صفحه اصلی / عمومی / زندگینامه اخوان ثالث شاعر پرآوازه و موسیقی‌ پژوه ایرانی (+ تصاویر)

زندگینامه اخوان ثالث شاعر پرآوازه و موسیقی‌ پژوه ایرانی (+ تصاویر)

زندگینامه اخوان ثالث شاعر پرآوازه و موسیقی‌ پژوه ایرانی (+ تصاویر)اخوان ثالث در سال ۱۳۳۰ نخستین مجموعه شعرش را با نام ارغنون منتشر کرد

اخوان ثالث در دوران حیات خویش، فعالیت گسترده ای با مطبوعات، رادیو و تلویزیون داشت و در سال های آخر عمر بعنوان استاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه های تهران، تربیت معلم و ملی (شهید بهشتی) به تدریس اشتغال داشت.

چکیده ای از بیوگرافی اخوان ثالث

نام: مهدی اخوان ثالث

زاده:۱۰ اسفند ۱۳۰۷

زادگاه: مشهد

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، نوازنده تار

بیوگرافی اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث (م- امید) در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی در مشهد قدم به عرصه ی هستی نهاد. پدر وی که علی نام داشت، یکی از سه برادری بود که از استان یزد به مشهد نقل مکان کرد و از این جهت آنان نام خانوادگیشان را اخوان ثالث به معنی برادران سه گانه گذاشتند و نام مادرش مریم بود.

زندگینامه اخوان ثالث شاعر پرآوازه و موسیقی‌ پژوه ایرانی (+ تصاویر)اخوان ثالث بعد از تحصیل در رشته آهنگری، به کار آهنگری مشغول شد

پدر ِ مهدی اخوان ثالث از مردم یزد بود که در جوانی به مشهد مهاجرت کرده و در این شهر سکونت اختیار کرده و ازدواج کرده بود. او به شغل داروهای گیاهی و سنتی مشغول بود. اخوان ثالث به هنگام ولادت با یک چشم واردِ این جهان شد ولی بعد از مدتی چشمِ دیگر او به روی عالم و آدم باز شد، خود در این مورد می گوید:« پدر من عطار- طبیب بود و مادر هم کارش خانه داری بود و بعدها هم دعاگویی و نماز و طاعت و زیارت امام رضا و از این قبیل. بعد از مدتی با درمان های پدر و دعاهای مادر و نذر و نیازهایش آن چشم دیگر را هم به دنیا گشودم. خدا به من رحم کرد و الا اکنون دنیا را با یک چشم می دیدم ولی حالا با دو چشم می بینم.»

فعالیت های اخوان ثالث

اخوان ثالث بعد از تحصیل در رشته آهنگری، هنرستان را به پایان رساند و به کار آهنگری مشغول شد. بعد وارد رشته ادبی دبیرستان شاه رضا شد و در پایان سال به تهران آمد و برای نظام وظیفه معافی دو ساله گرفت و به استخدام آموزش و پرورش روستایی درآمد و برای تدریس به یکی از روستاهای ورامین رفت. مهدی اخوان ثالث بعد از کودتای ۱۳۳۲ مثل خیلی از اهل قلم دستگیر و روانه زندان و بعد از چند وقتی آزاد شد.

زندگینامه اخوان ثالث شاعر پرآوازه و موسیقی‌ پژوه ایرانی (+ تصاویر)اخوان ثالث در سال پایانی عمر خود از سوی خانه فرهنگ معاصر آلمان دعوت شد

اخوان ثالث در سال ۱۳۶۰ بازنشسته شد، زندگی او در سال های بعد از انقلاب بیشتر در خلوت و تنهایی گذشت. نه حادثه ی مهمی در زندگی او روی داد نه شعر خارق العاده ای سروده شد و مهمترین رویداد فرهنگی، سفر وی به خارج از ایران بود. اخوان ثالث که در تمام طول زندگی اش حتی برای یک بار نیز به خارج سفر نکرده بود، در سال پایانی عمر خود از سوی خانه فرهنگ معاصر آلمان دعوت شد.

اخوان ثالث در این سفر به فرانسه، انگلیس، آلمان، دانمارک، سوئد و نروژ رفت و در همه جا توسط ایرانیان مقیم این کشورها مورد استقبال بی نظیر قرار گرفت. در این سفر همسرش و نیز دکترمحمد رضا شفیعی کدکنی و جمعی دیگر از دوستانش با او بودند. وی با دوستان قدیمش ابراهیم گلستان، رضا مرزبان، اسماعیل خویی و دیگر دوستان نیز دیدار کرد و روزها و ساعات خوشی را با آن ها گذراند.

زندگینامه اخوان ثالث شاعر پرآوازه و موسیقی‌ پژوه ایرانی (+ تصاویر)اخوان ثالث بعد از کودتای ۱۳۳۲  دستگیر و روانه زندان شد ولی بعد از چند وقتی آزاد شد

شاعری و سیاست اخوان ثالث

از استادانِ دوران کودکی اخوان ثالث در زمینه موسیقی، سلیمان روح افزا یکی از نوازندگان تار بود. در شعر و شاعری نیز این حرکت در خانه مهیا گردید؛ پدرش از آنجاییکه به شعر علاقه داشت انگیزه ی لازم را در مهدی به وجود آورد و در این مسیر معلمش پرویز کاویان جهرمی هم از او حمایت نمود. چیزی نگذشت سر از «انجمن ادبی خراسان» درآورد و با بزرگان شعر آن روزگار از نزدیک آشنا شد.

زندگینامه اخوان ثالث شاعر پرآوازه و موسیقی‌ پژوه ایرانی (+ تصاویر)مهمترین رویداد فرهنگی اخوان ثالث، سفر وی به خارج از ایران بود

اخوان ثالث در سال ۱۳۳۰ شمسی نخستین مجموعه شعرش را با نام ارغنون چاپ و منتشر کرد. وی مجموعه زمستان را در سال ۱۳۳۵ چاپ و منتشر کرد، چاپ این مجموعه آغاز حرکت جدیدی در عرصه فرهنگ و هنر آن روزگار بود. مهدی اخوان ثالث در سال ۱۳۳۸ که با ابراهیم گلستان مشارکت میکرد، مجموعه شعر آخر شاهنامه را به هزینه خود و با کمک ابراهیم گلستان منتشر کرد.

علی خامنه ای گفته است:« بعد از انقلاب به اخوان ثالث تلفن کردم و گفتم بیایید توی میدان و با شعر، با زبان، از انقلاب حمایت کنید.» مهدی اخوان ثالث جواب می دهد:« ما همیشه بر سلطه بوده ایم نه با سلطه». علی خامنه ای در یکی از خطبه های نماز جمعه خود اخوان ثالث را «هیچ» خطاب کرد و او شعری با مطلع «هیچیم و چیزی کم» در جواب به او سرود.

زندگینامه اخوان ثالث شاعر پرآوازه و موسیقی‌ پژوه ایرانی (+ تصاویر)از استادانِ دوران کودکی اخوان ثالث در زمینه موسیقی، سلیمان روح افزا یکی از نوازندگان تار بود

سبک شعر اخوان ثالث

اخوان ثالث در سرودن شعر به سبک کلاسیک در قصیده سرایی (به شیوه اساتید کهن خراسان و خاصه منوچهری) و غزلسرایی (ارغنون من جمله فعالیت های این دوره اوست) به سبک نو (به شیوه نیما، مثل مجموعه زمستان) طبع آزمایی کرد.

تخلص اخوان ثالث

اخوان ثالث در مورد تخلص خود چنین تعریف می کند: در خراسان وقتی که تازه به شاعری رو کرده بودم (سال های ۲۳- ۲۴) به یک انجمن ادبی دعوت شدم که استاید به نام نصرت منشی باشی در صدر آن بود. هر وقت شعر مرا می شنید می پرسید تخلص شما چیست؟ او ضروری می دانست که هر شاعری تخلص داشته باشد و من نام دیگری نداشتم، عاقبت خودش نام امید را بعنوان تخلص بر من گذاشت.

زندگینامه اخوان ثالث شاعر پرآوازه و موسیقی‌ پژوه ایرانی (+ تصاویر)اخوان ثالث در سرودن شعر به سبک کلاسیک طبع آزمایی کرد

ازدواج اخوان ثالث

اخوان ثالث در سال ۱۳۲۹ با دختر عمویش ایران (خدیجه) ازدواج کرد. حاصل این ازدواج سه دختر به نام های لاله، لولی، تنسگل و سه پسر به نام های توس، زردشت و مزدک علی می باشد. از حوادث دل خراش دوره زندگی اخوان ثالث میتوان مرگ دو فرزندش را نام برد. در سال ۱۳۴۲ تنسگل دختر سوم او هنوز چهار روز از تولدش نگذشته بود که فوت کرد و در سال ۱۳۵۳ دختر اولش لاله در رودخانه ی کرج غرق شد، این دو واقعه ضربه ی سختی بر وی وارد کرد.

آثار اخوان ثالث

بعضی از آثار اخوان ثالث عبارتند از:

 • ارغنون
 • زمستان
 • آخر شاهنامه
 • از این اوستا
 • شکار
 • بهترین امید
 • درخت پیر و جنگل
 • آورده اند که فردوسی
 • درخت پیر و جنگل
 • پیر و پسرش
 • نقیضه و نقیضه سازان
 • کتاب مقالات
 • بدعت ها و بدایع نیما یوشیج  
 • عطا و لقای نیما یوشیج
زندگینامه اخوان ثالث شاعر پرآوازه و موسیقی‌ پژوه ایرانی (+ تصاویر)اخوان ثالث در ۴ شهریور ماه سال ۱۳۶۹ در تهران از دنیا رفت

مرگ اخوان ثالث

اخوان ثالث چهل روز بعد از بازگشت از خانه فرهنگ آلمان در چهارم شهریور ماه سال ۱۳۶۹ در تهران از دنیا رفت. جسد وی به توس انتقال پیدا کرد و در باغ شهر توس در کنار مقبره حکیم ابوالقاسم فردوسی دفن شده است.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش


l

این مطالب را نیز ببینید!

بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

حامد حدادى بسکتبالیست معروف حامد حدادی بازیکن بسکتبال اهل ایران است. او اولین لژیونر و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *