صفحه اصلی / عمومی / معرفی و انواع توزیع های سیستم عامل ویندوز :: بیوکده

معرفی و انواع توزیع های سیستم عامل ویندوز :: بیوکده

 مایکروسافت سالهاست که درعرضه سیستم عامل حرف اول را میزند ، در ادامه تمام نسخه های عرضه شده مایکروسافت آماده شده است ، با تک تیپ همراه باشید .

داس :

اولین نسخهٔ ام‌اس-داس در سال ۱۹۸۱ منتشر شد و شامل هشت نسخهٔ اصلی است. مایکروسافت توسعهٔ آن را در سال ۲۰۰۰ متوقف کرد.سیستم‌عامل تک کاربره و تک کاره با خط فرمانی که در سال ۱۹۸۱ برای کامپیوتر شخصی آی‌بی‌ام و سازگار با آن توسط مایکروسافت منتشر شد. نسخه اصلی DOS توسط یک شرکت کوچک در سیاتل به منظور کارهای آزمایشگاهی ایجاد شده بود.

ویندوز ۱٫۰ :

مایکروسافت ، ویندوز ۱٫۰ را در ۲۰ نوامبر ۱۹۸۵ معرفی کرد و در ابتدا با قیمت ۱۰۰٫۰۰ دلار فروخته شد.

ویندوز ۲٫۰ :

مایکروسافت ، ویندوز ۲٫۰ را در ۹ دسامبر سال ۱۹۸۷ عرضه کرد و در ابتدا با قیمت ۱۰۰٫۰۰ دلار فروخته شد.

ویندوز ۳٫۰ :

مایکروسافت ، ویندوز ۳٫۰ در ۲۲ مه سال ۱۹۹۰ عرضه کرد . نسخه کامل ویندوز۳٫۰ با قیمت ۱۴۹٫۹۵ دلار و نسخه به روز شده ۷۹٫۹۵ دلار قیمت گذاری شده است.

ویندوز NT :

ویندوز NT در سال ۱۹۹۱ عرضه شد و در سال های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ بروز رسانی شد . یک خانواده از سیستم عامل‌های تولید شده توسط شرکت مایکروسافت است  در اصل طراحی شده بود برای برنامه نویسی سطح بالا .

ویندوز ۹۵ :

مایکروسافت ، ویندوز ۹۵ در ۲۴ آگوست سال ۱۹۹۵ منتشر کرد ، در طی چهار روز بیش از یک میلیون نسخه فروخت. و در سال های ۱۹۹۶ و ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ بروز رسانی شد .

ویندوز CE :

در سال ۱۹۹۶ عرضه شد. سیستم‌عاملی است که شرکت مایکروسافت برای سامانه‌های توکار توسعه می‌دهد . ویندوز سی‌ای سیستم‌عامل و هسته‌ای جدا از نسخهٔ رومیزی ویندوز است، به جای اینکه نسخهٔ تضعیف شده‌ای از ویندوز رومیزی باشد. و در سال های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ بروز رسانی شد .

ویندوز ۹۸ :

مایکروسافت ، ویندوز ۹۸ در ژوئن سال ۱۹۹۸ منتشر کرد .و در سال ۱۹۹۹ بروز رسانی شد .

ویندوز ۲۰۰۰ :

در اکتبر سال ۱۹۹۸ ، مایکروسافت اعلام کرد که نسخه های ویندوز NT دیگر پشتیبانی نمی شود و نسخه بعدی ویندوز ۲۰۰۰ خواهد بود. و در سال ۲۰۰۰ بروز رسانی شد .

ویندوز ME :

مایکروسافت ، ویندوز ME یا (Millennium) را در ۱۹ ژوئن سال ۲۰۰۰ منتشر کرد .

ویندوز XP :

در ۲۵ اوکتبر سال ۲۰۰۰ عرضه شد. ویندوز ایکس پی بر روی هسته ویندوز NT و ۲۰۰۰ پایه‌گذاری شد و جانشین دو ویندوز ۲۰۰۰ و ME گردید. و در سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ بروز رسانی شد .

ویندوز سرور ۲۰۰۳ :

مایکروسافت ، ویندوز سرور ۲۰۰۳ در تاریخ ۲۸ مارس ۲۰۰۳ منتشر کرد .

ویندوز ویستا :

در ۳۰ نوامبر سال ۲۰۰۶ عرضه شد . بر روی کامپیوترهای شخصی، رومیزی، Loptop و tablet PC های خانگی و تجاری و مراکز رسانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال ۲۰۰۷ هم بروز رسانی شد .

ویندوز سرور ۲۰۰۸

مایکروسافت ویندوز سرور ۲۰۰۸ را در ۲۷ فوریه ۲۰۰۸ منتشر کرد.

ویندوز ۷ :

در ۲۷ فوریه سال ۲۰۰۹ منتشر شد . ویندوز ۷ برای استفاده در کامپیوترهای شخصی شامل انواع خانگی و اداری تولید شده‌است. این سیستم‌عامل هفتمین نسل از سیستم‌عامل‌های ویندوز می‌باشد و به همین دلیل نام آن را ویندوز ۷ گذاشته‌اند .

ویندوز سرور ۲۰۱۲ :

مایکروسافت ، ویندوز سرور ۲۰۱۲ را در ۴ سپتامبر ۲۰۱۲ منتشر کرد .

ویندوز ۸ :

در ۲۶ اکتبر سال ۲۰۱۲ عرضه شد . ویندوز ۸ برای استفاده در رایانه‌های شخصی، رایانه‌های همراه و تبلت ها تولید شده‌ است .

ویندوز ۸٫۱ :

نسخهٔ بعدی ویندوز ۸ بوده.

ویندوز ۱۰ :

در ۲۹ جولای سال ۲۰۱۵ عرضه شد . آخرین نسخه سیستم‌ عامل از خانوادهٔ ویندوز NT شرکت مایکروسافت است و نسخهٔ پس از ویندوز ۸٫۱ بشمار می‌آید.  این سیستم عامل برای رایانه شخصی، لپ تاپ، دستگاه‌های موبایل (تبلت و تلفن هوشمند) و رایانه‌های شخصی یکپارچه توسعه یافته است.

ویندوز ۱۰x :

ویندوز ۱۰X نسخه جدید ویندوز ۱۰ است که برای دستگاه های دارای صفحه نمایش دوگانه مانند Surface Neo آینده مایکروسافت طراحی شده است ، که تعطیلات سال ۲۰۲۰ سال در دسترس خواهد بود. این رابط کاربری اختصاصی را برای این دستگاه ها ارائه می دهد .

 

منبع : انواع سیستم عامل در تک تیپ  


l

این مطالب را نیز ببینید!

«مشمشه»، فیلمی جدید با بازی پسر خسرو شکیبایی

«مشمشه»، فیلمی جدید با بازی پسر خسرو شکیبایی

بیوگرافی مازیار فلاحی خواننده معروف ایرانی + تصاویر تاریخ تولد: ۲۶ مهر ۱۳۵۳ سبک( ها): …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *