان بازیگر هستیم . این فیلم در ۶ سپتامبر ۲۰۱۹ منتشر شد و آخرین اثری است که جیمز فرانکو کارگردانی کرده است

 

بازیگری که لقب  “با حال ترین آدم دنیا”  را گرفت

 فرانکو  به همراه “آن هاتاوی” مجری هشتاد و سومین مراسم اسکار بود. او که در میان مردم و سینماگران از محبوبیت ویژه ای برخوردار بود پس از پایان این مراسم و انتقاد های فراوان به نحوه  اجرای خود  گفت : ”  هر چند با بازخورد خوبی روبرو نشده ام  اما تمام تلاش خود را برای این اجرا در کنار آن هاتاوی پر از انرژی کرده ام ” . با این همه این دوره از مراسم اسکار به عنوان بدترین دوره که بدترین اجرا  را داشت شناخته می شود.

جیمز فرانکو؛ از مرد عنکبوتی تا هنرمند فاجعه

 فرانکو همچنین در پی شبهاتی  که مبنی بر همجنس گرا بودن  او  در سال   های اخیر وجود داشت گفت ” که حضور من در سه فیلم با موضوع همجنس گرایی  فقط برای نزدیک شدن به اینگونه شخصیت ها برای بازی حرفه ای بوده است و تمایلات آنها برای من اهمیتی ندارد.”   اما با این  همه  همیشه پوشش رسانه‌ای زیادی از فرانکو وجود داشته، مخصوصاً در مورد علاقه‌اش در مورد رفتن به دانشگاه. در کنار آن، فرانکو ادعا کرده است که توسط گزارش‌های رسانه‌ای، خبرسازی جعلی  صورت گرفته‌است و رسانه‌های خبری در مورد او اطلاعات اشتباه گزارش می‌کنند.

با این وجود  اتهاماتی که در پی این سالها به جیمز فرانکو از جانب مخاطبین خود وارد بود  هیچ گاه از جانب خود فرانکو  شفاف سازی نشد  و حالا این بار او با اتهام تازه ای دست و پنجه نرم می کند که اعتبار جهانی او به عنوان یک متجاوز جنسی خدشه دار کرده است.

جیمز فرانکو؛ از مرد عنکبوتی تا هنرمند فاجعه

جیمز فرانکو چهره محبوبی است که نه تنها در آمریکا که در تمام جهان شناخته شده است. او  در سال ۲۰۰۹ به عنوان “جذاب ترین مرد زنده دنیا” از طرف مجله “سالن ”  انتخاب شد و در در سال ۲۰۱۰  روزنامه تایمز لقب “با حال ترین آدم دنیا ” را به او داد .

جیمز فرانکو از معدود بازیگرانی است که عکس روی بر روی مجلات پر فروش مد و فشن می درخشد. تصیر او بر روی کاور  مجله پاریسی پر فروش ووگ (  . Vogue.) که یکی از معتبر ترین مجلات دنیای فشن است بارها قرار گرفته است .عکس او در مجله‌هایی مانند جی کیو، ال (مجله) و ونیتی فیر که همگی جز پرفروش‌ترین مجلات فشن اند و مجلات متعدد دیگر انتشار یافته‌است.

در سال ۲۰۱۶ جیمز طرفدارانش را شوکه کرد، زیرا موهایش را به رنگ صورتی و هفت رنگ، درآورد. سپس عکسش را در اینستاگرام به انتشار گذاشت. اما این اولین تجربه او نیست. پیش از این برای ویدیوی ریف رف Riff Raff موهایش را قرمزکرده بود. طرفداران هنوز حضور او در این ویدیو را یک شکست می دانند.

جیمز فرانکو؛ از مرد عنکبوتی تا هنرمند فاجعه

 

جیمز فرانکو در مراسم گلدن گلوب ۲۰۱۸  و حاشیه اتهامات آزار جنسی  (لغو مصاحبه نیویورک تایمز )

جیمز فرانکو که در مراسم گلدن گلوب سنجاق سینه ای که مربوط به حمایت از جنبش های مربوط به آزار جنسی است را به سینه زده بود، به فاصله چند روز از از جانب چند زن متهم به آزار جنسی شد. در پی این اتهام، نیویرک تایمز مصاحبه اش با این بازیگر را لغو کرد. این مصاحبه قرار بود   نشستی باشد با حضور مردم و جیمز فرانکو به خاطر موفقیت اخیر او در مراسم گلدن گلوب  و برای نیویرک تایمز.  هالیوود ریپورتر نوشت : درست دو روز بعد از اینکه جیمز فرانکو از جانب چند زن متهم به آزار جنسی شد نیویورک تایمز اقدام به لغو نشست ” تایمز تالک ” با جیمز فرانکو کرد. این نشست که قرار بود به بهانه فیلم اخیر وی ” هنرمند فاجعه ” برگزار شود درست پس از اینکه چند زن در حساب شخصی شان در  توییتر جیمز را هدف اتهاماتی از جمله رسوایی اخلاقی قرار دادند، لغو شد. همچنین نماینده تایمز در گفتگو با هالیوود ریپورتر تشریح کرد که : قرار بود این رویداد با هف بحث درباره فیلم “هنرمند فاجعه” برگزار شود اما با توجه به حواشی پیش آمده و اتهاماتی که اخیرا مطرح شد از تصمیم مان مبنی بر برگزاری چنین نشستی صرف نظر کردیم.

این چند زن درست در شب برگزاری مراسم گلدن گلوب و اهدای جایزه بهترین بازیگر نقش مرد فیلم های موزیکال در صفحه توییترشان، متهم کردند و بعد از آن این خبر علنی تر شد.

جیمز فرانکو؛ از مرد عنکبوتی تا هنرمند فاجعه

بعد از آن جیمز فرانکو در برنامه شبانه ” لیت شو” با اجرای استیون کولبر به عنوان مهمان دعوت شد و درباره اتهامات وارده از خود دفاع کرد و همه آنها را رد کرد.  در این برنامه وقتی که استیون کولبر در رابطه با حمایت از  جنبش های علیه تجاوز جنسی پرسید او گفت  که با تمام وجود از آنها حمایت خواهم کرد. فرانکو همچنین در ادامه صحبت‌هایش تاکید کرد:  با افتخار مسئولیت تمام کارهایی را که در زندگی‌ام انجام داده‌ام می‌پذیرم. هر زمان که بدانم اشتباهی وجود دارد که باید تصحیح بشود این کار را انجام می‌دهم اما اتهام آزار جنسی از جانب این چند زن واقعیت ندارد. #MeToo  نام جنبش اخیری است که در هالیوود برای حمایت از جنبش های علی آزار جنسی راه افتاده است و جیمز فرانکو هم عضو آن بود.

 

 

 

 

 

 


l

این مطالب را نیز ببینید!

جزئیات ساخت فیلم زندگی ریحانه پارسا

جزئیات ساخت فیلم زندگی ریحانه پارسا

زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *